O nas
Kontakt

Balkony słoneczne cieszą się w Niemczech ogromnym zainteresowaniem. Oto, co musisz wiedzieć o popularnej technologii domowej

Laura Kowalczyk

Thinking of installing solar panels on your balcony? Here’s what you need to know.

Ta nowa fala producentów energii słonecznej nie tylko pozyskuje tanią energię elektryczną, ale także uczestniczy w transformacji energetycznej.

W Niemczech zainstalowano ponad 400 000 systemów fotowoltaicznych typu plug-in, a większość z nich zajmuje gładkie miejsce na balkonach.

Nowe dane pokazują, że tylko w pierwszym kwartale 2024 r. dodano co najmniej 50 000 urządzeń fotowoltaicznych. Jak stwierdził jeden z ekspertów, boom zrodzony z „bardzo silnej kultury słonecznej” Niemiec.

Balkony solarne są elementem szerszej transformacji energetycznej w całej Europie, wyjaśnia Jan Osenberg, doradca ds. polityki w stowarzyszeniu SolarPower Europe.

„Postrzegamy je jako podzbiór fotowoltaiki na dachu, ale także jako coś innego” – mówi TylkoGliwice Green. „Zasadniczo postrzegamy to jako trend wykorzystywania całej możliwej sztucznej infrastruktury do wytwarzania energii słonecznej”.

Tory kolejowe, autostrady, parkingi, dachy samochodów, cmentarze i fasady budynków… lista obiektów poddanych fotowoltaicznej metamorfozie jest długa.

Dlaczego więc inne kraje europejskie powoli wdrażają balustrady? A co musisz wiedzieć, jeśli szukasz jednego lub dwóch paneli na swój balkon?

Balkony słoneczne w skrócie: Jak działają

Najważniejszą rzeczą odróżniającą balkony fotowoltaiczne od paneli fotowoltaicznych na dachu jest to, że są one znacznie mniejszym systemem. Zasadniczo technologia składa się z jednego lub dwóch paneli podłączonych do gniazdka elektrycznego.

Wytwarzają one jedynie około 10 procent energii systemów dachowych w budynkach mieszkalnych, mówi Osenberg.

W przybliżeniu szacuje, że w Niemczech zainstalowano balkonowe panele fotowoltaiczne o mocy około 200 MW; w porównaniu do 16 GW mocy w sektorze dachów mieszkalnych.

Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Luksemburg przyjęły zachęcające podejście do balkonowych paneli fotowoltaicznych.

Z punktu widzenia klienta główna różnica polega na tym, że balkonowa instalacja fotowoltaiczna jest znacznie łatwiejsza w montażu. Zestaw można kupić online, a do jego skonfigurowania nie jest potrzebny elektryk. W przeciwieństwie do instalacji na dachu, gdzie zaleca się certyfikowanych instalatorów, aby uniknąć ryzyka pożaru i uszkodzenia konstrukcji.

W skrócie: panele są umieszczane na konstrukcji montażowej i mocowane za pomocą kabli do falownika, który przetwarza prąd z prądu stałego na prąd przemienny, który trafia do gniazdka za pomocą zwykłej wtyczki.

Dla kogo są balkony solarne?

„Głównym powodem sukcesu balkonowych systemów fotowoltaicznych jest to, że dają one szansę na wykorzystanie energii słonecznej ludziom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać”, mówi rzecznik niemieckiego producenta Meyer Burger.

„Większość ludzi nie ma domu lub nie może zainstalować instalacji fotowoltaicznej na dachu ze względu na ochronę dziedzictwa kulturowego, zacienienie lub inne warunki konstrukcyjne dachu. Dla nich panele słoneczne na balkonach są atrakcyjne, ponieważ mogą wykorzystywać energię słoneczną do wytwarzania własnej energii elektrycznej i zmniejszania rachunków za prąd”.

Niemcy były jednym z pierwszych krajów, które zainwestowały w technologię fotowoltaiczną i obecnie produkują najwięcej energii elektrycznej z energii słonecznej w Europie. Jednak – jak wszędzie – bloki mieszkalne spóźniły się na imprezę.

„Sektor budynków wielomieszkaniowych wykorzystujących energię fotowoltaiczną na dachach tak naprawdę wykraczał poza boom na energię słoneczną, (był) naprawdę zaniedbany” – mówi Osenberg.

Przypisuje to wyzwaniom związanym z nakłonieniem wszystkich właścicieli budynków do wyrażenia zgody na instalację fotowoltaiczną na dachu oraz trudnościami w podziale energii elektrycznej między różnymi mieszkaniami.

„Jednak w przypadku balkonowych paneli fotowoltaicznych wszystko staje się nagle bardzo, bardzo proste. Wszyscy ci ludzie, którzy przez ostatnie 10 lat nie mogli uzyskać dostępu do energii słonecznej, teraz mają do niej dostęp”.

Ta „fala” nowych właścicieli paneli fotowoltaicznych nie tylko czerpie korzyści z taniej energii elektrycznej, mówi Osenberg; mają także możliwość zajęcia swojego miejsca w transformacji energetycznej.

„Instalacja fotowoltaiczna na dachu naprawdę ma tę siłę, że ludzie, którzy rozpoczynają budowę systemu fotowoltaicznego, zaczynają monitorować swoje zużycie energii elektrycznej, zaczynają czuć się kimś, kto jest liderem transformacji energetycznej, kimś, kto wspiera transformację energetyczną i już jest tego częścią” – mówi.

W jaki sposób Niemcy pomogły ludziom uzyskać energię słoneczną na balkonach?

Niemcy wyprzedziły konkurencję w zakresie fotowoltaiki na dachach w pierwszej dekadzie XXI wieku. Rząd zachęcał ludzi do angażowania się, nagradzając ich na przykład taryfami gwarantowanymi, podającymi stałą cenę za każdą jednostkę energii elektrycznej przesłaną do sieci.

„Klienci już zapoczątkowali ten boom i skutecznie zażądali od polityki uproszczonej biurokracji”, twierdzi rzecznik Meyera Burgera. „Środki takie jak eliminacja podatku VAT przyczyniły się do popularności paneli balkonowych.”

Mieszkańcy bloków przyłączają się do boomu fotowoltaicznego – ze swoich balkonów.

Dotacje są również dostępne na poziomie regionalnym, a w Berlinie można je otrzymać do 500 euro (potencjalnie połowa ceny zestawu). Technologia zwraca się po około trzech latach, mówi Osenberg. Zatem przy okresie eksploatacji wynoszącym około 20 lat „jest to bardzo prosta inwestycja dla obywateli”.

Według głównego rejestru danych rynkowych najwięcej systemów fotowoltaicznych typu plug-in posiada obecnie Nadrenia Północna-Westfalia – znacznie ponad 80 000, następnie Bawaria z ponad 60 000 i Dolna Saksonia z ponad 50 000.

Stopniowo zwiększa się także wielkość balkonowych systemów fotowoltaicznych – dodaje Osenberg. Niemiecki rząd planuje obecnie udostępnienie maksymalnie czterech paneli.

Dlaczego w innych krajach „brakuje” energii słonecznej na balkonach?

UE stwierdziła, że ​​państwa członkowskie mogą pomóc w przyjęciu balkonowych systemów fotowoltaicznych. Nie jest to jednak obowiązkowe i nie zostało przyjęte we wszystkich krajach.

W szczególności Belgia zakazała podłączania urządzeń fotowoltaicznych w obawie przed skutkami zasilania niezarejestrowanych systemów do sieci elektroenergetycznej.

Operatorzy sieci chcą mieć nadzór nad dostawami energii elektrycznej, gdyż nagłe zmiany mogą doprowadzić do awarii prądu. „Ale naszym zdaniem nie stanowi to tak naprawdę problemu” – wyjaśnia Osenberg, „ponieważ wtrysk z systemu balkonowego jest tak mały, że wpływ byłby również zupełnie nieistotny”.

Austria, Francja, Włochy, Polska i Luksemburg przyjęły zachęcające stanowisko w sprawie energii słonecznej na balkonach. Z kolei działacze na rzecz energii odnawialnej w Hiszpanii starają się nakłonić swój rząd do szybkiego złagodzenia przepisów.

O czym należy pamiętać przed zakupem paneli balkonowych

Oczywiście na scenie związanej z energią słoneczną stale pojawiają się innowacje – i balkony nie są wyjątkiem. Jeśli masz ochotę się przyłączyć, oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Opcją jest przechowywanie na małą skalę. Chociaż systemy te zwykle nie wytwarzają dużych nadwyżek energii elektrycznej, coraz więcej producentów oferuje systemy magazynowania energii słonecznej przeznaczonej na balkon. Baterie, które mieszczą się pomiędzy panelami a falownikiem, są mniejsze niż w przypadku dachów, ale nadal są przydatne dla osób pracujących w ciągu dnia w domu, które wieczorem mogą wykorzystać zgromadzoną energię.

Aplikacje mogą pomóc w śledzeniu zużycia energii elektrycznej. Do niektórych zestawów dołączone są aplikacje, które pozwalają sprawdzić, ile energii elektrycznej wytwarza Twój system fotowoltaiczny i jaką część zapotrzebowania na energię pokrywa. Są one hostowane na bezpiecznych serwerach, więc Twoja cyfrowa ochrona nie jest zagrożona.

Upewnij się, że Twój zestaw został wyprodukowany w sposób zrównoważony. Dla Meyer Burger oznacza to, że panele „nie zawierają ołowiu ani innych substancji toksycznych (takich jak PFAS) i są produkowane bez pracy przymusowej, zgodnie z przyzwoitymi standardami społecznymi i etycznymi”.

Istnieją możliwości wynajęcia balkonowego układu słonecznego. I oczywiście piękno tego systemu wtykowego polega na tym, że jeśli wynajmujesz mieszkanie, możesz je zabrać ze sobą, gdy się przeprowadzasz.

Systemy balkonowe nadal wymagają bezpiecznego montażu. Chociaż zachęcają do stosowania podejścia „zrób to sam”, instalację należy potraktować poważnie, mówi Osenberg. Konstrukcja haków ułatwia sprawę, ale ponieważ moduły ważą do 24 kg, upuszczenie z 10. piętra może spowodować poważne uszkodzenia.