O nas
Kontakt

Arcymistrzowie szachowi rozwiązują zarzuty oszukiwania za pomocą kulek analnych

Laura Kowalczyk

Arcymistrzowie szachowi rozwiązują zarzuty oszukiwania za pomocą kulek analnych

Arcymistrz szachowy Hans Niemann rozstrzygnął proces o zniesławienie po oskarżeniach, że oszukiwał w meczu przy użyciu koralików analnych.

W zeszłym roku informowaliśmy o osobliwej historii zarzutów o oszustwo postawionych Hansowi Neimannowi. We wrześniu ubiegłego roku amerykański arcymistrz szachowy pokonał norweskiego mistrza świata Magnusa Carlsena w meczu szachowym.

Zdenerwowany porażką z 19-letnim Neimannem Carlsen wysunął dość zaciskające tyłek oskarżenie. Powiedział, że Neimann oszukiwał, używając bezprzewodowych wibrujących kulek analnych.

Po serii 53 zwycięstw Carlsen został pokonany przez Neimanna w Sinquefield Cup w Saint Louis. Neimann był najniżej sklasyfikowanym zawodnikiem zawodów i pierwszym, który pokonał Carlsena od dwóch lat.

Carlsen później wycofał się z turnieju i złożył oświadczenie, w którym przedstawił swoje oskarżenia wobec Niemanna. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że Niemann przyznał się, że wcześniej oszukiwał w meczach online na Chess.com, co doprowadziło do jego prywatnego usunięcia z serwisu. Twierdzi jednak, że nigdy nie oszukiwał w prawdziwych meczach.

Nie jest jasne, skąd po raz pierwszy pojawiła się plotka o tym, że Niemann używał wibrujących koralików analnych do oszukiwania, ale rozprzestrzeniła się po Internecie, zwracając uwagę na oskarżenia po tym, jak Elon Musk opublikował na ten temat post.

Niemann złożył pozew przeciwko Carlsenowi, Chess.com i graczowi Hikaru Nakamurze za zniesławienie.

KOENA VAN WEELA/AFP
Norweg Magnus Carlsen rywalizuje podczas piątej rundy turnieju szachowego Tata Steel Masters w Amsterdamie, 19 stycznia 2023 r.

Chociaż pozew na kwotę 100 milionów dolarów (92 miliony euro) został odrzucony przez sądy w październiku, strony wynegocjowały obecnie prywatną ugodę.

„W tym momencie Hans został w pełni przywrócony do Chess.com i nie możemy się doczekać jego udziału w naszych wydarzeniach. Chcielibyśmy również potwierdzić, że podtrzymujemy ustalenia zawarte w naszym publicznym raporcie z października 2022 r. dotyczące Hansa, w tym fakt, że nie znaleźliśmy żadnych rozstrzygających dowodów na to, że oszukiwał on w jakichkolwiek grach rozgrywanych osobiście. Wszyscy kochamy szachy i doceniamy wszystkich pełnych pasji fanów i członków społeczności, którzy pozwalają nam robić to, co robimy” – czytamy w oświadczeniu Chess.com.

Carlsen przyjął do wiadomości raport Chess.com i oświadczył, że „chce zagrać z Niemannem w przyszłych wydarzeniach, jeśli będziemy razem w parze”.

„Cieszę się, że mój pozew przeciwko Magnusowi Carlsenowi i Chess.com został rozstrzygnięty w sposób obopólnie akceptowalny i że wracam do Chess.com. Nie mogę się doczekać rywalizacji z Magnusem w szachach, a nie w sądzie i jestem wdzięczny moim prawnikom z Oved & Oved za wiarę we mnie i pomoc w rozwiązaniu sprawy” – powiedział Niemann.