O nas
Kontakt

Cena kakao osiąga rekordowy poziom: czy czekolada będzie droższa?

Laura Kowalczyk

In this Friday, Oct. 7, 2016, photo, Hershey

Producenci czekolady, tacy jak Hershey, ostrzegają, że rosnące ceny kakao mogą ograniczyć ich zyski i doprowadzić do przeniesienia cen na konsumentów.

Cena kakao wzrosła w tym tygodniu o 19,23%, osiągając najwyższy w historii poziom 5909 dolarów (5489,6 euro) za tonę ze względu na suchą pogodę, która wpływa na zbiory kakao w Afryce Zachodniej.

Nastąpiło to po wiatrach Harmattan, które w tym roku były bardziej gwałtowne niż zwykle w głównych krajach produkujących kakao, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana.

Ceny kakao są obecnie o około 40% wyższe niż na początku tego roku.

Czekoladowy gigant Hershey ostrzegł, że wzrost cen kakao do bezprecedensowego poziomu może poważnie ograniczyć jego tegoroczne zyski.

Jak podaje BBC, dyrektor generalny Hershey, Michele Buck, powiedział podczas rozmowy telefonicznej z analitykami: „Nie możemy rozmawiać o przyszłych cenach, biorąc pod uwagę sytuację cen kakao. Do prowadzenia firmy wykorzystamy każde narzędzie z naszego zestawu narzędzi, w tym ceny.

Może to oznaczać, że konsumenci wkrótce mogą spotkać się z wyższymi cenami słodkich przysmaków. Może to stanowić dodatkowy szok, gdy wielu konsumentów już boryka się z wyższymi cenami kilku artykułów codziennego użytku ze względu na wciąż dość wysoką inflację.

Dlaczego ceny kakao tak rosną?

Na świecie panuje obecnie oscylacja południowa El Nino (ENSO), czyli naturalne zjawisko klimatyczne, które występuje, gdy temperatura powierzchni morza w tropikalnej części wschodniego Pacyfiku wzrasta o co najmniej 0,5 stopnia powyżej normalnej długoterminowej średniej.

Może to jednak mieć czasami katastrofalne skutki dla kilku upraw, ponieważ wpływa również na wiatry i klimat, sprawiając, że rok 2023 już jest najgorętszym rokiem w historii. Teraz rok 2024 może być na dobrej drodze do pobicia tego rekordu.

Kakao jest niezwykle wrażliwe, ponieważ jest bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne, zwłaszcza na wyższe temperatury. Gorąca i sucha pogoda może również prowadzić do chorób upraw, prowadząc do słabych zbiorów i potencjalnie długoterminowych skutków dla jakości gruntów rolnych.

Mimo że wiatry Harmattan mają charakter sezonowy i są normalnie oczekiwane, obecna sytuacja związana z El Nino, przed którą stoi świat, jeszcze bardziej je pogarsza, powodując opady. Ponieważ zbiory pozostają słabe, ceny kakao mogą w najbliższej przyszłości nadal rosnąć.

Od 1 października 2023 r. do 4 lutego 2024 r. dostawy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej spadły o około 39% w porównaniu z rokiem poprzednim, do 1,04 mln ton. Podobnie przywóz zamykanego i sortowanego kakao do Ghany również spadł o około 35% do 341 000 ton metrycznych w okresie od 1 września 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

Czy ten trend może nadal mieć wpływ na kakao i inne składniki wyrobów cukierniczych?

Ze względu na zmiany klimatyczne nie należy się spodziewać poprawy zjawisk pogodowych, a w nadchodzących latach mogą one nawet ulec pogorszeniu. Może to oznaczać różne wzorce opadów, cieplejszą pogodę na niektórych obszarach, ale chłodniejszą pogodę na innych. W niektórych regionach świata mogą również wystąpić ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie i pożary.

Ceny cukru również ostatnio znacznie wzrosły, ponieważ w niektórych częściach Indii, największego producenta, również odnotowano słabe zbiory z powodu przedłużających się okresów skrajnie suchej pogody.

Analityk Price Futures Group, Jack Scoville, powiedział BBC: „Handlowcy niepokoją się kolejnym rokiem krótkiej produkcji, a uczucie to wzmocniło El Niño. »