O nas
Kontakt

Co dalej po śmierci szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna?

Laura Kowalczyk

Co dalej po śmierci szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna?

W środę uznano przywódcę najemników Jewgienija Prigożyna za zmarłego. Ale co się teraz stanie?

Szef Wagnera Jewgienij Prigozhin zginął w środowy wieczór w katastrofie lotniczej.

Ani Kreml, ani rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wypowiedziały się jeszcze, a śmierć Prigożyna nadal wymaga potwierdzenia, choć incydent zszokował Rosję i wielu jej obserwatorów.

Ale co stanie się dalej?

Jakie są możliwe skutki polityczne doniesień o śmierci Prigożyna?

„Kreml odciął głowę hydrze” Doktor Stephen Hallwykładowca polityki rosyjskiej na Uniwersytecie w Bath, mówi TylkoGliwice.

„Reżim obawiał się, że coś w rodzaju powstania Wagnera może się powtórzyć”, co sugeruje, że zagrożenie to zostało teraz prawdopodobnie zneutralizowane.

W ciągu ostatnich miesięcy Jewgienij Prigożin irytował wielu osobistości Kremla.

Wielokrotnie – i bardzo publicznie – ostro krytykował kampanię establishmentu wojskowego na Ukrainie, kwestionując jednocześnie kluczowe narracje Kremla na temat konfliktu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony odpowiedziało i w wyniku walki próbowało przejąć kontrolę nad grupą – co według wielu było iskrą czerwcowego buntu Prigożyna, podczas którego najemnicy Wagnera maszerowali na Moskwę.

Wielu zachodnich analityków i urzędników ds. bezpieczeństwa sugeruje, że Putin i jego sojusznicy zaaranżowali środową katastrofę, w wyniku której zginęło wiele osobistości wyższego szczebla Wagnera, jednak nie można tego potwierdzić.

Hall zasugerował, że celem mogą być, bardziej ogólnie, elity rosyjskie.

„Putin wysyła ludziom sygnały” – powiedział. „Myślę, że to dość wyraźny sygnał, że tak właśnie dzieje się ze zdrajcami”.

Tuż po wybuchu 24 czerwca zbrojnego buntu Prigożyna rosyjski prezydent potępił go jako „zdradę” i „wbicie nożem w plecy”, poprzysięgając zemstę.

Zarzuty wobec Prigożyna wkrótce zostały wycofane w ramach tajnego porozumienia, które zakończyło tzw. „marsz na sprawiedliwość” i doprowadziło do wygnania najemników na Białoruś. Wielu spekulowało jednak, że wkrótce Kreml zacznie go ścigać.

„Wojna idzie źle i niektóre elity są niezadowolone. Zabicie Prigożyna to sygnał, że jeśli powstaniesz, czeka cię bardzo brutalny koniec”.

Grupy nacjonalistyczne i patriotyczne w Rosji coraz głośniej wypowiadają się na temat kampanii wojskowej swojego rządu na Ukrainie, często krytykując urzędników za złe zarządzanie i nieudane manewry na polu bitwy.

Hall powiedział jednak, że incydent może sprawić, że Kreml „wygląda na słabego”.

„Niektórzy ludzie powiedzą, że to Putin konsoliduje władzę, co jest prawdopodobne. Ale myślę, że jest to także świadectwo desperackiego reżimu… próbują wysłać sygnał, że wyeliminują tych, którzy rzucają im wyzwanie… (ale to) uwypukla także elitarnych spiskowców są tam.”

Co dalej stanie się z samym Wagnerem?

Znaki zapytania wisiały nad istnieniem sił najemnych od czasu ich nieudanego buntu w czerwcu.

W następstwie tajnego porozumienia zawartego między Putinem a Prigożynem, które zapobiegło buntowi, Wagner rzekomo utracił fundusze państwowe, co prawdopodobnie stanowiło wyzwanie finansowe dla grupy.

„Przekonamy się, że Wagner albo zmieni nazwę i otrzyma nowy symbol – Kreml lubi utrzymywać struktury, które już stworzył – albo zostanie rozwiązany” – powiedział Hall.

Wagner powstał w 2014 roku, w czasie aneksji Krymu przez Rosję. Do 2022 roku nie było jasne, kim byli prawdziwi założyciele. W mediach pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, kto go stworzył, choć Prigożin ostatecznie to przyznał.

Na początku tygodnia niegdysiejszy sprzedawca hot dogów pojawił się w swoim pierwszym przemówieniu wideo od czasu swego zbrojnego powstania, mówiąc, że grupa przebywała w Afryce, aby uczynić kontynent „bardziej wolnym”.

Nie wiadomo, co stanie się z działalnością Wagnera w Afryce, gdzie zajmuje się on lukratywnymi aranżacjami wydobywczymi i zabezpieczaniem słabych reżimów.

Część komentatorów sugeruje, że władzę mogłoby przejąć państwo rosyjskie, choć nie jest to jasne.

Jak mogła zareagować ludność rosyjska?

Przez całą wojnę na Ukrainie Prigożin trafiał na pierwsze strony gazet, krytykując sposób, w jaki rosyjski establishment wojskowy prowadzi swoją kampanię.

Chociaż przysporzyło to wrogom w salach władzy, niektórzy zwykli Rosjanie szanowali jego szczerość.

Nie jest pewne, jak społeczeństwo zareaguje na jego rzekomą śmierć.

„To prawda, że ​​był popularny, zwłaszcza wśród grup bardziej patriotycznych i nacjonalistycznych, chociaż z pewnością nie był popularny wśród liberałów” – stwierdził Hall. „Ale wielu Rosjan będzie bardzo wściekłych”.

„Prigożyn zmarł z zimną krwią”.

„Oto człowiek, który powiedział, że wojna idzie źle, a reżim jest skorumpowany, i pozbyli się go” – dodał.

W jednej ze swoich bardziej rażących wypowiedzi Prigożyn oskarżył Moskwę o okłamywanie opinii publicznej na temat Ukrainy, oddalając jej uzasadnienie do wojny w postaci planowania przez Kijów ataku na Donbas i Krym w 2022 roku.

Za takie uwagi można było wsadzić do więzienia innych Rosjan, krytykując wojnę, która jest obecnie nielegalna w kraju.

Mimo to Hall zachował ostrożność w odniesieniu do tego, co się stanie.

„Rosyjska polityka zawsze była tajemnicza. I kurczę, przez ostatnie 18 miesięcy była szczególnie tajemnicza”.

„Po prostu nie wiemy, co przyniesie przyszłość, chociaż myślę, że wiedzieliśmy, że dni Prigożyna są policzone, z pewnością zaskakujące było to, jak to się skończyło”.