O nas
Kontakt

California Forever: Miliarderzy z Doliny Krzemowej w tajemnicy planują nowe utopijne miasto technologiczne

Laura Kowalczyk

California Forever: Miliarderzy z Doliny Krzemowej w tajemnicy planują nowe utopijne miasto technologiczne

Miliarderzy z Doliny Krzemowej – dzięki pewnym europejskim inwestycjom – kupili ogromne połacie ziemi w Kalifornii pod tajny projekt nowego miasta.

Miliarderzy z Doliny Krzemowej, stojący za tajną kampanią zakupu gruntów o wartości 800 milionów dolarów (740 milionów euro) w północnej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w końcu opublikowali pewne szczegóły dotyczące swoich planów dotyczących nowego miasta opartego na zrównoważonych technologiach – ale nadal muszą przekonać sceptycznych wyborców i lokalnych liderów w pierwszej kolejności. .

Po latach wyczekiwania Jan Sramek, były trader Goldman Sachs kierujący tą akcją, uruchomił w czwartek stronę internetową „California Forever”.

Strona przedstawia projekt jako „szansę dla nowej społeczności, dobrze płatnych lokalnych miejsc pracy, farm fotowoltaicznych i otwartych przestrzeni” w Solano, wiejskim hrabstwie pomiędzy San Francisco a Sacramento, które obecnie liczy 450 000 mieszkańców.

Rozpoczął także spotkania z kluczowymi politykami reprezentującymi region, którzy od lat bezskutecznie próbują dowiedzieć się, kto stoi za tajemniczą spółką Flannery Associates LLC, która zakupiła duże połacie ziemi, czyniąc ją największym właścicielem ziemskim na świecie.

Projekt wspierają gwiazdy przedsiębiorców i inwestorów z Doliny Krzemowej, w tym filantropka Laurene Powell Jobs, współzałożyciel LinkedIn Reid Hoffman i inwestor kapitału wysokiego ryzyka Marc Andreessen.

„The New York Times” jako pierwszy poinformował o inwestorach i planach grupy.

Wyborcy muszą zatwierdzić każdy projekt

Od 2018 roku California Forever, spółka matka Flannery, kupiła ponad 202 mil kwadratowych gruntów rolnych w hrabstwie Solano, z czego większość w południowo-wschodniej części hrabstwa, rozciągającej się od Fairfield po Rio Vista.

Jak podaje portal, Sramek zakochał się w tych okolicach podczas wypraw na ryby, a niedawno wraz z żoną kupili dom na wsi dla powiększającej się rodziny.

W zeszłym miesiącu w ramach projektu rozpoczęto ankietę wśród mieszkańców, aby ocenić poparcie dla „nowego miasta z dziesiątkami tysięcy nowych domów”, farm fotowoltaicznych i nowych parków w całości finansowanych przez sektor prywatny.

Aby jednak zbudować coś przypominającego miasto na terenach, które obecnie są polami uprawnymi, grupa musi najpierw przekonać wyborców hrabstwa Solano do zatwierdzenia inicjatywy w zakresie głosowania zezwalającej na użytkowanie gruntów przez miasta, co jest ochroną obowiązującą od 1984 roku.

Władze lokalne i federalne nadal mają pytania dotyczące zamiarów grupy.

Dwóch członków Kongresu z regionu, którzy od lat badają, czy za falą zakupów wokół bazy Sił Powietrznych USA kluczowej dla bezpieczeństwa narodowego i lokalnej gospodarki stoją przeciwnicy lub inwestorzy zagraniczni, są wściekli, że Flannery tak długo ukrywał swoją tożsamość.

Na stronie internetowej podano, że 97 procent środków pochodzi od inwestorów amerykańskich, a reszta z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

„FBI, Departament Skarbu, wszyscy pracowali nad ustaleniem, kim są ci ludzie” – powiedział w tym tygodniu po spotkaniu ze Sramkiem amerykański kongresman Mike Thompson, który reprezentuje większość hrabstwa.

Ich tajemnica spowodowała „dużo kłopotów, dużo czasu i dużo wydatków”.

Grupa inwestycyjna stwierdziła, że ​​wymagana jest tajemnica do czasu zakupu wystarczającej ilości gruntów, aby uniknąć krótkoterminowych spekulacji, ale jest teraz gotowa wysłuchać opinii gospodarstw domowych Solano za pośrednictwem ankiety przesłanej pocztą i utworzenia społecznościowej rady doradczej. Jak wynika z poprzednich badań, rodzice są najbardziej zaniepokojeni przyszłością swoich dzieci.

Godofredo A. Vasquez/AP
Burmistrz Ron Kott analizuje mapę wiejskiego hrabstwa Solano w ratuszu w Rio Vista w Kalifornii, środa, 30 sierpnia 2023 r.

„Zamiast patrzeć, jak odchodzą nasze dzieci, mamy okazję zbudować nową społeczność, która przyciąga nowych pracodawców, tworzy dobrze płatne lokalne miejsca pracy, buduje domy w dzielnicach, po których można spacerować, kieruje zarządzaniem środowiskiem i napędza rosnącą podstawę podatkową, która będzie służyć hrabstwu. ogólnie” – stwierdził.

Potrzebujesz więcej mieszkań

Kalifornia bardzo potrzebuje więcej mieszkań, zwłaszcza niedrogich mieszkań dla nauczycieli, strażaków, pracowników usług i hotelarstwa. Miasta i hrabstwa nie są jednak pewne, gdzie budować, a ugruntowane dzielnice sprzeciwiają się budowie nowych domów, które ich zdaniem zaśmiecą drogi i zrujnują ich spokojny tryb życia.

Pod wieloma względami hrabstwo Solano jest idealne do rozwoju. Leży 96 km na północny wschód od San Francisco i 56 km na południowy zachód od stolicy Kalifornii, Sacramento. Domy w hrabstwie Solano należą do najtańszych w rejonie Zatoki San Francisco, a średnia cena sprzedaży w zeszłym miesiącu wyniosła 600 000 dolarów.

Księżniczka Washington, pełniąca obowiązki burmistrza Suisun City, powiedziała jednak, że mieszkańcy podjęli świadomą decyzję o ochronie otwartych przestrzeni i utrzymaniu obszaru wokół bazy sił powietrznych Travis przed wtargnięciem, ze względu na jej znaczenie.

Podejrzewa, że ​​prawdziwym celem grupy jest „stworzenie miasta dla elit” pod pozorem większej liczby mieszkań.

„Plaga gospodarcza jest wszędzie. Dlaczego więc musisz wydać ponad miliard dolarów na stworzenie zupełnie nowego miasta, skoro masz wszystkie inne rzeczy, które można zrobić w całym Bay Area? ona mówi.

Flannery jeszcze bardziej rozwścieczyła mieszkańców w maju, kiedy pozwała do sądu kilku właścicieli ziemskich, oskarżając ich o spisek mający na celu ustalenie cen ich nieruchomości. Firma ujawniła, że ​​kupiła lub miała umowę na zakup około 140 nieruchomości za ponad 800 milionów dolarów.

W zeszłym tygodniu mieszkańcy zaczęli otrzymywać ankietę mającą na celu ocenę poparcia wyborców dla „nowego dużego projektu”, który obejmowałby „nowe miasto z dziesiątkami tysięcy nowych domów”. W ankiecie pytano, czy byliby bardziej skłonni poprzeć projekt, gdyby mieszkańcom powiatu przyznano pierwszeństwo i pomoc finansową w wynajmie lub zakupie jednego z nowych domów.

„Jeszcze go tu nie ma”

Kongresman Thompson nie był pod wrażeniem spotkania ze Sramkiem, twierdząc, że deweloper niejasno przedstawił szczegóły i nie wykazał zrozumienia ani uznania dla hrabstwa i jego wartości.

Zapytany, w jaki sposób pomógłby mieszkańcom w finansowaniu nowych domów, Thompson powiedział, że Sramek powiedział mu, że planuje wykorzystać „całą swoją wiedzę jako finansisty” do generowania oszczędności. Rozwój w Kalifornii jest skomplikowany, ale Thompson powiedział, że Sramek powiedział mu, że liczą na przyspieszone pozwolenia, „ponieważ ich projekt jest tak dobry, a intencje tak wielkie”.

„Nie ma planu, jeszcze go nie ma” – powiedział Thompson.

Kongresman John Garamendi, którego okręg obejmuje Travis i najbliższe okolice, powiedział, że około pięć lat temu urzędnicy bazy i hrabstwa poprosili o pomoc w ustaleniu, kto kupuje ziemię. Garamendi, który w piątek ma spotkać się ze Sramkiem, był przerażony, gdy dowiedział się, kto wspiera projekt.

„Wy, wielcy, bogaci miliarderzy z Doliny Krzemowej, jesteście częścią tego wszystkiego. Czy takimi ludźmi jesteście? Czy tak chcecie działać?” powiedział. „To, czego udało im się dokonać, to całkowite zatrucie studni”.

Hoffman i Andreessen nie odpowiedzieli na przesłane e-mailem prośby o komentarz, podobnie jak Jobs za pośrednictwem swojej firmy Emerson Collective.

Twórcy projektu oświadczyli, że będą chronić bazę wojskową, a rolnicy, którzy chcą nadal uprawiać swoje działki, mogą to zrobić.

Burmistrz Ron Kott powiedział, że Flannery kupił praktycznie całą ziemię wokół małego miasteczka Rio Vista.

Podejrzewa, że ​​osoby starsze, które stanowią połowę z 10 000 mieszkańców miasta, nie docenią dodatkowych korków i hałasu, ale inni mogą docenić lepszą opiekę medyczną, życie nocne i udogodnienia, jakie może zapewnić pobliskie, wyrafinowane miasto.

„Myślę, że jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, przed hrabstwem stoi wiele możliwości. Ich baza dochodów podatkowych znacząco wzrośnie. Zatem wyniknie z tego wielka gratka. Wartość nieruchomości prawdopodobnie wzrosłaby tutaj jeszcze bardziej. Dlatego myślę, że z tej perspektywy jest to dobre” – powiedział Kott.

„Ale znowu uważam, że rezygnujesz z jakości życia, która jest dość wyjątkowa na tym obszarze”.