O nas
Kontakt

British Museum odkrywa osobiste historie rzymskich żołnierzy na nowej, hitowej wystawie

Laura Kowalczyk

British Museum

Najnowsza wystawa londyńskiego British Museum zaprasza zwiedzających do wcielenia się w zwykłego żołnierza armii rzymskiej.

Od rzeźb w kamieniu po żelazne hełmy – nowa, hitowa wystawa w British Museum „Legion: życie w armii rzymskiej” pokazuje, jak to było być żołnierzem służącym w jednej z najbardziej elitarnych sił bojowych wszechczasów.

Wystawa, prezentująca ponad 200 rzadkich artefaktów, w tym pożyczki od 28 pożyczkodawców, wykracza poza konwencjonalną narrację o rzymskiej machinie wojennej, rzucając światło na osobiste historie prawdziwych żołnierzy.

Zwiedzający mogą zapoznać się z relacjami z pierwszej ręki Terencjana, rekruta z Egiptu, który podzielił się swoimi przeżyciami w listach dokumentujących jego przeżycie, a także rzymskiego żołnierza, uważanego za jednego z żołnierzy piechoty morskiej pod dowództwem Pliniusza Starszego, który uwikłał się w erupcję Wezuwiusza, próbując pomóc obywatelom w ucieczce.

Kuratorka wystawy Carolina Rangel de Lima wyjaśnia, że ​​wystawa wykracza poza „historię wielkiego człowieka, którą często spotykamy w archeologii rzymskiej – o cesarzach i wielkich bitwach – i tak naprawdę skupia się na osobistych historiach żołnierzy służących w armii”.

Wystawa odzwierciedla codzienne realia życia wojskowego – od namiotów, w których mieszkali, po gry, w które grali, aby zagłuszyć nudę.

Co można zobaczyć na wystawie?

Wyświetlacz przedstawiający ostatnią nienaruszoną rzymską tarczę (tarcza)
Wyświetlacz przedstawiający ostatnią nienaruszoną rzymską tarczę (tarcza)

Być może gwiazdą przedstawienia jest jedyne zachowane kompletne rzymskie scutum – kultowa prostokątna i zakrzywiona tarcza używana przez legionistów.

„Tarcza z Dura-Europos w Syrii to jedyna zachowana kompletna tarcza rzymska. Nazwałem ją tarczą rzymską, ponieważ tego rodzaju tarczy rzymskiej używali legioniści. Jest to najbardziej charakterystyczny typ, który każdy rozpozna. Jest prostokątny i zakrzywiony.” wyjaśnia Karolina Rangel de Lima

Dodaje: „To naprawdę niezwykłe, ponieważ jest tak wyjątkowe, ale także piękny kunszt i grafika na nim są naprawdę, naprawdę rzadkie i bardzo wyjątkowe”.

Na wystawie i wypożyczeniu z Niemiec znajduje się także najbardziej kompletny kamizelka kuloodporna na świecie. Jej początki sięgają wielkiej porażki armii rzymskiej w roku 9 n.e., kiedy trzy legiony wpadły w zasadzkę i zostały zniszczone przez lokalne plemiona w bitwie pod Teutoburgiem.

Odkopano go na polu bitwy w 2018 r. i prawdopodobnie będzie to jedyny raz, kiedy będzie można go zobaczyć poza granicami Niemiec, ponieważ później trafi na stałą ekspozycję w Museum und Park Kalkriese.

Nagrobek córki wyobraźni;  100-30 n.e
Nagrobek córki wyobraźni; 100-30 n.e
Złota moneta - scena składania przysięgi pomiędzy dwoma żołnierzami
Złota moneta – scena składania przysięgi pomiędzy dwoma żołnierzami

Inne godne uwagi eksponaty to starożytne monety, listy pisane na papirusach przez żołnierzy z rzymskiego Egiptu oraz zachowane szczątki żołnierza znalezione w Herkulanum, który po raz pierwszy spotyka się ze swoim pasem i wyposażeniem poza Włochami.

„Legion: Życie w armii rzymskiej” potrwa do 23 czerwca 2024 r.