O nas
Kontakt

Chcesz podróżować w bardziej zrównoważony sposób? Szwecja, Finlandia i Austria to miejsca, do których warto pojechać

Laura Kowalczyk

Chcesz podróżować w bardziej zrównoważony sposób?  Szwecja, Finlandia i Austria to miejsca, do których warto pojechać

Nowe badanie ujawniło, które miejsca docelowe są najbardziej zrównoważone, a także dokąd udają się podróżujący dbający o środowisko.

Najnowsze coroczne badanie Euromonitor International — Sustainable Travel Index 2023 — wykazało, że europejskie destynacje należą do najbardziej zrównoważonych na świecie.

Podkreśla również, że wysoki odsetek podróżnych jest skłonny zapłacić znacznie więcej za swoje wakacje, jeśli zawierają elementy zrównoważone.

Które destynacje starają się zmniejszyć swój wpływ na środowisko i ile wczasowicze zapłacą za zmniejszenie śladu węglowego?

Gdzie w Europie jest najbardziej zrównoważony dla podróżnych?

Według raportu najbardziej zrównoważonym miastem na świecie jest Melbourne w Australii.

Drugie co do wielkości miasto w kraju utrzymało pozycję lidera z zeszłego roku, częściowo dzięki ambitnemu celowi osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 r. Cel ten doprowadził do fali zielonych inicjatyw w całej metropolii, takich jak zazielenianie ulic, modernizacja budynków i organizowania wydarzeń neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Hiszpania również wypadła dobrze, a dwa miasta – Madryt i Sewilla – zajęły drugie i trzecie miejsce. Obie lokalizacje poprawiły się w porównaniu z zeszłorocznymi pozycjami, prawdopodobnie dzięki unijnemu projektowi Net Zero Cities, którego celem jest pomoc lokalizacjom miejskim w ograniczeniu emisji o 55 procent do 2030 r. i osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jeśli chodzi o wyniki krajowe, w centrum uwagi znajduje się Europa, a 17 najlepszych krajów pochodzi z kontynentu. Szwecja, Finlandia i Austria zajmują trzy pierwsze miejsca, a Estonia (na piątym miejscu) jest największym wspinaczem, awansując o pięć miejsc od zeszłego roku.

Portugalia również wypadła dobrze, zdobywając sześć miejsc w latach 2017–2022. Średnie wydatki na podróż krajową do tego kraju wzrosły, a turystyka ma obecnie większy udział w PKB kraju.

Niespodzianką na liście jest Urugwaj, który po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dwudziestce, awansując o 15 miejsc od 2021 r. Jego południowoamerykańskie odpowiedniki, Gwatemala i Meksyk, również poczyniły postępy, zwiększając swoje pozycje od 2017 r.

Unsplash/Hasmik Ghazaryan Olson
Sewilla to jedno z najbardziej zrównoważonych miast na świecie

Podróżni są skłonni zapłacić więcej za ekologiczne wycieczki

Zmiana sposobu myślenia podróżnych w kierunku dbałości o środowisko nigdy nie była tak powszechna.

Z badania „In the Voice of the Consumer: Lifestyles Survey” z 2023 r. wynika, że ​​79% podróżnych jest gotowych zapłacić co najmniej 10% więcej za zrównoważone rozwiązania turystyczne pomimo kryzysu związanego z kosztami życia. Takie funkcje obejmują przyrodę i zajęcia na świeżym powietrzu, możliwości wolontariatu, zanurzenie się w lokalnej sztuce i kulturze oraz wybór podróży samochodem lub pociągiem zamiast latania.

Spośród tych, którzy chcą wydać więcej na funkcje zrównoważone, 41 procent twierdzi, że zapłaciłoby ponad 30 procent więcej za działalność przygodową i ekoturystykę.

Jak sklasyfikowano zrównoważone kierunki podróży?

Caroline Bremner, dyrektor ds. podróży w Euromonitor International, wyjaśnia, w jaki sposób oceniane jest każde miejsce docelowe w celu ustalenia jego rankingu.

„Nasz Indeks Zrównoważonego Podróżowania wykorzystuje 56 wskaźników w siedmiu filarach – środowiskowym, społecznym, ekonomicznym, ryzyka, popytu, transportu i zakwaterowania – określając porównawcze wyniki zrównoważonych podróży i turystyki w 99 krajach za pomocą wyników i wag, tworząc ogólny ranking.

„Istnieją trzy główne typy wskaźników. Zdrowie miejsca docelowego odnoszące się do szczęścia, równości i sprawiedliwości społecznej, następnie konkretny wpływ turystyki na środowisko lokalne, taki jak zużycie energii w hotelach, a następnie ogólny stan turystyki, taki jak jakość infrastruktury lub zależność od popytu międzynarodowego.

„Patrząc w przyszłość, Indeks Zrównoważonego Podróżowania podkreśla ekologiczną technologię i cyfryzację podróży podróżnych jako dwa pewne sposoby na osiągnięcie zera netto. Współpraca z nowymi start-upami w przestrzeni zielonych technologii może pomóc w utorowaniu drogi dla bardziej ekologicznej i czystszej przyszłości podróżowania”.