O nas
Kontakt

Archeolodzy odkrywają brakującą połowę niezwykłego posągu Ramzesa II w Egipcie

Laura Kowalczyk

A fragment of a limestone statue of Ramses II unearthed by an Egyptian-U.S. archaeological mission in El Ashmunein

Prawie sto lat temu w tym samym miejscu odkopano pozostałą część posągu przedstawiającego Ramzesa II, jednego z najważniejszych władców starożytnego Egiptu.

Górna połowa posągu egipskiego faraona Ramzesa II została odkopana przez archeologów w południowym Egipcie.

Odkryty na stanowisku El Ashmunein fragment wapienia o wysokości 3,5 metra został znaleziony dzięki wspólnemu wysiłkowi egipskiej Najwyższej Rady Starożytności i Uniwersytetu Kolorado, kierowanego przez Bassema Gehada i Ivonnę Trnkę.

Posąg przedstawia głowę, ramiona i górną część tułowia króla Ramzesa II, zwanego także Ramzesem Wielkim, ozdobioną podwójną koroną i królewskim nakryciem głowy zwieńczonym kobrą (uraeus).

Dalsze badania wykazały, że fragment wapienia uzupełnia dolną część odkrytą przez niemieckiego archeologa Gunthera Roedera prawie sto lat temu w 1930 roku.

Trwają prace nad oczyszczeniem i przygotowaniem posągów na potencjalny pokaz zjazdu.

Niedawno odkryta górna połowa posągu przedstawiającego faraona Ramzesa II
Niedawno odkryta górna połowa posągu przedstawiającego faraona Ramzesa II

Kim był Ramzes II?

Ramzes II, znany jako jeden z najpotężniejszych władców starożytnego Egiptu, wstąpił na tron ​​około 1279 roku p.n.e. i sprawował władzę do 1213 roku p.n.e. Jego 66-letnie panowanie uważane jest za szczyt potęgi i chwały Egiptu.

Znany ze swoich umiejętności wojskowych, zorganizował ponad 15 zwycięskich kampanii wojskowych, zapewniając Egiptowi dominację w Lewancie i Nubii.

Ale Ramzes II nie był wyłącznie wojownikiem; pozostawił także ogromny ślad poprzez monumentalne konstrukcje. Jego wizja sięgała daleko i szeroko, gdy zlecał stworzenie inspirujących miast, świątyń i pomników w całym Egipcie, w tym cudów w Karnaku i Abu Simbel.

Odwiedzający gromadzą się w Wielkiej Świątyni Ramesa II w Abu Simbel w Egipcie, 870 kilometrów (540 mil) na południe od Kairu,
Odwiedzający gromadzą się w Wielkiej Świątyni Ramesa II w Abu Simbel w Egipcie, 870 kilometrów (540 mil) na południe od Kairu,

W całym Egipcie można znaleźć setki jego kolosalnych posągów.

Wielki władca zmarł w wieku około 90 lub 91 lat i został pochowany w Dolinie Królów. Archeolodzy odkryli później jego mumię w Skrytce Królewskiej i obecnie można ją oglądać w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze.