O nas
Kontakt

Astronauci SpaceX bezpiecznie wracają na Ziemię po misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Laura Kowalczyk

Astronauci SpaceX bezpiecznie wracają na Ziemię po misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Międzynarodowa załoga czterech astronautów spędza 186 dni na orbicie, zanim wyląduje na Morzu Atlantyckim u wybrzeży Florydy

Czterech astronautów wróciło na Ziemię w poniedziałek wczesnym rankiem po sześciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ich kapsuła SpaceX spadła na spadochronie do Atlantyku u wybrzeży Florydy.

Niecałą godzinę później kapsułę wyniesiono z oceanu na statek.

Powrócili astronauci NASA Stephen Bowen i Warren „Woody” Hoburg, Andrei Fedyaev z Rosji i sułtan al-Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pierwsza osoba ze świata arabskiego, która spędziła dłuższy czas na orbicie.

Dla al-Neyadiego był to nie tylko pierwszy lot, ale także pierwsza długotrwała wyprawa Araba i Emiratczyka. Jest dopiero drugim astronautą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który odbył lot po krótkiej, tygodniowej misji na stację kosmiczną, którą Hazza Al Mansoori przeprowadził w 2019 r.

Fiediajew jest dopiero drugim rosyjskim kosmonautą i pierwszym Rosjaninem w historii, który celowo powrócił z kosmosu na lądowisko na wodzie. Jego podróż na pokładzie statku kosmicznego SpaceX była częścią umowy o wymianie miejsc między NASA a Roskosmosem.