O nas
Kontakt

Były członek Frakcji Czerwonej Armii złapany po ponad 30 latach ucieczki

Laura Kowalczyk

FILE - 1988 portrait of RAF (Red Army Faction) member Daniela Klette, handed out by German police in 1993.

Klette, oskarżony o udział w serii napadów, znalazł się w 2020 r. na liście najbardziej poszukiwanych osób w Europie Europolu.

We wtorek władze niemieckie poinformowały, że były członek rozwiązanej lewicowej grupy bojowników Frakcji Czerwonej Armii, poszukiwany za udział w kilku napadach, został aresztowany po ponad 30 latach ucieczki.

Daniela Klette, lat 65, została aresztowana w poniedziałek po południu w mieszkaniu w Berlinie.

Zdaniem śledczych, wskazówki otrzymane w listopadzie od opinii publicznej naprowadziły ich na nią, choć powstrzymywali się od podawania dalszych szczegółów.

Klette, który miał zagraniczny paszport na inne nazwisko, nie stawiał oporu, powiedział dziennikarzom szef wydziału policji kryminalnej Dolnej Saksonii Friedo de Vries.

Udało się ją zidentyfikować na podstawie odcisków palców. Podczas późniejszego przeszukania jej mieszkania władze znalazły dwa magazynki i amunicję pasującą do broni krótkiej, chociaż nie znaleziono żadnej broni palnej – zauważył de Vries.

Klette jest jednym z trzech byłych członków Frakcji Czerwonej Armii, których policja poszukuje od lat. Ona, Ernst-Volker Staub i Burkhard Garweg zostali powiązani z 12 napadami w północnych Niemczech w latach 1999–2016, a także usiłowaniem morderstwa.

Władze podejrzewają, że motywem napadów było finansowanie ich życia w podziemiu, a nie działania polityczne.

De Vries powiedział, że we wtorek doszło do drugiego aresztowania, ale tożsamość mężczyzny pozostaje niejasna.

Frakcja Czerwonej Armii wyłoniła się z protestów niemieckich studentów przeciwko wojnie w Wietnamie. Grupa rozpoczęła brutalną kampanię przeciwko temu, co jej członkowie uważali za imperializm Stanów Zjednoczonych i kapitalistyczny ucisk robotników.

Organizacja zabiła 34 osoby, a setki raniła. W 1998 roku ogłosiła rozwiązanie.