O nas
Kontakt

Od Sewilli po Salzburg: najlepsze w Europie Airbnby i kwatery prowadzone przez instytucje religijne

Laura Kowalczyk

Like your accommodation with a side of religious history? This could be the Airbnb for you

Ponieważ klasztor w Sewilli otwiera swoje drzwi dla publiczności jako Airbnb, przyglądamy się innym alternatywnym obiektom noclegowym prowadzonym przez instytucje religijne w całej Europie.

Airbnbs w Europie spotyka się ostatnio z pozornie niekończącą się krytyką. Ludzie mówią, że są za drogie, za małe, za hałaśliwe, a od gości oczekuje się wykonania nieuczciwej liczby zadań przed wymeldowaniem.

Jedna grupa nowych nieruchomości na rynku wynajmu wakacyjnego stara się to zmienić.

W hiszpańskim mieście Sewilla znajdują się niedawno otwarte apartamenty, które obiecują „spokój… światło i spokój”, oferując schronienie dla zmęczonych podróżników.

Chociaż opisy Airbnb nie zawsze są w 100% prawdziwe, może tak być w przypadku tych konkretnych apartamentów; znajdują się w obrębie murów klasztoru Najświętszej Marii Panny Jezusowej.

Spodziewaj się ikon religijnych w całym klasztorze Najświętszej Marii Panny Jezusowej w Sewilli
Spodziewaj się ikon religijnych w całym klasztorze Najświętszej Marii Panny Jezusowej w Sewilli

W XVI-wiecznej placówce mieszkają siostry z klauzurowego Zakonu św. Klarysek, które wcześniej zarabiały, sprzedając przechodniom domowe wypieki.

Łamiąc sobie głowę, pierwotnie zdecydowali się wejść na rynek wynajmu, oferując długoterminowy najem lokalu zajmowanego wcześniej przez byłego portiera i jego rodzinę.

Po chwili namysłu doszli do wniosku, że rozwiązaniem będzie raczej wynajem krótkoterminowy. Ale nie spodziewaj się, że zostaniesz powitany w wynajmowanym mieszkaniu przez zakonnicę.

„Nie chcieliśmy od razu zajmować się zarządzaniem mieszkaniami, ponieważ to nie jest nasz sposób życia” – powiedziała siostra María José hiszpańskiej gazecie El País.

Prosta, ale wygodna sypialnia w klasztorze Najświętszej Marii Panny Jezusa Airbnb
Prosta, ale wygodna sypialnia w klasztorze Najświętszej Marii Panny Jezusa Airbnb

„Przynoszą dochód, który pomaga nam żyć, ale nie chcieliśmy, żeby odbywało się to kosztem naszego powołania, dlatego zarząd przejęliśmy od kogoś innego” – dodała.

Po podjęciu decyzji mieszkańcy Sewilli Javier Bernal i jego partner Luis Bidón usłyszeli o nowym przedsięwzięciu sióstr.

„Skontaktowaliśmy się z nimi zeszłego lata, gdy ktoś, kto kupuje ich słodycze, powiedział nam, że jest zainteresowany wykorzystaniem niektórych z ich pokoi na mieszkania turystyczne, więc poszliśmy ich o to zapytać” – Bernal powiedział El País.

Po kilku negocjacjach między mężczyznami i zakonnicami zawarli dwuletnie porozumienie.

Ile kosztuje pobyt w hiszpańskim klasztorze Airbnb?

Apartamenty są teraz dostępne w cenach od 90 do 180 euro, w zależności od wielkości powierzchni, przy pobycie na minimum dwie noce.

Bernal twierdzi, że niezwykłe kwatery cieszą się popularnością zarówno wśród Hiszpanów, jak i gości z zagranicy.

„Jak dotąd byli to głównie (obcokrajowcy), ale prawdą jest, że odsetek Hiszpanów jest wyższy niż zwykle w przypadku tego rodzaju nieruchomości” – powiedział gazecie.

Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie udać się do Sewilli, ale nadal potrzebujesz przepełnionego religijnością pobytu w innym miejscu w Europie, mamy kilka sugestii prowadzonych bezpośrednio przez siostry zakonne i księży.

Poczuj Papieża jako swojego sąsiada w Watykanie

Zaczynając od samego serca katolicyzmu – w murach i wokół murów Watykanu o powierzchni 1 km2 znajduje się nie mniej niż 27 kwater.

Prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Casa Maria Immacolata znajduje się zaledwie rzut kamieniem od Bazyliki Świętego Piotra, gdzie można rzucić okiem na samego Papieża.

Ceny zaczynają się od 55 € za osobę za noc, ale odradzamy korzystanie z tego rodzaju zakwaterowania jako bazy, jeśli przyjeżdżasz do Rzymu w celach innych niż spokojny wypoczynek. O 23:00 obowiązuje ścisła godzina policyjna, którą zakonnice bez wątpienia potraktują bardzo poważnie.

Skromny Casa Maria Immacolata w Watykanie
Skromny Casa Maria Immacolata w Watykanie

Wybierz się na wybrzeże Amalfi z ograniczonym budżetem

Pobyt we Włoszech, ale podróżowanie dalej na południe, wybór noclegu w kwaterze prowadzonej przez osoby religijne to opcja przyjazna dla budżetu.

Wybrzeże Amalfi słynie z wysokich cen hoteli, ale klasztor La Culla przełamuje ten trend.

Pensjonat ten położony jest nieco ponad 1 km od Sorrento i szczyci się naprawdę oszałamiającą willą z XVIII wieku z panoramicznym widokiem na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusz.

Kosztujący od 50 euro za osobę za noc zostaniesz powitany przez członkinie Zakonu Sióstr Oblatków od Dzieciątka Jezus, a poprzednie odwiedzające stwierdziły, że są to jedne z najbardziej „pomocnych i gościnnych” zakonnic, jakie kiedykolwiek spotkali.

Żyj swoją fantazją dotyczącą Dźwięków Muzyki w Austrii

Jedź na północ i przekraczaj granicę, a natkniesz się na Gästehaus im Priesterseminar, położony w samym sercu austriackiego miasta Salzburg.

Zbudowany w 1693 roku w celu szkolenia mężczyzn chcących wstąpić do diecezji salzburskiej, pensjonat jest otwarty dla publiczności od 2012 roku po „lekkim remoncie”.

Gospodarze twierdzą, że 50 pokoi przepełnione jest „historycznym urokiem… połączonym z udogodnieniami XXI wieku” i oferuje więcej opcji dla każdego podróżnika niż w większości kwater religijnych.

Ceny – odzwierciedlające dość eleganckie wyposażenie – wahają się od 80 euro za noc za pokój jednoosobowy do 156 euro za apartament typu studio.

Widok na elegancką fasadę Gästehaus im Priesterseminar w Salzburgu
Widok na elegancką fasadę Gästehaus im Priesterseminar w Salzburgu

Zatrzymaj się w kultowym słoweńskim budynku w Lublanie

Jeśli podoba Ci się zakwaterowanie o charakterze historycznym, nie możesz się pomylić z Domem Rekolekcyjnym św. Ignacego w centrum stolicy Słowenii, Lublany.

Budynek prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe w Słowenii został stworzony przez Jože Plečnika 100 lat temu, w 1924 roku. Był to słynny architekt pochodzący ze Słowenii i znany z wielu innych dzieł architektonicznych w całej Europie.

Z cenami zaczynającymi się od 64 euro za noc, jak twierdzą dotychczasowi goście, pensjonat – który ma dwie oddzielne kaplice dla gości – bardziej przypomina hostel, a mimo to jest idealnym miejscem na nocleg, szukając ukojenia w obliczu wyczerpujących harmonogramów podróży.

Dom Rekolekcyjny św. Ignacego w stolicy Słowenii jest zarówno atrakcyjny, jak i ma znaczenie historyczne
Dom Rekolekcyjny św. Ignacego w stolicy Słowenii jest zarówno atrakcyjny, jak i ma znaczenie historyczne

Zobacz Miasto Świateł niskim kosztem

Jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego hostelu prowadzonego przez kościół katolicki, wybierz się do Paryża, a konkretnie do Foyer Catholique Résidence Lanteri.

Położony 20 minut od stolicy Francji, na przedmieściach Fontenay-aux-Roses, wybaczono Ci, jeśli pomyliłeś tę rezydencję z akademikiem studenckim.

Zakwaterowanie studenckie ze stroną religijną w Paryżu w Foyer Catholique Résidence Lanteri
Zakwaterowanie studenckie ze stroną religijną w Paryżu w Foyer Catholique Résidence Lanteri

Dzieje się tak po części dlatego, że zapewnia podstawowe udogodnienia za niskie ceny dla studentów uniwersytetu w Paryżu i oferuje szereg przestrzeni wspólnych dla gości.

Zasady są rygorystyczne, wstęp jest zabroniony po godzinie 20:30, a goście twierdzą, że pokoje są bardzo proste, ale za jedyne 40 euro za noc jest to idealna baza wypadowa dla młodych ludzi do zwiedzania Miasta Świateł i Miłości.