O nas
Kontakt

Berlinale apeluje do irańskich pretendentek do Złotego Niedźwiedzia 2024, Maryam Moghaddam i Behtash Sanaeeha

Laura Kowalczyk

Behtash Sanaeeha and Maryam Moghaddam at the Berlin Film Festival in 2021 for the premiere of

Coraz częściej wzywa się władze irańskie do wycofania wszelkich zarzutów postawionych dwóm filmowcom i zniesienia zakazu podróżowania.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów, którego premiera odbędzie się na tegorocznej 74. Festiwalu Filmowym w Berlinie jest Moje ulubione ciasto autorstwa irańskich reżyserów Maryam Moghaddam i Behtash Sanaeeha.

Film będzie walczył o Złotego Niedźwiedzia, ale obaj twórcy mogą być nieobecni ze względu na zakaz podróżowania wydany przez władze irańskie i grozi im proces w związku z ich nowym filmem.

Para odkryła, że ​​pod koniec września 2023 r. nałożono na nich zakaz podróżowania na lotnisku w Teheranie, po tym jak skonfiskowano im paszporty, gdy udali się na lot do Paryża, aby pracować nad postprodukcją filmu Moje ulubione ciasto.

W grudniu lokalne media podały, że irańskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do ​​domu montażysty filmu, konfiskując sitowie i materiały związane z produkcją.

Uważa się, że twardogłowe islamistyczne władze kraju rozgniewały film, który według oficjalnego loga opowiada o życiu 70-letniej kobiety, która mieszka samotnie, „dopóki nie zdecyduje się przełamać swojej samotności i ożywić swoje życie”. kochać życie.”

W opisie fabuły filmu czytamy: „Ale gdy ona otwiera się na romans, nieoczekiwane spotkanie szybko przeradza się w niezapomniany wieczór”.

Kadr z nadchodzącego filmu „Moje ulubione ciasto”
Kadr z nadchodzącego filmu „Moje ulubione ciasto”

Fakt, że Berlinale wybrało ten film do Konkursu, stanowi mocny sygnał, ponieważ festiwal znany jest ze swoich poglądów politycznych i zapewniania platformy dla głosów sprzeciwiających się uciskowi politycznemu.

Teraz Festiwal Filmowy w Berlinie wydał oświadczenie popierające irańskich filmowców.

W komunikacie zatytułowanym „Wezwanie do wolności przemieszczania się, wolności słowa dla dyrektorów konkursów Maryam Moghaddam i Behtash Sanaeeha” Berlinale poinformowało, że poinformowano, że para nie będzie mogła opuścić Iranu w celu wzięcia udziału w festiwalu.

„Berlinale to festiwal zasadniczo oddany wolności słowa, wolności wypowiedzi i wolności sztuki dla wszystkich ludzi na całym świecie, a festiwal jest zszokowany i przerażony, gdy dowiaduje się, że Moghaddamowi i Sanaeeha można uniemożliwić przyjazd na festiwal zaprezentować swój film i spotkać się z widzami w Berlinie” – czytamy w komunikacie prasowym.

„Wzywamy władze irańskie do zwrotu paszportów i zniesienia wszelkich ograniczeń uniemożliwiających Maryam Moghaddam i Behtashowi Sanaeeha swobodne podróżowanie do Berlina w lutym tego roku wraz z innymi międzynarodowymi reżyserami i talentami filmowymi z całego świata, aby mogli zaprezentować swoje nowe nakręć film Moje ulubione ciasto w ramach konkursu Berlinale 2024” – powiedzieli szefowie Berlinale Carlo Chatrian i Mariëtte Rissenbeek.

Moghaddam i Sanaeeha już wcześniej zaprezentowali swój film Ballada o białej krowie w konkursie, który spotkał się z uznaniem krytyków na Berlinale 2021. To oszałamiający i wyniszczający emocjonalnie film, opowiadający historię kobiety, która odkrywa, że ​​jej stracony mąż był niewinny postawionych mu zarzutów.

Następnie zostali pozwani przez Strażników Rewolucji za Ballada o białej krowiei oskarżony o „propagandę przeciwko reżimowi i działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”. Później zostali uniewinnieni, ale film pozostaje zakazany w Iranie – kraju, który zajmuje drugie miejsce na liście 10 najlepszych autorów więziennych na świecie w rankingu PEN America 2022 Freedom to Write Index.

Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 15–25 lutego.