O nas
Kontakt

Bazylea wybrana na miasto-gospodarza Eurowizji 2025

Laura Kowalczyk

Eurovision

Bazylea, trzecie co do wielkości miasto w Szwajcarii, została wybrana na gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2025.

Organizatorzy konkursu ogłosili dziś, że kolejnym gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Bazylea w Szwajcarii.

Po zwycięstwie szwajcarskiego piosenkarza Nemo w Malmö podczas tegorocznego konkursu w Szwecji z piosenką „The Code”, ten górzysty kraj przejął obowiązki gospodarza konkursu w 2025 r.

Jest to trzecie zwycięstwo Szwajcarii w konkursie – po Lys Assia w 1956 r. i Céline Dion w 1988 r.

Nadawca telewizyjny SRG SSR oraz EBU będą gospodarzami 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w maju 2025 r.

Zawody odbędą się w St. Jacobshalle, arenie w Münchenstein, tuż za miastem Bazylea. Arena jest zazwyczaj wykorzystywana do celów sportowych i koncertowych i po renowacji w 2018 r. ma pojemność 12 400 widzów.

Półfinały odbędą się we wtorek 13 maja i czwartek 15 maja, natomiast wielki finał będzie miał miejsce w sobotę 17 maja.

„EBU jest zachwycona, że ​​Bazylea została wybrana na miasto gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. Konkurs narodził się w Szwajcarii w Lugano w 1956 roku i wspaniale jest przywrócić go do miejsca narodzin prawie 70 lat później” — powiedział Martin Österdahl, kierownik wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji.

„Strategiczne położenie Bazylei na skrzyżowaniu Europy sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na wydarzenie, które celebruje moc muzyki łączącej ludzi ponad granicami” – kontynuował Österdahl. „Po konkursach we włosko- i francuskojęzycznych częściach kraju w 1956 i 1989 roku, z radością przenosimy Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy do Niemieckiej Szwajcarii”.

Szwajcaria była gospodarzem pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 r. w Lugano. Wygrali inauguracyjny konkurs piosenką „Refrain” wykonaną przez Lys Assia.

Następnym razem Szwajcaria wygrała w 1988 r., kiedy konkurs odbył się w Dublinie w Irlandii. Kanadyjska piosenkarka Céline Dion zwyciężyła z piosenką „Ne partez pas sans moi”. Po zwycięstwie Dion Szwajcaria była gospodarzem konkursu w 1989 r. w Lozannie.

W tym roku Szwajcaria wygrała po raz trzeci dzięki imponującemu wokalowi i akrobatycznemu występowi Nemo w piosence „The Code”. Nemo zapisał się w historii jako pierwszy niebinarny wykonawca, który reprezentował Szwajcarię i pierwszy, który wygrał konkurs.

Conradin Cramer, prezydent rządu Bazylei, powiedział: „To wielki zaszczyt dla Bazylei, że może gościć największe na świecie wydarzenie muzyki na żywo! Z niecierpliwością czekamy na tę fantastyczną okazję, aby zaprezentować Bazyleę światu jako kosmopolityczne miasto kultury w sercu Europy. Jako otwarte miasto w trójkącie granicznym Niemiec, Francji i Szwajcarii, codziennie pokonujemy granice wszelkiego rodzaju. To idealnie pasuje do Konkursu Piosenki Eurowizji”.

„Już nie możemy się doczekać, aby powitać naszych gości z całej Europy: witamy w Bazylei!” – dodał Cramer.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach sprzedaż biletów na 9 pokazów, łącznie z próbami generalnymi, zostanie rozpoczęta.