O nas
Kontakt

Brytyjskie banki krytykowane za wykluczenie setek firm z branży obronnej

Laura Kowalczyk

A cannon in front of a UK flag during a celebration of the 20th anniversary of Estonia

Nieuzasadnione zamknięcie setek rachunków bankowych należących do firm obronnych zagraża bezpieczeństwu narodowemu, mówią konserwatywni parlamentarzyści.

Brytyjscy politycy są zaniepokojeni wpływem „debankingu” na bezpieczeństwo kraju i dobrobyt gospodarczy.

Z informacji przekazanych komisji ds. skarbu wynika, że ​​brytyjscy pożyczkodawcy Santander i Lloyds zamknęli w zeszłym roku 300 rachunków należących do spółek „administracji publicznej i obronności”.

W piśmie opublikowanym w środę w gazecie Telegraph konserwatywna posłanka Harriett Baldwin ostrzegła przed skutkami „debankingu” dla MŚP, lombardów i firm z branży obronnej.

Według kadry kierowniczej wyższego szczebla niektórzy pożyczkodawcy wycofują się ze swoich usług, ponieważ obawiają się etycznych konsekwencji współpracy z firmami zbrojeniowymi. Konta bankowe można zamknąć także z bardziej przyziemnych powodów, np. braku aktywności.

„Mogą istnieć uzasadnione powody do zamykania rachunków lub odmowy firmom, w tym oznaki prania pieniędzy lub długotrwałej bezczynności, ale odkryliśmy, że tysiące rachunków nadal zamknięto z powodu „niepokojącego rozmycia„ apetytu na ryzyko ”” – mówi pani B. Baldwin stwierdziła w swoim liście.

„To niewłaściwe, że banki w tym kraju mogą systematycznie wycofywać banki z legalnych przedsiębiorstw lub branż, ponieważ ich zarząd nie dba o ich pracę. Jeśli ich praca jest legalna, powinny mieć dostęp do konta bankowego”. , ona kontynuowała.

Debata na temat „debankingu” nasiliła się w Wielkiej Brytanii, odkąd w zeszłym roku prywatny pożyczkodawca Coutts zamknął konto byłemu przywódcy Partii Brexit Nigelowi Farage’owi.

Farage uzyskał dokumenty potwierdzające, że zamknięcie było częściowo motywowane politycznie. W notatkach banku stwierdzono, że jego prawicowe poglądy są „sprzeczne” z „pozycją pożyczkodawcy jako organizacji włączającej”.

Incydent doprowadził do rezygnacji Dame Alison Rose, dyrektora generalnego właściciela Coutts NatWest, oraz dyrektora generalnego Coutts, Petera Flavela.

Od tego czasu wzrosła liczba skarg składanych do brytyjskiego Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Usług Finansowych w związku z zamknięciem rachunków bankowych uznawanych za nieuczciwe.

Dane opublikowane pod koniec ubiegłego miesiąca pokazują, że osoby fizyczne i firmy złożyły prawie 3900 takich skarg, co stanowi wzrost o 44% w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym.

Nie pozwólmy, aby standardy ESG wynikające z dobrych intencji zagroziły naszym zdolnościom obronnym w niebezpiecznym świecie.

Tobiasa Elwooda

Były przewodniczący Komisji ds. Wyboru Obrony

W marcu brytyjski parlament zaproponował projekt ustawy mający na celu ochronę klientów przed „debankingiem”.

Powiedział: „Rząd jasno wyraził się, że klienci nie powinni zakłócać usług płatniczych z powodów związanych z ich prawną wolnością słowa. »

Jeśli proponowana ustawa zostanie przyjęta, pożyczkodawcy będą musieli powiadomić klientów z trzymiesięcznym wyprzedzeniem i przedstawić wyjaśnienia przed zamknięciem rachunków.

Nie dotyczy to klientów, którym odmówiono świadczenia usług ze względu na zabezpieczenia związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.

Mówiąc o zamykaniu rachunków firm obronnych, Baldwin argumentowała, że ​​tendencja ta osłabia brytyjskie zdolności obronne poprzez spowolnienie zakupów obronnych.

To zdanie popierał były przewodniczący komisji specjalnej ds. obrony Izby Gmin, Tobias Elwood.

„Nie pozwólmy, aby standardy ESG wynikające z dobrych intencji zagroziły naszym zdolnościom obronnym w niebezpiecznym świecie – czas to naprawić” – powiedział.

Pani Baldwin podkreśliła, że ​​„odbankowanie” szkodzi także wzrostowi gospodarczemu, osłabiając możliwości finansowe MŚP.

W lutym dochodzenie parlamentarne wykazało, że osiem największych brytyjskich banków zamknęło w ubiegłym roku rachunki 140 000 małych firm, co stanowi prawie 3% wszystkich klientów MŚP.