O nas
Kontakt

Bluesky: Nowa platforma społecznościowa prowadzona przez Jacka Dorseya, otwarta dla każdego, kto może się zarejestrować

Laura Kowalczyk

The app for Bluesky is shown on a mobile phone, left, and on a laptop screen, Friday, June 2, 2023, in New York.

Bluesky, sieć społecznościowa przypominająca Twittera, prowadzona przez współzałożyciela Twittera Jacka Dorseya, umożliwia teraz każdemu utworzenie konta i dołączenie do usługi.

Bluesky, sieć społecznościowa przypominająca Twittera, której zwolennikiem jest współzałożyciel Twittera Jack Dorsey, wyłoniła się ze swojego kokonu i teraz umożliwia każdemu utworzenie konta i dołączenie do usługi.

Do wtorku każdy, kto chciał dołączyć do Bluesky, potrzebował zaproszenia, co zazwyczaj oznaczało wytropienie istniejącego członka i błaganie o zaproszenie.

Bluesky powiedział, że ten okres dostępny tylko na zaproszenie dał witrynie czas na opracowanie narzędzi moderacyjnych i innych funkcji.

Bluesky przypomina Twittera – obecnie znanego jako X po tym, jak miliarder Tesli Elon Musk zapłacił za firmę 44 miliardy dolarów – pod wieloma względami, choć nie oferuje jeszcze bezpośredniej komunikacji między użytkownikami.

Oferuje więcej opcji dostosowywania, choć nie jest jeszcze jasne, czy przypadną one do gustu użytkownikom.

Domyślnie Bluesky wyświetla posty według kont, które obserwujesz, na liniowej osi czasu, chociaż możliwe jest również przełączenie na osie czasu oparte na algorytmach utworzone przez innych użytkowników.

Usługa prowadzi własną moderację, ale planuje umożliwić użytkownikom łączenie alternatywnych schematów moderacji. Ta funkcja nie została jeszcze włączona.

A kiedy już wszystko zacznie działać, Bluesky planuje uwolnić użytkowników, umożliwiając im przenoszenie kolekcji znajomych, obserwujących i innych danych do konkurencyjnych sieci społecznościowych.

„Ostatnie konto społecznościowe, które musisz założyć”

Jak podaje firma na fantazyjnej stronie z rysunkami zawartej we wtorkowym ogłoszeniu, Bluesky ma na celu być „ostatnim kontem społecznościowym, jakie kiedykolwiek będziesz musiał założyć”.

W praktyce zapewne nie będzie to takie proste. Technicznym terminem określającym interoperacyjność sieci społecznościowych jest „federacja”. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów łączenia witryn.

Na przykład Mastodon i podobne witryny mikroblogowe – w tym usługa Meta Threads – korzystają z algorytmu federacyjnego o nazwie ActivityPub, który powinien umożliwiać użytkownikom poruszanie się między nimi.

W rzeczywistości Threads zaczęło już eksperymentować z udostępnianiem postów w Mastodon i innych usługach za pomocą ActivityPub.

„Stworzenie interoperacyjności Threads zapewni ludziom większy wybór sposobu interakcji i pomoże treściom dotrzeć do większej liczby osób” – napisał dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg w grudniowym poście w Threads.

„Jestem dość optymistyczny, jeśli chodzi o tę kwestię”.

Z kolei Bluesky przyjął algorytm federacyjny o nazwie Authenticated Transfer Protocol i jak dotąd jest jedyną tego typu usługą, która z niego korzysta.

Strona z często zadawanymi pytaniami dotyczącymi protokołu dowodzi, że ActivityPub utrudnia przenoszenie kont i brakuje mu innych ważnych funkcji.