O nas
Kontakt

Biden pozostaje nieugięty w walce o prezydenturę pomimo słabnącego poparcia

Laura Kowalczyk

US President Joe Biden walks to Marine One for departure from the South Lawn of the White House, 5 April 2024

Obawy o to, czy urzędujący prezydent USA jest w stanie ponownie ubiegać się o urząd, narastały już od jakiegoś czasu, a nasiliły się po katastrofalnym występie Bidena w debacie z jego republikańskim przeciwnikiem, Donaldem Trumpem.

Czas ucieka urzędującemu prezydentowi USA Joe Bidenowi, który musi zmierzyć się z rosnącą presją ze strony własnej partii, aby wycofać się z wyścigu prezydenckiego.

Biden pozostał jednak nieugięty i obiecał, że będzie ubiegał się o reelekcję, mimo spekulacji, że zamierza ustąpić.

„Powiem to tak jasno, jak to tylko możliwe, tak prosto i bezpośrednio, jak to tylko możliwe: kandyduję… nikt mnie nie wypycha” – powiedział Biden swoim pracownikom w tym tygodniu. „Nie odchodzę. Jestem w tym wyścigu do końca i wygramy” – dodał.

Biden i jego zespół przedstawili całą gamę wymówek dla swojego fatalnego występu w CNN przeciwko Donaldowi Trumpowi, od rzekomego „przeziębienia” po zmęczenie spowodowane podróżą samolotem, która była wynikiem podróży do Francji, Kalifornii i Włoch, gdzie Biden odpoczywał w swoim ośrodku wypoczynkowym w Camp David.

Biden przybył do Camp David 20 czerwca, siedem dni przed debatą.

Jak dotąd dwóch demokratycznych ustawodawców otwarcie wezwało Bidena do wycofania się z wyścigu, podczas gdy jeden z jego głównych sojuszników publicznie zasugerował, że partia może wybrać kogoś innego.

„Rozmowa prowadzona w jasnym świetle”

Starsi współpracownicy stwierdzili również, że ich zdaniem będzie mu pozostało zaledwie kilka dni na udowodnienie, że jest w stanie sprostać wyzwaniu, zanim sprzeciw Demokratów osiągnie punkt kulminacyjny.

Jednak senator stanu Delaware, Chris Coons, najbliższy sojusznik prezydenta w Kapitolu, twierdzi, że Biden wyraźnie rozumiał pilność, trudność i wagę wyborów.

„Mieliśmy otwartą, szczerą i trzeźwą rozmowę na temat debaty, jego przemyśleń na temat tego, co się wydarzyło, i tego, dlaczego nie był to jego najlepszy wieczór ani najlepsza debata” – powiedział senator.

„Chciał rady. Prosił gorąco o wkład i komentarz na temat tego, co powinien zrobić, aby przywrócić zaufanie i wsparcie, i jaka jest najlepsza droga naprzód” – dodał.

Senator Coon doradził później prezydentowi, aby organizował więcej nieskryptowanych, otwartych wydarzeń, aby przywrócić zaufanie do jego kandydatury.

Prezydent Joe Biden spaceruje z senatorem Raphaelem Warnockiem i przedstawicielem Sanfordem Bishopem po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie.

Jednak współzałożyciel Netflixa, Reed Hastings, który jest głównym darczyńcą Demokratów, zaapelował do prezydenta o wycofanie się z wyścigu.

Jak donosi New York Times, powiedział on: „Biden musi ustąpić, aby umożliwić energicznemu przywódcy Demokratów pokonanie Trumpa i zapewnienie nam bezpieczeństwa i dobrobytu”.

Kongresmen Jim Clyburn, wieloletni przyjaciel i powiernik Bidena, powiedział również, że poprze „mini-prawybory” przed Narodową Konwencją Demokratów w przyszłym miesiącu, jeśli Biden wycofa się z wyścigu.

Demokrata z Karoliny Południowej przedstawił pomysł, który wydawał się stanowić podstawę alternatywnych wyborów, jakie mieliby przedstawić delegaci podczas zaplanowanego przez Demokratów wirtualnego apelu przed bardziej formalną konwencją partyjną, która ma się rozpocząć 19 sierpnia w Chicago.

Mimo to większość demokratycznych ustawodawców przyjęła podobno postawę wyczekującą w stosunku do Bidena, czekając na lepszy obraz rozwoju sytuacji na podstawie nowych sondaży i zaplanowanego wywiadu Bidena dla ABC News.