O nas
Kontakt

Simpsonowie zrobili to ponownie: kiedy animowane dowcipy stały się rzeczywistością

Laura Kowalczyk

Can The Simpsons really predict the future?

Serial „Simpsonowie” zyskał sławę dzięki temu, że niektóre jego odcinki i dowcipy stały się niesamowicie trafne. A teraz najwyraźniej przepowiedzieli premierę Apple Vision Pro…

Długo emitowany serial „Simpsonowie” na stałe zagościł w popkulturze i przez lata zyskał reputację producenta przepowiadającego przyszłość.

Animowany serial komediowy Matta Groeninga zyskał sławę dzięki temu, że niektóre jego odcinki i dowcipy stały się niesamowicie trafne, a niektórzy uważają, że „przewidywanie” to dziwniejsza niż fikcja fikcja.

Trzymaj się tego lub nie, zrobili to ponownie, w odcinku z 2016 roku przepowiadającym wydarzenia w lutym 2024 roku.

Jak widać, od premiery Apple Vision Pro w piątek 2 lutego użytkownicy publikują w mediach społecznościowych filmy i zdjęcia przedstawiające testowanie zestawu słuchawkowego za 3500 dolarów (3250 euro).

Wszystko to najwyraźniej odzwierciedla odcinek z 2016 roku zatytułowany „Przyjaciele i rodzina”, w którym rodzina Simpsonów testuje wirtualny zestaw słuchawkowy stworzony przez pana Burnsa. Ostatecznie wszystkie postacie w Springfield uzyskują dostęp do technologii.

Montaż przedstawia Homera i Marge leżących w łóżku, praktycznie całujących się; Dyrektor Skinner organizuje wirtualny piknik; barman Moe wchodzący do latarni…

Ten montaż jest niesamowicie podobny do niektórych opublikowanych filmów, zwłaszcza klipu opublikowanego w X, który przedstawia mężczyznę noszącego zestaw słuchawkowy i przechodzącego przez ulicę w Kalifornii, trzymającego ręce w górze i najwyraźniej dotykającego obiektów cyfrowych.

Sprawdź sam:

A oto klip z odcinka z 2016 roku:

Jak już wspomniano, nie jest to pierwszy przykład prekognitywnej mocy programu polegającej na przewidywaniu życia.

Tylko w zeszłym roku w odcinku z 1996 r. zatytułowanym „Homerpalooza”, w którym Homer dołączył do fikcyjnego objazdowego festiwalu muzycznego „Hullabalooza”, pojawił się technik o skórce banana, który twierdził, że członkowie hiphopowego zespołu Cypress Hill „zamówili London Symphony Orchestra”, będąc na haju. i dlatego musi z nimi występować.

Od lat krążyły żarty, że pewnego dnia Cypress Hill będzie współpracować z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną nad stworzeniem mashupu. W kwietniu 2023 roku Cypress Hill odpowiedziała na Instagram Reel przedstawiający występ ich Simpsona, mówiąc, że planują „urzeczywistnić występ z London Symphony”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Simpsons Clips (@thesimpsonsig)

Bardziej inspiruje się prawdziwym życiem niż dowodem przepowiedni, ale to i tak robi wrażenie.

Dwa inne przykłady wróżb Simpsonów z 2023 r. nawiązują do odcinka z 1994 r., który najwyraźniej zapowiadał histerię Barbie związaną z premierą filmu Grety Gerwig i aktem oskarżenia Donalda Trumpa. Obydwa w tej samej odsłonie.

W odcinku zatytułowanym „Lisa kontra Malibu Stacy” Lisa starała się, aby twórcy Barbie stworzyli bardziej feministyczną zabawkę, która wzmocniłaby pozycję młodych dziewcząt. Prezenter telewizyjny Springfield, Kent Brockman, tak mówi o swojej kampanii: „Chociaż spędzanie 28 minut na reportażowaniu o lalce było czymś niezwykłym, reporterowi nie udało się przestać mówić. To naprawdę fascynująca wiadomość, ludzie”.

Następnie, śmiertelnie poważnym uderzeniem kręgosłupa szyjnego, Brockman kończy część, ogłaszając, że prezydent został aresztowany.

Nie trzeba dodawać, że fani Simpsonów uznali to za swoją najbardziej proroczą prognozę w historii.

To prawda, że ​​wróżba traci nieco na swojej tajemniczości, biorąc pod uwagę, że odcinek miał miejsce w latach 90. XX wieku, kiedy popularność Barbie nie była jeszcze znana, ale aresztowanie prezydenta w tym samym segmencie sprawiło, że niektórzy podejrzewali, że zespół scenarzystów posiada jakąś technologię podróży w czasie .

Oto (niewyczerpujące) spojrzenie na inne przypadki, w których Simpsonowie mieli niesamowity talent do „przewidywania” przyszłych wydarzeń:

Cenzura Dawida Michała Anioła (sezon 2, odcinek 9)

Cenzura Dawida
Cenzura Dawida

Inny aktualny przykład… W tym odcinku z 1990 roku Marge próbuje zmniejszyć przemoc w kreskówce The Itchy and Scratchy Show. Potem zdaje sobie sprawę, jak cenzura działa w obie strony, gdy miasto protestuje przeciwko nagości „Dawida” Michała Anioła, nazywając dzieło nieprzyzwoitym.

Ta satyra na cenzurę spełniła się nie tylko w lipcu 2016 r., kiedy rosyjscy działacze głosowali nad tym, czy ubrać kopię renesansowego pomnika, ale także w zeszłym roku, po zamieszaniu wywołanym decyzją szkoły na Florydzie o wymuszeniu rezygnacji dyrektora skargi dotyczące lekcji z udziałem posągu.

Donald Trump jako prezydent (sezon 11, odcinek 17)

Wybory Trumpa
Wybory Trumpa

Ten jest duży. W obecnie niesławnym odcinku z 2000 r. „Bart to the Future” serial wypełnił się Mystic Meg, gdy wymieniono Donalda Trumpa jako POTUS. Odcinek bada, jak będzie wyglądało życie Barta, gdy dorośnie. Przedstawia Lisę jako prezydent, która będąc w Gabinecie Owalnym, mówi: „Jak wiecie, odziedziczyliśmy po prezydencie Trumpie spore ograniczenie budżetowe”.

Jak wszyscy dobrze wiemy, Darth Cheeto został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych w 2017 r., a tydzień po wyborach na początku programu powtarzający się gag na tablicy brzmiał: „Mieć rację jest do bani”. Ich przewidywania stały się aż nazbyt trafne, jeśli weźmie się pod uwagę, że administracja Trumpa nadzorowała trzeci co do wielkości wzrost deficytu spośród wszystkich prezydentów.

To jednak nie koniec. Simpsonowie nabrali jeszcze większej wiarygodności, gdy Trump ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta w 2024 r. – w tym samym roku, który pierwotnie przewidywali „Simpsonowie”.

Wadliwe maszyny do głosowania (sezon 20, odcinek 4)

Maszyny McCaina
Maszyny McCaina

Pozostając przy polityce, w odcinku z 2008 roku („Treehouse of Horror XIX”) Homer próbował głosować na Baracka Obamę w wyborach powszechnych w USA. Jednak wadliwa skomputeryzowana maszyna zmienia jego głos na kandydata Republikanów Johna McCaina. Kiedy Homer próbuje ostrzec ludzi o błędzie, maszyna do głosowania go zabija.

Co ciekawe, dokładnie to samo (oprócz morderstwa) wydarzyło się w 2012 roku, kiedy w Pensylwanii trzeba było usunąć maszynę do głosowania, po tym jak zmieniała głosy ludzi na Baracka Obamę na republikańskiego rywala Mitta Romneya.

Skandal z koniną (sezon 5, odcinek 19)

Koń na lunch
Koń na lunch

W odcinku „Sweet Seymour Skinner’s Baadassss Song” z 1994 r. Lunchlady Doris użyła „różnych części konia”, aby przygotować lunch dla uczniów w szkole podstawowej Springfield.

Nie wiedziała, że ​​była pionierką, ponieważ dziewięć lat później irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności znalazł końskie DNA w ponad jednej trzeciej próbek burgerów wołowych z supermarketów.

Disney kupuje 20th Century Fox (sezon 10, odcinek 5)

Disney kupuje 20th Century Fox
Disney kupuje 20th Century Fox

W odcinku „When You Dish Upon a Star” z 1998 roku na terenie studia Fox ma miejsce scena, na której widnieje napis: „20th Century Fox… Oddział Walta Disneya”.

I czy nie wiecie, stało się to również rzeczywistością w 2017 roku, kiedy Disney kupił dział rozrywki Foxa (w zasadzie wszystko z wyjątkiem Fox News i Fox Business) za szacunkową kwotę 52,4 miliarda dolarów.

Odkrycie masy cząstki Higgsa-Bosona (sezon 10, odcinek 2)

Masa cząstek bozonu Higgsa
Masa cząstek bozonu Higgsa

W odcinku z 1998 roku zatytułowanym „Czarnoksiężnik z Evergreen Terrace” Homer zostaje wynalazcą iw jednym z wyciętych gagów zostaje pokazany przed tablicą, na której widnieje równanie.

Cząstka Higgsa-Bosona (znana również jako „cząstka Boga”) została po raz pierwszy przewidziana w 1964 r. przez profesora Petera Higgsa i pięciu innych fizyków, ale dopiero w 2013 r. naukowcy odkryli dowód. Byli oszołomieni, gdy odkryli, że jego masa jest podobna do matematycznych bazgrołów Homera. Rzeczywiście, według Simona Singha, autora książki „Simpsonowie i ich tajemnice matematyczne”, równanie pozwala przewidzieć masę cząstki Higgsa-Bosona.

Przewidywanie zdobywców Nagrody Nobla (sezon 22, odcinek 1)

Przewidywania Nobla
Przewidywania Nobla

W „Elementary School Musical” Lisa i jej przyjaciele przygotowują arkusz przewidywań na potrzeby ogłoszenia Nagrody Nobla.

Chociaż postać Milhouse przegrała ze swoją przepowiednią z 2010 r., że Bengt R. Holmstrom zdobędzie Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, w 2016 r. udowodniono, że miał rację, kiedy Holmstrom zdobył to upragnione wyróżnienie.

Skandal korupcyjny FIFA (sezon 25, odcinek 16)

Członek FIFA aresztowany
Członek FIFA aresztowany

W filmie „Nie musisz żyć jak sędzia” z 2014 roku Homer zostaje wybrany na sędziego mistrzostw świata po tym, jak FIFA ujawnia, że ​​wszyscy sędziowie zostali przekupieni. Dyrektor FIFA mówi w pewnym momencie: „Ja sam wkrótce zostanę aresztowany za korupcję”.

Zaledwie rok później owianą złą sławą podejrzaną FIFA wstrząsnął bardzo realny skandal łapówkarski, obejmujący oskarżenia o przekupstwo, oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Prawie 40 osób zostało postawionych w stan oskarżenia, a śledztwo, które wywiązało się z tego śledztwa, dostarczyło dowodów na to, że bardzo wiele krajów-gospodarzy mistrzostw świata wygrało swoje przetargi dzięki łapówkom – w tym Katar w 2022 r.

Ebola i globalna pandemia (sezon 9, odcinek 3 i sezon 4, odcinek 21)

Pożywka dla konspiracji
Pożywka dla konspiracji

Niektórzy fani utrzymują, że Simpsonowie przewidzieli wybuch epidemii wirusa Ebola w 2014 roku 17 lat wcześniej. W scenie z odcinka „Lisa’s Sax” z 1997 r. Marge trzyma książkę zatytułowaną „Ciekawski George i wirus Ebola”.

Chociaż wirusa Ebola wykryto po raz pierwszy w 1976 r., największą w historii epidemię wirusa Ebola odnotowano w latach 2014 i 2015.

Trochę to naciągane, delikatnie mówiąc. Wystarczy poczekać na prognozę pandemii…

W 1993 roku w filmie „Marge in Chains” do Springfield przedostała się epidemia wirusa z Japonii, zwanego „grypą z Osaki”. Następuje chaos.

Trochę to nieprzekonujące, jeśli chodzi o dokładne przewidywanie przyszłości (kto nie wpadłby w panikę w obliczu globalnej pandemii?), ale fani serialu wynieśli ten odcinek do rangi niesławy ze względu na liczne podobieństwa do roku 2020 i ery COVID.

To prawda, że ​​epidemia koronaawirusa miała swój początek w Azji, a ten epizod rzeczywiście przewiduje masową histerię, jaką wywołałaby pandemia. Ciekawym (czytaj: niesamowicie przewidywalnym i wręcz przerażającym) aspektem jest to, że altowo-prawicowe media wykorzystały ten epizod jako taktykę zastraszania podczas pandemii, przyrównując poszukiwanie przez program lekarstwa i osiadanie na placebo z mocnym sugerowaniem, że szczepionki nie zadziałały nie działa.

Trochę za blisko kości, nawet jeśli jest to jedna z mniej przekonujących przewidywań. Chyba, że ​​jesteś niezrównoważoną prezenterką Fox News. W takim razie „Simpsonowie” to dokument wysłany z przyszłości.

Wszystkie 33 sezony „Simpsonów” można oglądać na platformie Disney+.