O nas
Kontakt

Blog o przedterminowych wyborach we Francji: Emmanuel Macron twierdzi, że „skrajności” mogą doprowadzić do „wojny domowej”

Laura Kowalczyk

People walk past campaign boards for the upcoming parliamentary elections in Paris, Saturday June 22

Pięć dni przed przedterminowymi wyborami we Francji, skrajnie prawicowy Narodowy Zjazd (RN) prowadzi w sondażach z wynikiem 36%, a za nim plasuje się lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy (27%). Partia prezydenta Francji Macrona jest w tyle, z wynikiem 20%. Śledź nasz blog na żywo poniżej.

W miarę jak kampania przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi wkracza w ostatni tydzień, prezydent Emmanuel Macron, mimo ostrzeżeń ze strony sojuszników i spadku swojej popularności, coraz częściej interweniuje publicznie.

W poniedziałek francuski przywódca powiedział, że programy „ekstremalności” mogą doprowadzić „do wojny domowej”.

Jego apel pojawił się dzień przed tym, jak 28-letni lider skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego, Jordan Bardella, przedstawił bardziej szczegółowy plan swoich propozycji, gdyby jego partia wygrała wybory.

Tutaj możesz przeczytać najnowsze wiadomości i analizy ekspertów na temat wyborów parlamentarnych we Francji.

Zanim zaczniemy, przedstawiamy kilka najważniejszych informacji, dzięki którym będziesz na bieżąco:

  • Francuzi pójdą do wyborów 30 czerwca i 7 lipca, kiedy to

    Ponad 49,5 miliona zarejestrowanych wyborców wybierze 577 posłów, którzy będą ich reprezentować w Zgromadzeniu Narodowym.

  • Celem każdej partii jest zdobycie co najmniej 289 miejsc w parlamencie, aby mieć bezwzględną większość i móc realizować swój program bez konieczności negocjacji z innymi partiami.

  • Najnowsze sondaże przewidują, że skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe i jego sojusznicy najprawdopodobniej zdobędą najwięcej miejsc w parlamencie, ale mogą nie uzyskać bezwzględnej większości niezbędnej do utworzenia rządu.

  • Innym rezultatem mogłoby być uzyskanie przez skrajną prawicę większości bezwzględnej, co zmusiłoby Marcona do wyznaczenia premiera spośród ich szeregów, co doprowadziłoby do tego, co Francuzi nazywają okresem „kohabitacji” — oto nasze wyjaśnienie, jak to by działało, i inne możliwe rezultaty.

  • Mimo że francuski system rządów może przypominać system prezydencki, większość władzy spoczywa w rękach parlamentu, który podejmuje decyzje.

  • Rząd skrajnie prawicowy i eurosceptyczny może oznaczać kłopoty dla UE i jej instytucji.