O nas
Kontakt

Przegląd kultury: 47 lat supremacji Muppetów

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: 47 lat supremacji Muppetów

Tego dnia w 1976 roku odbyła się premiera Muppet Show, która zgromadziła przed publicznością na całym świecie takie postacie jak Kermit the Frog i Miss Piggy.

Jeśli jesteś choć trochę podobny do nas, Kolęda Muppetów warto będzie obejrzeć w okresie świątecznym.

Ale 16 lat przed premierą tego kinowego arcydzieła, Spektakl Muppetów została uruchomiona, zmieniając na zawsze świat rozrywki.

5 września 1976 roku odbyła się premiera pierwszej odsłony przedstawienia lalkowego z gościnnym udziałem: Kabaret aktor Joel Gray.

W ciągu najbliższych 5 lat Spektakl Muppetów był pokazywany w ponad 100 krajach i był wówczas uważany za najpopularniejszą rozrywkę telewizyjną na Ziemi.

Jego emisja obejmowała 120 odcinków, dzięki którym kolorowe postacie zyskały światową sławę – ale prawie do tego nie doszło.

Frank Edwards/Fotos International/Zdjęcia archiwalne/Getty Images
Jim Henson pozuje z ukochaną żabą Muppet Kermit

Chociaż marionetkowe postacie twórcy Jima Hensona pojawiały się w telewizji przez wiele lat przed 1976 rokiem, występując m.in. Ulica Sezamkowa I Sobotnia noc na żywo, Spektakl Muppetów nie otrzymał od razu zielonego światła.

Henson wypuścił także kilka programów telewizyjnych Muppet skierowanych do bardziej dojrzałej publiczności – The Walentynkowy pokaz Muppetów w 1974 i Muppet Show: Seks i przemoc rok później.

Obaj byli uważani za pilotów Spektakl Muppetów ale żadnemu z nich nie nakazano serii.

Henson pozostał przy swojej wierze w Muppety pomimo odrzucenia ze strony amerykańskich sieci.

Jednak w Wielkiej Brytanii producent Lew Grade dostrzegł potencjał w kreacji i zgodził się współprodukować telewizyjne widowisko dla brytyjskiego kanału ATV.

AP/AP1977
Julie Andrews spotyka Żabę Kermita podczas nagrywania Muppet Show w 1977 roku

Od samego początku odniósł ogromny sukces i wkrótce został sprzedany międzynarodowej publiczności.

Przedstawiona jako program rozrywkowy zgromadzona obsada Muppetów i gościnnych gwiazd – w tym Steve Martin, Liza Minnelli, Elton John i Julie Andrews – wykonała skecze i numery muzyczne, przeplatane wątkami fabularnymi rozgrywającymi się za kulisami i poza główną akcją.

Kultowy Żaba Kermit, grany przez Hensona, pełnił rolę showrunnera i gospodarza, starając się uszczęśliwić gościnne gwiazdy, jednocześnie kontrolując wybryki swoich współpracowników z Muppetów.

Jak Spektakl Muppetów zyskał popularność, w kolejce do występów z Muppetami w telewizji i kolejnych filmach ustawiały się gwiazdy.

AP/AP1993
Fani gwiazd: Prezydent-elekt Bill Clinton i jego żona Hillary spotykają się z Kermitem w Kennedy Center w 1993 r., dzień przed inauguracją Clintona

Jednak do 1981 r Pokazywać podobno zabrakło mu pary, a Henson zdecydował się skupić na długoterminowych filmach o Muppetach.

W 1979 roku wydał niezwykle popularny album Film o Muppetachktóry aż do premiery pozostał najbardziej dochodowym filmem lalkowym Muppety w 2011.

W dniu 23 maja 1981 r. Spektakl Muppetów wyszedł z hukiem. W przedostatnim odcinku wystąpił wówczas-Jamesa Bondaaktor Roger Moore, a w ostatnim przedstawieniu wystąpił legendarny aktor i tancerz Gene Kelly.

Burnetta/AP1985
Jim Henson pozuje na tle Muppetów w swoim biurze przy 69th Street w Nowym Jorku w 1985 roku

Po sukcesie Film o MuppetachHenson wypuścił ulubione filmy, takie jak Wielki Muppet Caper w 1981 r. i Muppety zdobywają Manhattan w 1984.

Był także częściowo odpowiedzialny za bardziej dorosłe filmy lalkowe Ciemny Kryształ (1982) i pojazd Davida Bowiego Labirynt w 1986 r.

Henson zmarł w maju 1990 roku w wieku 53 lat. Pomimo jego smutnej śmierci Muppety nadal cieszą się niesłabnącą popularnością.

Brian Henson, syn Jima, przejął reżyserię i produkcję kultowego klasyka kolęda w 1992 roku i zawsze popularny Wyspa skarbów Muppetów w 1996 r.

Kolekcja Rona Galelli za pośrednictwem Getty Images
Brian Henson na premierze „Opowieści wigilijnej Muppetów” w grudniu 1992 r. w Nowym Jorku

Kermit i przyjaciele wciąż robią furorę w branży rozrywkowej. Z tyłu 2021 roku Nawiedzony dwór MuppetówDisney+ aktualnie transmituje Chaos Muppetówkomedia muzyczna z udziałem grupy muzycznej Muppet Dr. Teeth and the Electric Mayhem.

Zdumiewające 47 lat później Spektakl Muppetów sprawiło, że nasze życie stało się trochę bardziej kolorowe, wydaje się, że Miss Piggy, Gonzo, Rizzo i inni zmierzają donikąd!