O nas
Kontakt

Taylor Swift grozi podjęciem kroków prawnych wobec studenta śledzącego jej prywatny odrzutowiec

Laura Kowalczyk

Mega celeb Taylor Swift arrives at Narita international airport, near Tokyo, in November 2012.

Jack Sweeney korzysta z publicznie dostępnych danych i twierdzi, że gwiazdy powinny „rozsądnie oczekiwać”, że ich odrzutowce będą śledzone.

Taylor Swift grozi podjęciem kroków prawnych wobec studenta śledzącego jej prywatny odrzutowiec.

W grudniu prawnicy gwiazdy popu skierowali do Jacka Sweeneya, 22-latka studiującego informatykę na Uniwersytecie Centralnej Florydy, pismo o zaprzestaniu działalności.

Sweeney zyskał sławę, wykorzystując dane publiczne i media społecznościowe do śledzenia prywatnych odrzutowców miliarderów, polityków i innych celebrytów, co doprowadziło do bardzo publicznego starcia z Elonem Muskiem w 2022 r.

W liście udostępnionym przez Sweeneya Associated Press (AP) prawnicy Swift obwiniają jego automatyczne śledzenie jej prywatnego odrzutowca za informowanie prześladowców o jej lokalizacji.

Oskarżają uczennicę o skuteczne zapewnianie „osobom chcącym ją skrzywdzić lub mających nikczemne lub brutalne intencje planu działania umożliwiającego realizację ich planów”.

W odpowiedzi Sweeney podkreślił, że chociaż nigdy nie miał zamiaru wyrządzać krzywdy, mocno wierzy również w znaczenie przejrzystości i informowania opinii publicznej.

„Należy rozsądnie oczekiwać, że ich odrzutowiec będzie śledzony, niezależnie od tego, czy to ja to robię, czy nie, ponieważ jest to w końcu informacja publiczna” – napisał.

Dlaczego prywatny odrzutowiec Swifta znajduje się w centrum uwagi?

Amerykańska piosenkarka i autorka tekstów jest często wymieniana wśród najbardziej płodnych użytkowników prywatnych odrzutowców.

Z ankiety przeprowadzonej przez firmę Yard zajmującą się marketingiem zrównoważonego rozwoju wynika, że ​​jej samolot wyemitował 8300 ton emisji dwutlenku węgla w 2022 r., czyli 1184 razy więcej niż całkowita roczna emisja przeciętnego człowieka.

Jej rzecznicy kwestionują te twierdzenia, podkreślając, że odrzutowiec Swift jest regularnie wypożyczany innym osobom, a ona rekompensuje swoje podróże.

Jeden z rzeczników powiedział w tym tygodniu „Washington Post”, że gwiazda kupiła ponad dwukrotnie więcej kredytów węglowych potrzebnych do zrekompensowania korzystania z prywatnego odrzutowca podczas trasy Eras Tour.

Eksperci są jednak sceptyczni co do rzeczywistej skuteczności kompensacji emisji dwutlenku węgla w praktyce.

„Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to zatrzymać paliwa kopalne w ziemi” – powiedział wcześniej TylkoGliwice Green dr James King, klimatolog z Uniwersytetu w Sheffield.

Dlaczego Swift grozi podjęciem kroków prawnych przeciwko urządzeniu śledzącemu jej prywatny odrzutowiec?

Rzecznik Swift przychylił się do skargi prawnej, stwierdzając, że „czas prześladowców” sugeruje powiązanie ze stronami Sweeneya służącymi do śledzenia lotów.

Rzecznik nie odpowiedział na pytania mające na celu wyjaśnienie tego zarzutu, np. czy widziano prześladowców czekających na Swift na lotnisku po przylocie jej samolotu lub, czy istnieją dowody na to, że prześladowcy w jakiś sposób wywnioskowali dalsze miejsce pobytu Swift na podstawie godziny przylotu jej lotu.

W piśmie prawnym zarzuca się również Sweeneyowi „lekceważenie bezpieczeństwa osobistego innych”; „umyślne i powtarzające się nękanie naszego klienta”; oraz „zamierzone, obraźliwe i oburzające zachowanie oraz konsekwentne naruszanie prywatności naszych klientów”.

Takie stwierdzenia trudno pogodzić z faktem, że zautomatyzowane konta śledzące Sweeneya jedynie przepakowują publiczne dane dostarczone przez Federalną Administrację Lotniczą, agencję rządową.

Fakt ten nie zniechęcił prawników z Venable, którzy zażądali od Sweeneya „natychmiastowego zaprzestania podawania opinii publicznej informacji o miejscu pobytu naszego klienta”.

Rzecznik Swifta nie odpowiedział na pytanie, czy prawnicy skierowali to samo żądanie do FAA.

Kim jest Jack Sweeney?

Jack Sweeney stworzył boty mediów społecznościowych, które śledzą prywatne odrzutowce osób publicznych i mierzą ich emisję dwutlenku węgla.

W pewnym momencie Sweeney miał ponad 30 takich kont na Twitterze, obecnie znanych jako X po zakupie tej witryny przez Elona Muska w 2022 r.

Następnie Musk pokłócił się ze Sweeneyem, pisząc w pewnym momencie na Twitterze, że jego zaangażowanie w wolność słowa wymaga od niego, aby nie blokował konta Sweeneya @elonjet, mimo że uważał to za „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego”.

Jednak niedługo potem Musk gwałtownie odwrócił się i skutecznie wyrzucił ucznia z X, oskarżając Sweeneya o narażenie jego bezpieczeństwa osobistego.