Odkrycie dokonane przez CNOOC w Kaiping South może w nadchodzących miesiącach skutkować większymi inwestycjami w eksplorację głębinową Morza Południowochińskiego.
Trzeci co do wielkości chiński koncern naftowo-gazowy, China National Offshore Oil Company (CNOOC), ujawnił niedawno, że dokonał masowego odkrycia ropy naftowej na głębokich wodach pola naftowego South Kaiping. Spowoduje to dodanie ponad stu milionów ton ekwiwalentu ropy do całkowitej potwierdzonej objętości pola naftowego na miejscu.
Pole naftowe South Kaiping leży 300 kilometrów od wybrzeża prowincji Guangdong na Morzu Południowochińskim. Jest to jedno z przybrzeżnych złóż ropy naftowej w Chinach, wydobywające głównie lekką ropę naftową. Przy średniej głębokości wody wynoszącej około 500 metrów, głównymi obszarami wydobycia ropy naftowej są paleogeniczne formacje Enping, Zhuhai i Wenchang.
Inne duże pola naftowe w Chinach to między innymi pola naftowe Bohai i pola naftowe Daqing.
Xu Changgui, zastępca dyrektora ds. poszukiwań CNOOC, powiedział w komunikacie prasowym: „Pole naftowe South Kaiping to pierwsze w Chinach złoże naftowe głębinowe i głębinowe, którego potwierdzona pojemność wynosi ponad sto milionów ton.
„Odkrycie w pełni pokazuje szerokie perspektywy poszukiwawcze na głębokich wodach Morza Południowochińskiego i dodatkowo poszerza bazę zasobów niezbędną do wysokiej jakości rozwoju firmy”.
Prezes i dyrektor generalny firmy Zhou Xinhuai powiedział w tym samym komunikacie prasowym: „W ostatnich latach spółka CNOOC Limited dokonała niezwykłych przełomów w poszukiwaniach ropy i gazu we wschodniej części Morza Południowochińskiego, tworząc w ten sposób nowy biegun wzrostu dla złóż ropy i gazu na morzu. produkcja.
„Spółka pozostaje zaangażowana w poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy i gazu na Morzu Południowochińskim, stale poprawiając w ten sposób swoje możliwości w zakresie dostaw energii”.
Co to oznacza dla chińskiego sektora naftowego?
W ostatnich latach produkcja ropy naftowej w Chinach szybko wzrosła, głównie ze względu na zwiększone wydatki publiczne i prywatne. Sytuacja ta może jednak ulec spowolnieniu, zwłaszcza po pandemii, gdyż rządowe działania stymulacyjne mają na celu głównie wsparcie gospodarki i wsparcie innych sektorów borykających się z trudnościami, takich jak infrastruktura.
Jak podaje OilPrice.com, Lin Chen, analityk Rystad Energy, powiedział: „Większość chińskich pól naftowych jest w fazie dojrzałej i grozi im naturalny spadek wydobycia, podczas gdy niedobór nowych odkryć, znaczny wzrost stanowi wyzwanie dla utrzymanie długoterminowego wzrostu produkcji. po obecnych cenach.”
Według Statisty Chiny były drugim co do wielkości importerem ropy naftowej w 2022 r., po Europie, z około 12,2 mln baryłek dziennie. Było to prawdopodobnie spowodowane coraz bardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem produkcyjnym i ogólną industrializacją, która w ostatnich latach wymagała znacznie więcej energii.
W poprzednich latach większość chińskich producentów ropy nie chciała wydawać ogromnych sum pieniędzy na prace poszukiwawcze, które nie zawsze przynosiły zadowalające rezultaty. Jednak to nowe odkrycie może również zachęcić Chiny do mniejszego importu zagranicznej ropy naftowej i ponownego skupienia się na wydobyciu krajowym, mając mocne dowody na istnienie istniejących zasobów ropy.
CNOOC zwiększyło również swoje cele produkcyjne na rok 2024, obecnie starając się wyprodukować w tym roku od 700 do 720 milionów baryłek. Jeżeli tak, oznaczałoby to znaczny wzrost w porównaniu z produkcją ekwiwalentu ropy naftowej w 2023 r., która wyniosła 675 mln baryłek.