O nas
Kontakt

Bomba z czasów II wojny światowej bezpiecznie zdetonowana na morzu po jednej z największych ewakuacji w czasie pokoju w historii Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

Police and bomb disposal experts stand at the scene near St Michael Avenue following the discovery of a suspected WWII explosive device, in Plymouth, England, Feb. 23, 2024.

Plymouth było jednym z najbardziej zbombardowanych miast Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że bomba z czasów II wojny światowej, której odkrycie spowodowało jedną z największych ewakuacji w czasie pokoju w historii Wielkiej Brytanii, została zdetonowana na morzu.

We wtorek na podwórku domu w Plymouth, mieście portowym na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, odkryto 500-kilogramowy (1100 funtów) materiał wybuchowy. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, ewakuowano ponad 10 000 mieszkańców, podczas gdy konwój wojskowy transportował niewybuch przez gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową na pochylnię promową, skąd została wywieziona do morza.

„Myślę, że można śmiało powiedzieć, że ostatnie kilka dni zapisze się w historii Plymouth” – powiedział Tudor Evans, przewodniczący Rady Miejskiej Plymouth.

Plymouth, będące przez stulecia siedzibą głównych baz marynarki wojennej, było jednym z najczęściej bombardowanych miast w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Według lokalnych urzędników w pięćdziesięciu dziewięciu oddzielnych nalotach zginęło 1174 cywilów. Naloty zniszczyły prawie 3800 domów i poważnie uszkodziły kolejne 18 000.