O nas
Kontakt

Chińskie statki blokują filipińską straż przybrzeżną podczas ostatniego starcia na Morzu Południowochińskim

Laura Kowalczyk

Chińskie statki blokują filipińską straż przybrzeżną podczas ostatniego starcia na Morzu Południowochińskim

Dwie filipińskie łodzie przedarły się przez blokadę chińskiej straży przybrzeżnej podczas niebezpiecznego starcia na spornym Morzu Południowochińskim.

Materiał nagrany przez filipińską straż przybrzeżną przedstawia ostatnią bitwę o suwerenność pomiędzy Pekinem a Manilą na spornym Morzu Południowochińskim.

Statki chińskiej straży przybrzeżnej zablokowały we wtorek przez wiele godzin przepływ statków filipińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa; obszar, do którego zajęły się Filipiny, gdzie utrzymują statek wojskowy i wysłali zaopatrzenie.

To niebezpieczne spotkanie jest najnowszym odrodzeniem długotrwałych sporów terytorialnych na tym wzburzonym morzu, które obejmują Chiny, Filipiny, Wietnam, Malezję, Tajwan i Brunei.

Uważany jest za gorący punkt w Azji i stał się delikatną linią podziału w rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

We wtorkowym incydencie statek chińskiej straży przybrzeżnej zbliżył się na odległość 46 metrów od statku filipińskiej straży przybrzeżnej, który szybko wykonał manewr, aby uniknąć kolizji.

Wszystkie filipińskie statki wypłynęły bez dalszych incydentów po dostarczeniu zaopatrzenia i nowej załogi filipińskich marynarzy do placówki wojskowej na dawno opuszczonym statku filipińskiej marynarki wojennej na mieliźnie.

Chiny, dowodząc swoich roszczeń wobec regionu, zezwoliły następnie na przepływ dwóch statków przewożących zaopatrzenie, powołując się na względy humanitarne.

Pekin jest uwikłany w liczne spory dotyczące suwerenności na tych wodach.

Pomimo niepowodzeń w sądach międzynarodowych prowadzi coraz bardziej asertywną politykę, budząc zaniepokojenie innych krajów regionu oraz Stanów Zjednoczonych, które uważnie monitorują działania Chin na wodach, przez które przechodzi trzecia strona światowego ruchu morskiego.

Po tym, jak 5 sierpnia statek chińskiej straży przybrzeżnej użył armatki wodnej przeciwko filipińskiej łodzi zaopatrzeniowej, Waszyngton ponowił ostrzeżenie, że będzie zmuszony bronić swojego wieloletniego sojusznika, jeśli siły, samoloty i statki Filipińczyków staną się celem zbrojnego ataku, w tym w południe. Morze Chińskie.