O nas
Kontakt

Większa frekwencja w hiszpańskich wyborach

Laura Kowalczyk

Większa frekwencja w hiszpańskich wyborach

Pomimo ekstremalnych upałów i terminu głosowania w środku lata, Hiszpanie oddają głosy z wyższym odsetkiem głosów niż w 2019 r.

MADRYT — około 40,48 procent zarejestrowanych wyborców oddało głos w wyborach krajowych w Hiszpanii do godziny 14:00, podała hiszpańska krajowa komisja wyborcza, co stanowi wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z frekwencją zarejestrowaną o tej samej godzinie podczas wyborów w listopadzie 2019 r.

Ta frekwencja nie obejmuje kart do głosowania korespondencyjnego, co może znacznie zwiększyć ostateczną liczbę. Hiszpanie zdecydowali się głosować korespondencyjnie w rekordowej liczbie w tych wyborach, z których pierwsze odbędą się w środku lata, kiedy ponad jedna czwarta zarejestrowanych wyborców jest na wakacjach. Państwowa poczta przetworzyła około 2,47 miliona głosów; te karty do głosowania są już w lokalach wyborczych, ale zostaną policzone dopiero pod koniec dnia.

Ponad 37 milionów Hiszpanów jest zarejestrowanych do głosowania w tych wyborach, które zadecydują, czy krajem nadal będzie rządzić socjalistyczny premier Pedro Sánchez, czy też zamiast tego stery władzy przejdą w ręce centroprawicowej Partii Ludowej. Alberto Núñez Feijóo z partii, kandydat otwarty na utworzenie rządu ze skrajnie prawicową partią Vox.

Pomimo obaw, że część elektorów, którym powierzono nadzorowanie lokali wyborczych, nie pojawi się, władze hiszpańskie nie zgłosiły żadnych incydentów. Podobnie, ekstremalne upały nie wydają się mieć obniżonej frekwencji. Chociaż wiele regionów jest w pogotowiu z powodu upałów, wyborcy pojawiają się w stałym tempie, a wielu korzysta z wentylatorów, aby zachować spokój podczas oczekiwania w kolejce.

Hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego wdrożyła dziś po południu specjalną strategię, aby wyborcy podróżujący z domów wakacyjnych mogli dotrzeć do swoich lokali wyborczych, aby oddać głos.

Ruch na linii kolei dużych prędkości łączącej Walencję z Madrytem jest obecnie zawieszony z powodu pożaru w pobliżu miejscowości Xátiva; przez cały poranek pasażerowie skarżyli się, że hiszpańska kolej komplikuje im dzień wyborów, nie oferując im alternatywnej organizacji podróży.

Lokale wyborcze w kontynentalnej Hiszpanii są otwarte dziś wieczorem do 20:00, a pierwsze prognozy wyników spodziewane są o 21:00, kiedy lokale wyborcze zamykają się na Wyspach Kanaryjskich.

Ale jednym z miejsc, w których proces głosowania już się zakończył, jest wioska Villarroya, gdzie wszystkich siedmiu zarejestrowanych wyborców głosowało w ciągu 25 sekund od otwarcia lokali wyborczych dziś rano. Maleńka wioska położona w prowincji La Rioja od dawna szczyci się tym, że jest gminą, która najszybciej ukończyła wybory; tym razem udało im się osiągnąć ten cel w trzy sekundy mniej niż w majowych wyborach samorządowych.