O nas
Kontakt

Izrael potwierdza, że ​​w wyniku kontynuowania rozmów o zawieszeniu broni zginęło 31 zakładników w Gazie

Laura Kowalczyk

US Secretary of State Antony Blinken, left, shakes hands with Qatar

Najnowsze aktualizacje z wojny między Izraelem a Hamasem.

Władze izraelskie twierdzą, że obecnie potwierdzono śmierć 31 zakładników wziętych do Gazy przez Hamas 7 października – co stanowi ponad jedną piątą liczby zakładników przebywających na tym obszarze.

Hamas i inni bojownicy zabili w swoim ataku około 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzili około 250. Ponad 100 jeńców, głównie kobiet i dzieci, zostało uwolnionych podczas tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Według Ministerstwa Zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie w ciągu prawie czterech miesięcy wojny osiągnęła 27 585. Ministerstwo nie rozróżnia w liczbie cywilów i bojowników, ale twierdzi, że większość zabitych to kobiety i dzieci.

Wojna zrównała z ziemią ogromne połacie maleńkiej enklawy i zepchnęła jedną czwartą jej mieszkańców na śmierć głodową.

Izraelscy żołnierze w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.
Izraelscy żołnierze w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.

Hamas wykazuje oznaki zaangażowania się w propozycję zawieszenia broni

Reakcja Hamasu na najnowszy plan zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia zakładników była „ogólnie pozytywna” – stwierdził we wtorek kluczowy mediator Katar, gdy grupa bojowników ponowiła swoje żądanie zakończenia wojny, co Izrael dotychczas wykluczał .

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdurrahman Al Thani ogłosił odpowiedź podczas konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, który powiedział, że w środę poinformuje o tym izraelskich przywódców, kiedy się z nimi spotka.

Katar, który od dawna pośredniczy w mediacji z Hamasem, współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i Egiptem, aby wynegocjować zawieszenie broni, które obejmowałoby wstrzymanie walk na kilka tygodni i uwolnienie ponad 100 zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas po jego przekroczeniu granicy 7 października najazd, który wywołał wojnę.

Palestyńczycy gromadzą się wokół policyjnego pojazdu Hamasu po uderzeniu w niego izraelskim nalotem w Rafah w Strefie Gazy.
Palestyńczycy gromadzą się wokół policyjnego pojazdu Hamasu po uderzeniu w niego izraelskim nalotem w Rafah w Strefie Gazy.

Hamas oświadczył w oświadczeniu, że zareagował „w pozytywnym duchu” na najnowszą propozycję. Jednak grupa bojowników stwierdziła, że ​​nadal dąży do „kompleksowego i całkowitego” zawieszenia broni, aby położyć kres „agresji przeciwko naszemu narodowi”. Oczekuje się również, że Hamas zażąda uwolnienia dużej liczby więźniów palestyńskich, w tym znanych bojowników, w zamian za zakładników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił oba żądania, mówiąc, że Izrael jest zdecydowany kontynuować ofensywę aż do „całkowitego zwycięstwa” nad Hamasem i zwrotu wszystkich zakładników. Odrzucił także amerykańskie wezwania do utworzenia państwa palestyńskiego.

Ustawa o finansowaniu Izraela upadła w Izbie Reprezentantów USA

Ustawa zapewniająca Izraelowi większą pomoc wojskową została odrzucona we wtorek w Izbie Reprezentantów w Waszyngtonie.

Głosowanie było upokarzającą porażką dla spikera Mike’a Johnsona, który próbował oddzielić wsparcie USA dla Izraela od innych priorytetów bezpieczeństwa narodowego, takich jak walka z inwazją Rosji na Ukrainę i powstrzymywanie przejść granicznych na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Była to druga porażka tego dnia przywódców Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów. Na kilka minut przed głosowaniem ich dążenie do postawienia w stan oskarżenia Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasa w związku z wydarzeniami na granicy amerykańsko-meksykańskiej nie powiodło się dzięki sprzeciwowi trzech Republikanów w Izbie Reprezentantów.

Izba już wcześniej wyraziła swoje poparcie dla pakietu pomocowego dla Izraela. Johnson przedstawił ten pakiet w listopadzie, jednego z pierwszych dni swojej kadencji jako nowy spiker Izby Reprezentantów, w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października.