O nas
Kontakt

Buczenie zmontowane w celu oklasków dla ministra kultury Gennaro Sangiuliano wywołało spór we włoskim nadawcy państwowym

Laura Kowalczyk

Culture Minister Gennaro Sangiuliano arrives at Quirinale presidential palace to be sworn in, Rome, Saturday, Oct. 22, 2022

Nadawca publiczny poinformował, że RAI kupiło program od zewnętrznego partnera i zobowiązało się wyjaśnić incydent.

Minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano znalazł się w centrum nowego sporu dotyczącego państwowej stacji telewizyjnej RAI i sposobu, w jaki traktuje ona najważniejsze osobistości rządowe.

RAI oskarżono o emisję zmienionego materiału telewizyjnego z udziałem ministra.

23 czerwca Sangiuliano wziął udział w festiwalu literackim Taobuk na sycylijskiej wyspie Taormina.*

Wchodząc na scenę, Sangiuliano zwrócił się do tłumu, mówiąc o tym, jak ważna jest ochrona korzeni kulturowych w „płynnym społeczeństwie”, co wywołało głośne okrzyki sprzeciwu.

Jednak w środę w programie RAI buczenie zostało całkowicie wyciszone i zastąpione brawami.

W czwartek w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się filmy pokazujące, co wydarzyło się na miejscu, wywołując furię i oburzenie wśród Włochów. Niektórzy nazwali incydent „niedopuszczalnym” i „nielegalnym”, podczas gdy inni doszukiwali się podobieństw do północnokoreańskiej telewizji państwowej.

Reakcja opinii publicznej wywołała natychmiastową reakcję nadawcy publicznego, który oświadczył, że nie ma nic wspólnego z produkcją programu.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek przez włoski serwis informacyjny FanPage napisano, że pokaz „został zrealizowany i dostarczony przez Stowarzyszenie Festiwalu Książki w Taorminie, które zajęło się wszystkimi aspektami produkcji bez jakiegokolwiek udziału personelu RAI lub środków (produkcyjnych)”.

„W każdym razie RAI poprosi o wyjaśnienia, aby całkowicie wyjaśnić, co się wydarzyło”.

Stacja RAI była już w przeszłości krytykowana za rzekome nierelacjonowanie działań prawicowego rządu Giorgii Meloni w sposób wyważony i obiektywny.

W maju dziennikarze RAI wystąpili przeciwko rzekomo stronniczemu sposobowi przekazu informacji przez stację, potępiając „dławiącą kontrolę nad wiadomościami” ze strony polityków, którzy usiłują przekształcić RAI w rządowy „megafon”.

Minister Sangiuliano również znalazł się pod ostrzałem krytyki za popełnienie kilku błędów odkąd objął urząd.

Warto odnotować, że Sangiuliano przyznał, iż oddał swój głos w najważniejszej włoskiej nagrodzie książkowej, „Premio Strega”, nie czytając żadnej z książek biorących udział w konkursie, łącznie z tą, na którą głosował.

Ostatnio stwierdził, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, opierając się na teoriach Galileusza, choć sam Kolumb zmarł 50 lat przed narodzinami Galileusza.