O nas
Kontakt

„Zbudujmy mur” na kanale La Manche, aby poradzić sobie z migrantami, mówi konserwatywny faworyt

Laura Kowalczyk

„Zbudujmy mur” na kanale La Manche, aby poradzić sobie z migrantami, mówi konserwatywny faworyt

LONDYN — Jacob Rees-Mogg stał się prawdziwym Donaldem Trumpem.

Znany poseł Partii Konserwatywnej powiedział w nagraniu, którego treść ujawniono we wtorek w The Guardian, że chce „zbudować mur na kanale La Manche”.

W marcu, podczas rozmowy z młodymi działaczami Partii Konserwatywnej przed pub crawlem, Rees-Mogg pochwalił podejście Trumpa jako prezydenta USA do kwestii imigracji, stwierdzając, że Wielka Brytania powinna wziąć z niego przykład.

„Gdybym był Amerykaninem, chciałbym, żeby granica była zamknięta, byłbym za budową muru. Chciałbym zbudować mur na środku kanału La Manche” – powiedział były sekretarz ds. biznesu.

Rees-Mogg powiedział również, że popiera starania Trumpa o powrót do Białego Domu, twierdząc, że obecny prezydent USA Joe Biden „nie lubi Wielkiej Brytanii”, wyrażając jednocześnie obawy dotyczące jego „bystrości umysłu”.

Trump spopularyzował hasło „Build The Wall” podczas swojego pierwszego startu w wyborach do Białego Domu w latach 2015-16, aby powstrzymać migrantów przed przekraczaniem granicy z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Podczas urzędowania faktycznie zbudował 452 mile muru granicznego, chociaż tylko 80 mil nowych barier powstało tam, gdzie wcześniej ich nie było, według BBC.

Konserwatyści uczynili imigrację kluczową linią podziału z Partią Pracy podczas kampanii wyborczej, ponieważ główna partia opozycyjna w Wielkiej Brytanii sprzeciwia się planom torysów, aby wysłać azylantów do Rwandy. Oficjalne konto konserwatystów na X sugerowało, że Partia Pracy uczyni Wielką Brytanię magnesem dla azylantów.

Partia Pracy oświadczyła, że ​​pieniądze przydzielone na program dla Rwandy zostaną przeznaczone na powołanie Dowództwa Ochrony Granic, które będzie ścigać gangi działające na małych trasach łodzi i zacieśni współpracę UE w zakresie bezpieczeństwa.

Były lider Izby Gmin Rees-Mogg ubiega się o reelekcję w nowym okręgu wyborczym North East Somerset i Hanham, gdzie czeka go poważna kontrkandydat ze strony Partii Pracy Dana Norrisa, obecnie pełniącego funkcję burmistrza zachodniej Anglii.

Kandydat Partii Konserwatywnej — ulubieniec szeregowych działaczy Partii Konserwatywnej — zasiada w Izbie Gmin od 2010 r. i jest często nazywany „szanowanym członkiem XVIII wieku” ze względu na swój elegancki akcent, dwurzędowe garnitury i poparcie dla tradycji parlamentu.

W 2012 roku w Izbie Gmin wypowiedział słowo składające się z 29 liter – floccinaucinihilipilification – co było wówczas najdłuższym słowem zapisanym kiedykolwiek w parlamencie.

Rees-Mogg nie odpowiedział na prośbę TylkoGliwice o komentarz w sprawie wycieku nagrania.