O nas
Kontakt

Były dyrektor TikTok pozywa firmę w związku z rzekomą dyskryminacją ze względu na płeć

Laura Kowalczyk

The icon for the video sharing TikTok app is seen on a smartphone.

Były dyrektor TikTok pozywa firmę, zarzucając dyskryminację ze względu na płeć i wiek.

Była dyrektor TikTok złożyła pozew przeciwko platformie mediów społecznościowych, utrzymując, że spotkała się z odwetem i została zwolniona ze stanowiska, ponieważ właściciele firmy w Chinach stwierdzili, że „brak jej uległości i łagodności” wymaganych od pracownic.

Katie Puris, która była globalną dyrektor ds. marki i kreacji w TikTok, w pozwie złożonym w tym tygodniu w sądzie federalnym na Manhattanie zarzuciła, że ​​została zwolniona w 2022 r. po złożeniu wewnętrznych skarg dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć i wiek powiązanej z tym, co nazywała preferencją wśród dyrektorów firm do zatrudniania młodych ludzi.

Zgodnie ze skargą Puris zgłosiła również przypadek molestowania seksualnego podczas wydarzenia TikTok poza witryną, na które, jej zdaniem, firma nie zareagowała odpowiednio, w związku z czym opuściła wydarzenie TikTok, w którym miał uczestniczyć domniemany sprawca molestowania.

Zarówno TikTok, jak i jego spółka dominująca ByteDance z Pekinu, która jest wymieniona jako pozwany, nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

W pozwie prawnicy Puris twierdzą, że po dołączeniu do TikTok pod koniec 2019 r. otrzymała pozytywne oceny wyników, a w następnym roku została ostatecznie zaproszona do udziału w dwutygodniowych spotkaniach z prezesem ByteDance Lidongiem Zhangiem.

W pozwie stwierdzono, że Zhang była niezadowolona z prezentacji, które wygłosiła Puris, „ponieważ świętowała sukcesy i osiągnięcia swojego zespołu, co jego zdaniem było niewłaściwe, ponieważ wierzył, że kobiety powinny zawsze zachowywać pokorę i okazywać skromność”. Puris twierdzi, że firma w końcu zaczęła mikrozarządzać jej zespołem i rekomendować anulowanie ich projektów.

Ponadto ze skargi wynika, że ​​podczas spotkania kierownictwa w 2021 r., w którym uczestniczył Puris, Yiming Zhang, ówczesny dyrektor generalny ByteDance, powiedział, że wolałby zatrudnić młodą, niedoświadczoną osobę, ponieważ starsi ludzie są „mniej chętni do zmian, mniej innowacyjni i wolniejsi. ”

Z pozwu wynika, że ​​Puris, która wówczas zbliżała się do 50. roku życia, wyraziła swoje obawy dyrektorowi globalnego działu kadr w TikTok. W skardze podano, że firma uzasadniła zwolnienie „powodami związanymi z wynikami”.