O nas
Kontakt

Nigel Farage szturmuje brytyjski parlament. Włącz muzykę Jaws.

Laura Kowalczyk

Nigel Farage szturmuje brytyjski parlament. Włącz muzykę Jaws.

CLACTON-ON-SEA, Anglia — Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, próbuj, próbuj (próbuj, próbuj, próbuj, próbuj, próbuj) jeszcze raz.

Zwolennik Brexitu Nigel Farage w piątkowy poranek w końcu został wybrany do parlamentu Wielkiej Brytanii za ósmą próbą, a jego prawicowa Partia Reform zyskuje na popularności.

Przemawiając w swoim świeżo zdobytym okręgu wyborczym Clacton-on-Sea wczesnym rankiem, Farage powiedział do wiwatujących zwolenników: „Istnieje ogromna luka na centroprawicy brytyjskiej polityki. Moim zadaniem jest ją wypełnić”.

Dodał: „Mój plan zakłada zbudowanie masowego ruchu ogólnokrajowego w ciągu najbliższych kilku lat i mam nadzieję, że będzie on wystarczająco duży, aby móc uczciwie zakwestionować wybory powszechne w 2029 roku”.

Sojusznik Donalda Trumpa i zawodowy eurosceptyk stał się światowym nazwiskiem politycznym, nie zdobywając nigdy miejsca w brytyjskim parlamencie. Wszystko to zmieniło się podczas przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii, gdy jego populistyczna partia Reform niespodziewanie dobrze wypadła, pomagając wypchnąć konserwatystów z rządu.

Farage czerpie korzyści z rosnącego w Europie i poza nią poparcia dla prawicowych populistów. Na pierwszy rzut oka ta narracja stoi w sprzeczności z przytłaczającym zwycięstwem Partii Pracy w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii

RN

NFP

ENS

Inny

LR

Narodowy Sojusz Zjazdowy (RN)

Nowy Front Ludowy (NFP)

Zespół (ENS)

Inny

Republikanie (LR)

Frekwencja: 66,71%Narodowy Sojusz Zjazdowy (RN) (33,3%)

Zgromadzenie Narodowe (RN)
29,3%

związany z Narodowym Zjednoczeniem (RN aff.)
3,95%Nowy Front Ludowy (NFP) (28,6%)

Partia Komunistyczna (PCF)
2,34%

Francja Nieugięta (LFI)
11,7%

Zieloni (EELV)
5,34%

Partia Socjalistyczna (PS)
9,25%Zespół (ENS) (20,9%)

Ruch Demokratyczny (MODEM)
3,96%

Horyzonty (HOR)
3,58%

Renesans (REN)
13,4%

Źródło: BBC

Jego apel do wyborców zaniepokojonych imigracją i popierających Brexit najwyraźniej znalazł oddźwięk wśród elektoratu w dużej części Wielkiej Brytanii

I nie tylko polityka Farage'a wyróżni go w Westminster. Lider Reform jest populistą o charyzmatycznej osobowości — w przeciwieństwie do ustępującego premiera Rishi Sunaka i lidera Partii Pracy Keira Starmera, nowego mieszkańca Downing Street.

Wybór Farage'a wywoła szok na scenie politycznej, na której posłowie innych partii postrzegają go jako wyrzutka.

Reforma jest najnowszą odsłoną nieistniejącej już Partii Brexitu Farage'a, która nie zdobyła żadnych miejsc w wyborach powszechnych w 2019 r. Ta historia nie mogłaby się bardziej różnić od obecnej.

Początkowo przewidywano, że partia zdobędzie 13 miejsc, znacznie więcej niż przewidywały ostatnie sondaże opinii publicznej. W połowie nocy prognoza ta została obniżona do czterech, ale powszechne poparcie zostało serdecznie przyjęte przez Farage'a.

Nie tylko sondaże niedoceniły zwycięstwa Farage'a, ale także główne partie polityczne. Farage przejął władzę w partii dopiero 4 czerwca, dwa tygodnie po tym, jak Sunak ogłosił wybory powszechne.

Obecnie jednak partia Reform uzyskała 15 procent głosów i odsunęła od władzy co najmniej trzech konserwatywnych posłów.

„To, że udało się to zrobić w tak krótkim czasie, świadczy o tym, że dzieje się coś bardzo fundamentalnego” – powiedział Farage w przemówieniu wygłoszonym podczas odbierania nagrody.

Prawicowi populiści zaczęli zyskiwać poparcie dla partii, odchodząc od konserwatystów, co jeszcze bardziej zaogniło sytuację po jej wielkiej porażce z Partią Pracy.

Ale to również pochodzi od ludzi, których przyciągnęła antyestablishmentowa retoryka Farage'a. Rozpoczynając swoją kampanię na MP, opisał swój start jako „bunt”, mówiąc, że jego pojawienie się oznaczało „odwrócenie się od politycznego status quo. To nie działa. Nic w tym kraju już nie działa”.

Reforma opublikowała „umowę z ludem”, a nie tradycyjny manifest, stwierdzając, że „nie jest to coś, za pomocą czego będziemy rządzić krajem”.

Główne obietnice dotyczyły imigracji, a Farage nazwał głosowanie „wyborami imigracyjnymi”. Umowa obejmuje czteropunktowy plan zatrzymania małych łodzi przepływających przez kanał La Manche — pierwszym z nich jest opuszczenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka — oraz „zamrożenie” nieistotnej imigracji.

Inne zobowiązania obejmują zniesienie umowy o Brexicie w Irlandii Północnej, wycofanie planów zerowych emisji netto, obniżki podatków i dochodzenie w sprawie nadmiernej liczby zgonów z powodu COVID-19.

Szybki rozwój reform nie obył się bez przeszkód w trakcie sześciotygodniowej kampanii wyborczej.

Sześciu kandydatów Reform zawieszono za komentarze zamieszczane w internecie — a w jednym przypadku za byłe członkostwo w skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej — od czasu zamknięcia naboru w czerwcu, gdy partia oskarżyła firmę weryfikacyjną o nieprzeprowadzenie żadnych kontroli przeszłości jej przedstawicieli.

Jeden z nich miał chwalić Adolfa Hitlera, nazywając go „genialnym”, stwierdzając, że przywódca nazistowski „był w stanie zainspirować ludzi do działania” i nazywając inwazję Władimira Putina na Ukrainę „legalną”. Inny stwierdził, że Wielka Brytania „powinna była zaakceptować ofertę neutralności złożoną przez Hitlera” w okresie poprzedzającym II wojnę światową.

Firma weryfikacyjna stwierdziła, że ​​nie miała czasu na dokładne sprawdzenie wszystkich kandydatów przed wyborami.

Partia zajęła drugie miejsce w ponad 100 miejscach, co sugeruje, że może stać się jeszcze większą siłą w przyszłych wyborach. Obejmowały one Barnsley North i Hartlepool Partii Pracy.

Jednakże celem Reforms nie jest tylko Clacton ani drugie miejsce.

Zastępca przewodniczącego partii, David Bull, powiedział w wywiadzie dla Sky News, że „w 2029 roku Nigel będzie premierem”.

Farage nie odrzucił tej idei. Powiedział: „Cokolwiek się stanie, prawdopodobnie (do) 2029 r. ten ruch znajdzie kogoś młodszego i przystojniejszego ode mnie” – powiedział na konferencji prasowej po swoim zwycięstwie.

Pytanie teraz dotyczy konserwatywnej prawicy. Czy uda im się namówić Farage’a, by ich poparł, czy też Reform będzie w stanie przekonać pozostałych posłów do zmiany odcienia niebieskiego?