O nas
Kontakt

Bitcoin rezygnuje ze zysków po tym, jak BlackRock zaprzecza raportom mediów kryptograficznych

Laura Kowalczyk

Bitcoin rezygnuje ze zysków po tym, jak BlackRock zaprzecza raportom mediów kryptograficznych

W poniedziałek cena bitcoina nagle wzrosła w związku z wycofanymi obecnie doniesieniami medialnymi.

Bitcoin nagle wzrósł w poniedziałek, po czym oddał prawie wszystkie swoje zyski po tym, jak zarządzający aktywami BlackRock zaprzeczył doniesieniom mediów kryptograficznych, jakoby amerykańskie organy regulacyjne zatwierdziły jego głośny wniosek o kryptowalutowy produkt inwestycyjny.

Bitcoin, znany ze swojej zmienności, ostatnio notował wzrost o 3,82% przy cenie 28 211 dolarów (około 26 600 euro), po wcześniejszym wzroście aż o 10% do 29 900 dolarów (około 28 000 euro), najwyższym od sierpnia.

Serwis informacyjny o kryptowalutach Coin Telegraph poinformował wcześniej, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła wniosek głównego zarządzającego aktywami BlackRock o utworzenie funduszu notowanego na giełdzie bitcoinów, po czym wycofała tę historię.

Jednak cena bitcoina gwałtownie spadła po tym, jak reporter Fox Business powiedział na platformie mediów społecznościowych X (dawniej Twitter), że BlackRock zaprzeczył doniesieniom.

BlackRock potwierdził później agencji Reuters, że „aplikacja iShares Bitcoin ETP jest nadal sprawdzana przez SEC”. Źródła zbliżone do SEC potwierdziły również, że wniosek jest nadal w toku.

„Rynki wrażliwe na dobre wieści”

„Rynki kryptowalut właśnie pokazały, jak wrażliwe są na wszelkie potencjalne dobre wieści, czego dowodem był ich przedwczesny wzrost w związku z pogłoskami o zatwierdzeniu funduszu ETF na bitcoiny typu spot” – powiedział Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro.

W poście na portalu X Coin Telegraph przeprosił za swój wcześniejszy post, który, jak stwierdził, „doprowadził do rozpowszechnienia niedokładnych informacji”.

„Obecnie toczy się wewnętrzne dochodzenie. Zależy nam na przejrzystości i udostępnimy społeczeństwu wyniki dochodzenia po jego zakończeniu w ciągu 3 godzin” – oznajmił Coin Telegraph. Usunął także swój pierwszy post.

Rynki kryptowalut czekają na wieści na temat kilku oczekujących wniosków o wydanie ETF-ów typu spot na bitcoiny, które, jeśli zostaną zatwierdzone, powszechnie oczekuje się, że pobudzą inwestycje w tym sektorze. SEC odrzuciła wszystkie wnioski dotyczące funduszy typu spot na bitcoiny, uzasadniając, że wnioskodawcy nie wykazali, że są w stanie chronić inwestorów przed manipulacją na rynku.

„To posunięcie pokazuje, jak monomaniacka obsesja ma rynek bitcoinów na punkcie nadchodzących spotowych ETF-ów” – powiedział Joseph Edwards, szef działu badań w londyńskiej firmie kryptograficznej Enigma Securities.

Choć wiadomość o zatwierdzeniu przez SEC w poniedziałek funduszu typu spot na bitcoiny była „fałszywym alarmem”, była to również „dobra próba generalna” przed wydaniem przez organ regulacyjny ostatecznej decyzji w sprawie wniosków, powiedział Lucas Kiely, dyrektor ds. inwestycji w Yield Aplikacja.

„Ryzyko główne powoduje dużą zmienność przed ogłoszeniem SEC, a wszyscy starają się go wyprzedzić, ponieważ w zależności od decyzji rynek będzie się znacznie poruszał w obie strony” – powiedział.

Reuters jako pierwszy poinformował 13 października, że ​​SEC nie odwoła się od niedawnego orzeczenia sądu, w którym uznano, że odrzucenie wniosku Grayscale Investments o utworzenie funduszu ETF na bitcoiny było błędne, a sprawa była uważnie obserwowana przez branżę kryptowalut.

Obecnie oczekuje się, że Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii w Waszyngtonie wyda w ciągu przyszłego tygodnia mandat określający sposób wykonania orzeczenia w tej sprawie, co prawdopodobnie będzie obejmować polecenie SEC ponownego rozpatrzenia wniosku Grayscale.