O nas
Kontakt

Całkowicie elektryczny, dobrze finansowany i elastyczny: jak może wyglądać europejski system energetyczny do 2030 r.

Laura Kowalczyk

SolarPower Europe & Iberdrola

W jaki sposób energia słoneczna, elektryfikacja i elastyczność mogą pomóc zapewnić świetlaną przyszłość transformacji energetycznej Europy

Słońce świeci jasno nad sektorem energetycznym Europy. Unia Europejska jest na dobrej drodze, aby stać się globalną potęgą słoneczną, z ambitnymi celami osiągnięcia 750 GW do 2030 r.

Ale słońce nie zawsze świeci. Wyzwaniem jest teraz stworzenie systemu, który poradzi sobie ze zmienną naturą odnawialnych źródeł energii, zmieniając zarządzanie energią, jakie znamy.

Na specjalne wydarzenie na żywo TylkoGliwice poświęcone polityce, zatytułowane Rewolucja elastyczności w Europie: kolejny krok w transformacji energetycznej, zaprosiliśmy Walburgę Hemetsberger, dyrektor generalną SolarPower Europe, aby przedstawiła wnioski z raportu Mission Solar 2040, przedstawiającego, jak Europa radzi sobie na drodze do dekarbonizacji i jakie kolejne kroki należy podjąć, ze szczególnym uwzględnieniem energii słonecznej.

Po wystąpieniu Hemetsbergera Robert Hodgson, starszy reporter ds. środowiska i energii w nowej jednostce politycznej TylkoGliwice, poprowadził dyskusję panelową z udziałem liderów branży, przedstawicieli i decydentów, aby szczegółowo omówić działania konieczne do zapewnienia płynnej transformacji energetycznej.

Wśród wybitnych panelistów znaleźli się Francois Beaude, kierownik ds. strategii w Agencji UE ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER); Juan Rivier Abbad, szef działu regulacji odnawialnych źródeł energii w Iberdrola; Stefano Grassi, szef Komisji ds. Energii UE; oraz Sonya Twohig, sekretarz generalna Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E).

Wzrost energii słonecznej

Sukces energii słonecznej jest widoczny na dachach w całej Europie. Od 1 gigawata (GW) zainstalowanej mocy w 2004 r. do 269 GW w 2023 r. Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów na 2030 r.

„Solar PV ma misję wspierania Europy w staniu się najbezpieczniejszym, najczystszym i najbardziej prosperującym kontynentem na świecie” – wyjaśnił Hemetsberger, CEO SolarPower Europe. „(Ale) jest to możliwe tylko wtedy, gdy rozpoczynamy rewolucję elastyczności”.

Elastyczność, wyjaśnia Hemetsberger, jest istotnym czynnikiem w osiąganiu celów dekarbonizacji Europy, obok dążenia do szybkiej elektryfikacji. Mission Solar 2040 opisuje „rewolucję elastyczności” nie tylko jako rodzaj elastyczności, który możemy dostrzec, ale także Jak zapewniamy elastyczność, na przykład poprzez rozwiązania w zakresie magazynowania energii w akumulatorach w domu i w sieci.

Trzy scenariusze dla energii słonecznej

Aby zobrazować przyszłość Europy, SolarPower Europe współpracował z wiodącymi europejskimi planistami, aby stworzyć trzy różne scenariusze na rok 2040, wraz z prognozowanymi danymi dotyczącymi kosztów systemu energetycznego, cen energii, całkowitej mocy i redukcji emisji CO2. Są to:

  • Energia słoneczna jak zwykle: ograniczona elastyczność i elektryfikacja
  • Energia słoneczna i elastyczność: Większy nacisk na magazynowanie energii w akumulatorach i sieci transgraniczne
  • Energia słoneczna, elastyczność i elektryfikacja: obejmuje elektryfikację pojazdów, pomp ciepła i elektrolizerów.

Scenariusz trzeci – energia słoneczna plus elastyczność i elektryfikacja – to wymarzony scenariusz Hemetsbergera. Obok elektryfikacji włączana jest elastyczność po stronie popytu, co wprowadza na rynek wiele pojazdów elektrycznych, pomp ciepła i elektrolizerów.

W tym przypadku cel Europy, jakim jest 750 gigawatów do 2023 r., jest nie tylko osiągalny, ale i przekraczalny. „Możemy osiągnąć ponad 1,2 terawata do 2030 r.”, wyjaśnia Hemetsberger. „I możemy to podwoić do 2040 r., osiągając ponad 2,4 terawata do 2040 r. Ale potrzebne są kolejne kroki. Potrzebna jest rewolucja elastyczności”.

Korzyści z elastyczności i elektryfikacji

Według prognoz, jeśli Europa zwiększy elastyczność podaży i popytu oraz ustali swoje cele w zakresie elektryfikacji, może ona osiągnąć radykalną redukcję emisji gazów cieplarnianych, nawet o 151 milionów ton redukcji CO2 rocznie do 2030 r. i aż o 555 milionów ton do 2040 r.

Oszczędności kosztów również poszybowałyby w górę zarówno na poziomie systemu, jak i konsumenta. Prognozy mówią, że do 2040 r. można by obniżyć koszty systemu energetycznego o 160 mld euro rocznie, podczas gdy konsumenci odczuliby 33-procentową redukcję kosztów energii elektrycznej do 2040 r.

W oparciu o wymarzony scenariusz SolarPower Europe, koszty energii elektrycznej w Europie spadłyby o 25 procent do 2030 r. i o 33 procent do 2040 r.

Odblokowanie rewolucji elastyczności

Oprócz prognoz SolarPower Europe oferuje również kompleksowy plan działania, który umożliwi Europie osiągnięcie celów transformacji klimatycznej i energetycznej. Plan ten obejmuje cztery kluczowe aspekty:

©
  1. Ustalenie nowych celów UE w zakresie odnawialnych źródeł energii, magazynowania i sieci na lata 2030 i 2040
  2. Poprawa możliwości modelowania systemów energetycznych
  3. Odblokowanie inwestycji w zdecentralizowane, wielkoskalowe i sezonowe rozwiązania zapewniające elastyczność
  4. Przyjęcie Planu działań i inwestycji na rzecz elektryfikacji UE, którego celem jest osiągnięcie co najmniej 50% elektryfikacji do roku 2040 lub 2050.

Ustalanie celów UE w zakresie elastyczności

Zgodnie z punktem pierwszym planu Hemetsberger mówił o logistyce. „Najpierw musimy ustalić nowe cele dla odnawialnych źródeł energii, a te cele muszą zostać uzupełnione o cele dotyczące magazynowania w sieci. Nie tylko na rok 2030, ale także na rok 2040. Mamy już cele dotyczące odnawialnych źródeł energii na rok 2030, ale nie mamy jeszcze celów dotyczących elastyczności”.

Stefano Grassi, szef gabinetu komisarza ds. energii, dodał później perspektywę Komisji. „Kiedy zaczynaliśmy naszą podróż w ramach Zielonego Ładu, skupialiśmy się na tym, jak szybko możemy zastąpić paliwa kopalne zielonymi technologiami. Jakie są warunki sprzyjające? Jakie są cele? Jakie są zachęty i finansowanie? To, czego nauczyliśmy się przez te pięć lat, to to, że liczy się kontekst wokół tego pokolenia; sieci, elastyczność”.

Poprawa możliwości modelowania systemów

Wdrożenie radykalnie nowego systemu energetycznego wymaga również myślenia przyszłościowego. „Musimy się upewnić, że jakiekolwiek planowanie, jakiekolwiek niepowodzenia w planowaniu nie narażają transformacji energetycznej na ryzyko” – mówi Hemetsberger. Oprócz solidnego planu Hemetsberger wzywa do odpowiedniego finansowania wdrożenia krajowych planów energetycznych i klimatycznych, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym.

Hemetsberger uważa, że ​​chociaż operatorzy sieci mają obowiązek planowania i modelowania, Komisja Europejska powinna usprawnić ten proces, poszukując nowych, wysokiej jakości narzędzi, które pomogą państwom członkowskim, operatorom sieci i organom regulacyjnym w tworzeniu wiarygodnych i kompleksowych ocen potrzeb.

Krajowe plany energetyczno-klimatyczne (NECP) są wymagane od wszystkich rządów UE. Plany te określają, w jaki sposób każde państwo członkowskie zamierza osiągnąć już ustalone cele na rok 2030, w tym cel dotyczący energii odnawialnej. Analizując obecne plany, Hemetsberger zauważył, że większość państw członkowskich ma wysokie ambicje w zakresie energii słonecznej, ale nie takie same ambicje, jeśli chodzi o poprawę sieci, pojemności magazynowej i elastyczności w szerszym ujęciu.

Sonya Twohig, Sekretarz Generalna ENTSO-E (Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych) później zgodziła się, że analiza jest kluczowa. „Bardzo ważne jest, aby wnioski z ostatnich pięciu do dziesięciu lat NECP zostały (uwzględnione) w przyszłości, ponieważ to określi, jak planujemy europejski system energetyczny, europejską sieć i czego możemy się po niej spodziewać”.

Odblokowanie inwestycji w zdecentralizowane, elastyczne i wielkoskalowe rozwiązania

Trzecim punktem planu Mission Solar 2040 jest odblokowanie inwestycji w elastyczność w zdecentralizowanym, wielkoskalowym i sezonowym systemie energetycznym.

Nasz panel dyskusyjny omawiał wykorzystanie zachęt rynkowych w celu osiągnięcia tego celu. „Mamy ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii, elastyczność i sieci. Chcemy to zrobić w sposób, który nie będzie zbyt kosztowny dla naszych obywateli i naszych firm”, powiedział Francois Beaude, kierownik ds. strategii Agencji UE ds. Współpracy Regulatorów Energetyki (ACER), agencji pomagającej władzom krajowym monitorować rynki energii i wdrażać politykę UE.

Nie wszyscy byli zgodni co do argumentów inwestorów, powołując się na trudności w zainteresowaniu inwestorów zielonymi technologiami, które z czasem staną się tańsze. Aby temu zaradzić, Hemetsberger przedstawia dwa rozwiązania: zmniejszone ograniczenie (zmniejszenie marnowanej energii w okresach przeciążenia sieci) i wzmocnienie ceny wychwytywania energii słonecznej (co mogą zarobić inwestorzy w energię słoneczną).

„Energia słoneczna plus elastyczność i elektryfikacja byłyby rozwiązaniem korzystnym dla obu stron – inwestorów i społeczeństwa” – powiedział Hemetsberger. „W tym scenariuszu przewiduje się, że inwestorzy zarobią o 71 procent więcej w 2030 r. i o 54 procent więcej w 2040 r. Jednocześnie konsumenci nadal oszczędzają od 25 do 33 procent na rachunkach za prąd”.

Przyjęcie planu działań i inwestycji w zakresie elektryfikacji UE

SolarPower Europe apeluje do europejskich liderów o szybkie podjęcie działań na rzecz elektryfikacji i przygotowanie planu inwestycyjnego w ciągu 100 dni od rozpoczęcia obowiązywania nowego mandatu.

Sonya Twohig, Sekretarz Generalna ENTSO-E, wykorzystała swoją platformę do zaapelowania o silne przywództwo w monitorowaniu i wdrażaniu tych planów, co umożliwi ich wdrożenie na szeroką skalę.

Szef gabinetu komisarza ds. energii musiał złagodzić oczekiwania. „Możemy nie zobaczyć planu działania na rzecz elektryfikacji w ciągu pierwszych 100 dni, ponieważ jest to moment, w którym musimy uporządkować pewne sprawy” — mówi Grassi. „Mamy wiele reform, które właśnie weszły w życie. Właściwym momentem na taką refleksję jest moment, gdy ustalimy cel dekarbonizacji na rok 2040”.

Kiedy naciskano na datę ogłoszenia tego celu, Grassi był jasny. „Powinieneś zapytać nowego prezydenta” – powiedział Hodgsonowi.

Teraz nie jest czas na zwlekanie

Jasne jest, że Europa ma sporo pracy, jeśli chce osiągnąć swoje cele dekarbonizacji. Osiągnięcie europejskiego celu, jakim jest 42-procentowy udział energii odnawialnej do 2030 r., będzie wymagało niemal podwojenia tego, co mamy obecnie, ostrzega gospodarz panelu Robert Hodgson. W sektorze elektroenergetycznym liczba ta jest jeszcze wyższa, około 70 procent do końca dekady.

Jeśli założenia Mission Solar 2040 są słuszne, można to osiągnąć poprzez znaczące zwiększenie elastyczności sieci i natychmiastowe wdrożenie celów w zakresie elektryfikacji, przy jednoczesnym zapewnieniu znacznych inwestycji i przyszłościowych zachęt politycznych.

Jednak te stanowcze żądania, obok kolejnego prawnie wiążącego celu w zakresie energii odnawialnej do roku 2040 oraz odrębnych celów w zakresie magazynowania i elastyczności, pojawiają się w okresie niepewności dla Parlamentu Europejskiego.

Nasi paneliści pozostają jednak optymistami, opierając się na ambitnych prognozach zawartych w raporcie SolarPower Europe.

„Mamy wielkie ambicje tutaj w Europie, a dzisiejsza prezentacja SolarPower Europe pokazuje, że istnieją ogromne możliwości, aby do 2050 roku, a może nawet wcześniej, doprowadzić do Europy pozbawionej węgla”.

Sonia Twohig

Sekretarz Generalny ENTSO-E

Wydarzenia TylkoGliwice

Wydarzenia TylkoGliwice działają w sercu Brukseli, zapewniając dogłębne relacje ze spraw europejskich dla naszych odbiorców w całej UE. Dzięki uruchomieniu nowego centrum politycznego TylkoGliwice organizujemy teraz regularne wydarzenia, panele dyskusyjne i debaty na temat aktualnych kwestii europejskich, wysłuchując opinii branżowych insiderów, liderów biznesu i decydentów oraz popychając rozmowę do przodu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat nadchodzących wydarzeń politycznych TylkoGliwice, skontaktuj się z zespołem TylkoGliwice Events pod adresem events@TylkoGliwice.com

Możesz również zapisać się do newslettera The Policy Briefing, dzięki któremu będziesz na bieżąco informowany o nowościach i wydarzeniach mających wpływ na scenę regulacyjną UE.