O nas
Kontakt

Ceny nieruchomości biurowych w Niemczech spadają w obliczu wyzwań dla inwestorów

Laura Kowalczyk

Germany back to office, editing with Canva.

Niemiecki rynek nieruchomości biurowych odnotował rekordowy spadek cen, czemu towarzyszyły rozczarowujące stopy zwrotu dla inwestorów.

Nowe dane pokazują, że w niemieckich budynkach biurowych nastąpił znaczny spadek cen przy powolnym wzroście rentowności.

Ceny nieruchomości biurowych spadły o 5,2% w ostatnim kwartale 2023 r. – w porównaniu z poprzednim kwartałem – i o 13,3% w ciągu roku, podało w poniedziałkowym komunikacie niemieckie stowarzyszenie bankowe vdp.

Liczby te oznaczają, że niemiecki rynek budynków biurowych odnotował największy spadek od 2004 roku.

Sytuacja jest mniej poważna, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny nieruchomości komercyjnych – podaje vdp, które w ciągu roku spadły o 9%, a w ciągu kwartału o 3,9%. Stowarzyszenie bankowe zauważyło jednak, że nieruchomości handlowe cierpią z powodu spadających cen znacznie dłużej niż budynki biurowe.

Według vdp czynsze komercyjne w ramach nowych kontraktów rosły o 2,5% rocznie, co jest rekordem od 2019 roku. Pomimo ograniczonego wzrostu czynszów komercyjnych od 2003 roku, w ostatnim kwartale 2023 roku stopy kapitalizacji dla nieruchomości komercyjnych wzrosły o 12,7%, bijąc dotychczasowe rekordy.

Oświetlona restauracja w biurowcu „Cube Berlin” obok głównego dworca kolejowego w Berlinie, Niemcy, wtorek, 9 stycznia 2024 r.
Oświetlona restauracja w biurowcu „Cube Berlin” obok głównego dworca kolejowego w Berlinie, Niemcy, wtorek, 9 stycznia 2024 r.

Rentowność budynków biurowych również wzrosła o 17,5% w ostatnim kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., podał vdp.

Niemniej jednak, jak dotąd nie spełniły one oczekiwań inwestorów, twierdzi Jens Tolckmitt, dyrektor zarządzający vdp.

„Ponadto popyt na biura pozostaje ograniczony ze względu na niepewny wzrost gospodarczy w Niemczech i wciąż niepewny wpływ trendu pracy z domu na niezbędną powierzchnię biurową” – dodał. „Ceny zatem nadal spadają. Z kolei detaliści są na znacznie dalszym etapie cyklu, o czym świadczy pierwsza od ponad czterech lat podwyżka czynszów w ramach nowych umów.”

Zapytany o perspektywy rynku nieruchomości na bieżący rok, Tolckmitt był ostrożny.

„Rynek nieruchomości pozostaje w trendzie spadkowym, wkraczamy w rok 2024, a ceny nadal spadają. Minie trochę czasu, zanim kupujący i sprzedający nieruchomości osiągną nową równowagę cenową i dopiero wtedy będziemy świadkami zauważalnego ożywienia na rynku” powiedział. powiedział.