O nas
Kontakt

Archeolodzy odkrywają na marokańskiej plaży nienaruszone ślady ludzkich stóp sprzed 90 000 lat

Laura Kowalczyk

Anas Sedrati observes footprints at archeological site in Larache

W 2022 roku badacze natknęli się na ślad stopy w pobliżu północnego krańca Afryki Północnej, badając głazy na pobliskiej plaży kieszonkowej.

Zespół archeologów ujawnił odkrycie najstarszych śladów ludzkich stóp, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Afryce Północnej i południowym regionie Morza Śródziemnego.

Ślady stóp sprzed zdumiewających 90 000 lat zostały znalezione na plaży w Larache w Maroku przez międzynarodowy zespół kierowany przez Moncefa Essedratiego, profesora badawczego i dyrektora laboratorium na Francuskim Uniwersytecie Południowej Bretanii.

„W przerwie między przypływami powiedziałem mojemu zespołowi, że powinniśmy udać się na północ, aby zbadać inną plażę” – Essedrati powiedziała Live Science.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy znaleźliśmy pierwszy odcisk stopy. Na początku nie byliśmy przekonani, że to ślad stopy, ale potem znaleźliśmy większy ślad toru”.

Jak zespół odkrył starożytne ślady

Różne obrazy przedstawiające ślady stóp rejestrowane na stanowisku archeologicznym Larache
Różne obrazy przedstawiające ślady stóp rejestrowane na stanowisku archeologicznym Larache

Korzystając z datowania luminescencyjnego stymulowanego optycznie – najnowocześniejszej metody ustalającej ostatnią ekspozycję określonych minerałów na działanie ciepła lub światła słonecznego, zespół Essedratiego był w stanie ustalić, że około 90 000 lat temu wielopokoleniowa grupa Homo sapiens spacerowała po łagodnie nachylonej plaży.

Opublikowano w czasopiśmie NaturaOdkrycia rzucają światło na zbiór 85 śladów na dwóch szlakach, przypisanych co najmniej pięciu ludziom z epoki lodowcowej, reprezentującym różne grupy wiekowe, od dzieci i młodzieży po dorosłych.

Pomimo ciągłej erozji zagrażającej długowieczności stanowiska archeologicznego Larache, ślady stóp prawdopodobnie zachowały się dzięki korzystnemu układowi plaży, sprzyjającym warunkom falowym i zasięgowi pływów.

Celem badaczy jest teraz odkrycie, dlaczego grupa z epoki lodowcowej przebywała na plaży, poprzez dalsze analizy, obejmujące eksplorację różnych jaskiń wzdłuż południowego wybrzeża Larache.