O nas
Kontakt

Astronomowie odkrywają, co może być najjaśniejszym obiektem we wszechświecie

Laura Kowalczyk

This illustration provided by the European Southern Observatory in February 2024, depicts the record-breaking quasar J059-4351

Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we wszechświecie.

Obiekt ten to kwazar z czarną dziurą w sercu, który rośnie tak szybko, że połyka dziennie tyle samo słońca, co twierdzą astronomowie.

Rekordowy kwazar świeci 500 bilionów razy jaśniej niż nasze Słońce. Czarna dziura zasilająca ten odległy kwazar jest ponad 17 miliardów razy większa od naszego Słońca, jak poinformował w poniedziałek zespół pod kierownictwem Australii w czasopiśmie Nature Astronomy.

Chociaż kwazar na zdjęciach przypomina zwykłą kropkę, naukowcy wyobrażają sobie to groźne miejsce.

Obracający się dysk wokół czarnej dziury kwazara – świecący wirujący gaz i inna materia z pochłoniętych gwiazd – przypomina kosmiczny huragan.

„Ten kwazar to najbardziej gwałtowne miejsce, jakie znamy we wszechświecie” – powiedział w e-mailu główny autor Christian Wolf z Australian National University.

Europejskie Obserwatorium Południowe zauważyło obiekt, nazwany J0529-4351, podczas przeglądu nieba w 1980 roku, ale uznano, że jest to gwiazda. Został zidentyfikowany jako kwazar – niezwykle aktywne i jasne jądro galaktyki – aż do zeszłego roku. Przesądziły o tym obserwacje teleskopami w Australii i na pustyni Atakama w Chile.

„Ekscytujące w tym kwazarze jest to, że ukrywał się na widoku i wcześniej został błędnie sklasyfikowany jako gwiazda” – powiedziała w e-mailu Priyamvada Natarajan z Uniwersytetu Yale, która nie była zaangażowana w badania.

Te późniejsze obserwacje i modelowanie komputerowe wykazały, że kwazar pochłania równowartość 370 słońc rocznie, czyli mniej więcej jedno dziennie. Według zespołu dalsza analiza pokazuje, że masa czarnej dziury jest od 17 do 19 miliardów razy większa od masy naszego Słońca. Aby zrozumieć tempo jego wzrostu, potrzeba więcej obserwacji.

Kwazar znajduje się 12 miliardów lat świetlnych od nas i istnieje od początków istnienia Wszechświata. Rok świetlny to 5,8 biliona mil.