O nas
Kontakt

„Reggaeton Be Gone”: ta domowej roboty maszyna wycisza muzykę sąsiadów za pomocą sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

Reggaeton Be Gone 1.0.

Ten argentyński programista, zmęczony tym, że jego sąsiad głośno gra reggaeton, postanowił zaradzić tej sytuacji wynalazkiem, który stał się wirusowy.

Roni Bandini, argentyńska programistka i artystka, ma sąsiada, który lubi reggaeton, ale zwykle gra go o dziwnych porach, mając głośnik Bluetooth blisko ściany.

Choć wiele osób mogłoby poprosić sąsiada o ściszenie muzyki, Bandini rozwiązał swój problem w inny sposób: wynajdując maszynę o nazwie „Reggaeton Be Gone”.

To pudełko wyposażone w mikrofon, mały komputer i algorytm, który wykrywa, kiedy leci utwór reggaetonowy i zakłóca działanie głośnika, na którym jest odtwarzany.

Bandini podzielił się swoją historią w filmie, który stał się wirusowy. Nie tylko pokazuje działanie urządzenia, ale także wyjaśnia, jak je wykonał, korzystając z łatwo dostępnych materiałów i kodu, który sam zaprogramował.

Twierdzi, że najpierw wytrenował model sztucznej inteligencji (AI), aby rozpoznawał piosenki reggaetonowe. W tym celu pobrał reprezentatywne utwory dla gatunku i przesłał je na Edge Impulse, platformę programistyczną uczącą się maszynowo.

Rozumiem, że zagłuszanie głośnika sąsiada może być nielegalne, ale z drugiej strony słuchanie reggaetonu codziennie o 9 rano zdecydowanie powinno być nielegalne.

Roni Bandini

Programista i artysta

Gdy sztuczna inteligencja była już gotowa, przyszedł czas na sprzęt. Programista twierdzi, że do metalowego pudełka dodał wydrukowany w 3D przód i mały ekran OLED. Wewnątrz umieścił Raspberry Pi 3, do którego wgrał wyszkolony przez siebie model AI.

Aby wykryć muzykę, dodał mikrofon i napisał kod w Pythonie, aby ją monitorować i wysyłać dźwięki do oprogramowania rozpoznającego.

Roni Bandini i jego Reggaeton Be Gone.
Roni Bandini i jego Reggaeton Be Gone.

Co się więc stanie, jeśli maszyna wykryje reggaeton?

„Jeśli wnioskowanie przekracza poziom rozpoznawalności, na przykład 75% pewności, że jest to preferowany gatunek mojego sąsiada, maszyna wysyła wiele żądań i pakietów (przez Bluetooth) do głośnika, dla którego mam adres MAC, aby włączyć wyłącz lub przynajmniej zagłusz dźwięk” – wyjaśnił Bandini w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Inspiracją dla niego był TV-B-Gone, wprowadzony na rynek w 2004 roku uniwersalny pilot zdalnego sterowania, który potrafi wyłączać telewizory w miejscach publicznych, takich jak sklepy, bary i poczekalnie. Został stworzony przez Mitcha Altmana, amerykańskiego hakera i wynalazcę.

„Rozumiem, że zagłuszanie głośnika sąsiada może być nielegalne, ale z drugiej strony codzienne słuchanie reggaeton o 9 rano zdecydowanie powinno być nielegalne” – dodał Bandini w swoim wideo społecznościowym.

Jego wynalazek stał się wirusowy, ale on nie chce robić na nim biznesu.

„Rozumiem ogromne możliwości komercyjne, jakie stwarza produkcja tego sprzętu i jego masowa sprzedaż, ale jak powiedział Bartleby: «wolałbym tego nie»” – napisał w poście na Medium.

Jeśli interesujesz się programowaniem i chcesz tworzyć własne (wstaw swój najbardziej znienawidzony gatunek muzyki) Be GoneBandini opublikował również przewodnik krok po kroku.