O nas
Kontakt

Ceny domów w Wielkiej Brytanii rosną czwarty miesiąc z rzędu dzięki spadającym oprocentowaniom kredytów hipotecznych

Laura Kowalczyk

UK homes (file photo)

Irlandia Północna odnotowała najsilniejszy wzrost w Wielkiej Brytanii, gdzie ceny domów rosły o około 5,3% rocznie.

Jak wynika z danych z indeksu cen domów Halifax, perspektywy dla brytyjskiego rynku nieruchomości wyglądają nieco lepiej – w styczniu 2024 r. ceny domów będą rosły czwarty miesiąc z rzędu.

Indeks wykazał, że szacunkowo koszt przeciętnego domu w Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu obniżył kupujących o około 291 029 funtów – o 3900 funtów więcej niż w grudniu. Dobra wiadomość dla właścicieli, ale być może nie dla kupujących.

Indeks cen domów Halifax za styczeń wzrósł o 2,5 procent z 1,8 procent w grudniu. Wzrost ten jest jednocześnie największy od stycznia 2023 r. Tymczasem miesiąc do miesiąca ceny domów wzrosły w styczniu o 1,3% w porównaniu do 1,1% w poprzednim miesiącu.

Irlandia Północna jest liderem cen domów

Irlandia Północna odnotowała najsilniejszy wzrost w Wielkiej Brytanii, a ceny domów rosły o 5,3% rocznie. Przeciętny dom w Irlandii Północnej jest obecnie wyceniany na około 195 760 funtów, czyli o około 9 761 funtów więcej niż w styczniu 2023 r.

Ceny domów w Walii i Szkocji również odnotowały znaczny wzrost, w obu przypadkach o 4%, odpowiednio do 219 609 funtów i 206 087 funtów. Ceny domów w Yorkshire i Humber wzrosły o 2,8%, podczas gdy te w północno-zachodniej części kraju wzrosły o 3,2%. Domy w East Midland odnotowały wzrost jedynie o 0,5%, ale domy na północnym wschodzie wzrosły o 2%.

Jednak domy na południowym wschodzie nie radziły sobie tak dobrze, jak reszta Wielkiej Brytanii, tracąc około 2,3%, czyli 8866 funtów, osiągając średnio 379 220 funtów.

Kim Kinnaird, dyrektor Halifax Mortgages, podkreślił, jak donosi Morningstar: „Niedawne obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych przez kredytodawców w związku z nasilającą się konkurencją, wraz ze złagodzeniem presji inflacyjnej i wciąż odpornym rynkiem pracy, pomogły zwiększyć zaufanie kupujących i sprzedających.

„Jednak mimo że w ostatnich miesiącach aktywność na rynku nieruchomości wzrosła, stopy procentowe pozostają podwyższone w porównaniu do historycznie najniższych poziomów obserwowanych w ostatnich latach, a popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż. Dla tych, którzy chcą kupić pierwszy dom, średni zebrany depozyt wynosi obecnie 53 414 funtów. , około 19% ceny zakupu. Nic dziwnego, że prawie dwie trzecie nowych nabywców wspinających się po szczeblach drabiny kupuje obecnie pod wspólnymi nazwami”.

Większe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach

Jak donosi The Guardian, główny ekonomista Nationwide Robert Gardner powiedział: „Chociaż szybkie odbicie aktywności gospodarczej i cen domów w 2024 r. wydaje się mało prawdopodobne, perspektywy są nieco bardziej pozytywne.

„Następuje to po zmianie poglądów inwestorów na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych, przy czym inwestorzy stają się coraz bardziej optymistyczni, że Bank Anglii obniży stopy w nadchodzących latach”.

Z kolei Bank Anglii (BoE) zachował bardziej ostrożne stanowisko, decydując się na lutowym posiedzeniu utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie 5,25%. Chociaż Swati Dhingra, niezależny ekonomista i członek Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC), zasugerował natychmiastowe obniżki stóp procentowych, BoE zdecydował się poczekać na bardziej przekonujące dane pokazujące, że inflacja jest pod kontrolą.

Jednakże BoE zasugerował również, że w nadchodzących miesiącach obniży stopy procentowe i ujawnił, że spodziewa się dalszego spadku inflacji do lata.