O nas
Kontakt

Córka byłego prezydenta Uzbekistanu oskarżona o korupcję

Laura Kowalczyk

Córka byłego prezydenta Uzbekistanu oskarżona o korupcję

Córka zmarłego prezydenta Islama Karmiowa, Gulnara Karimowa, przebywa już w więzieniu w Uzebekistanie pod zarzutem prania pieniędzy, oszustw i naruszenia warunków jej aresztu domowego.

Gulnara Karimowa, córka byłego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, została postawiona w stan oskarżenia przez szwajcarską prokuraturę generalną w sprawie korupcyjnej.

Władze szwajcarskie podały, że jest ścigana wspólnie z byłym dyrektorem uzbeckiej filii rosyjskiej firmy telekomunikacyjnej.

Według Szwajcarskiej Prokuratury Konfederacji (MPC) „Zarzucane czyny obejmują okres od 2005 do 2013 roku i stanowią udział w organizacji przestępczej, pranie pieniędzy, bierną korupcję zagranicznych urzędników publicznych i fałszowanie papierów wartościowych”.

RPP twierdzi, że akt oskarżenia wpłynął do Federalnego Trybunału Karnego i że Karimowa, córka zmarłego, byłego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, stworzyła i kierowała hierarchiczną organizacją przestępczą, zwaną potocznie „Biurem”.

Władze twierdzą, że działała ona co najmniej od 2001 r. do 2013 r. i zaangażowało w nią kilkadziesiąt osób i wiele firm.

W sprawie prokuratura zarzuca, że ​​zagraniczne firmy chcące wejść i działać w uzbeckim sektorze telekomunikacyjnym były zmuszane do płacenia łapówek tym „biurowym” spółkom, aby zyskać przychylność Karimowej.

Mówi się, że organizacja ta rozpoczęła swoją działalność w Szwajcarii w 2005 roku, rzekomo ukrywając dochody ze swojej działalności przestępczej w bankach i sejfach oraz przeznaczając je na inwestycje w nieruchomości.

Prokuratorzy twierdzą, że beneficjentami rzeczywistymi tych powiązań bankowych byli jedynie tzw. „ludzie ze słomy”, których używano do ukrywania faktu, że prawdziwym beneficjentem była Karimowa.

Wartość powstałego w ten sposób majątku – odkrytego przez szwajcarskich śledczych – szacuje się na równowartość około 780 milionów franków szwajcarskich (806 milionów euro).

RPP zarzuca Karimowej, że pełniła rolę „ostatecznego szefa „Urzędu””. Jej współoskarżona nie została jeszcze ujawniona.

Szwajcarski prokurator generalny twierdzi, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie od 2012 roku.

W lipcu tego roku organizacja wszczęła śledztwo w sprawie osobistego asystenta Karimowej. W latach 2012–2014 śledztwo zostało rozszerzone na samą Karimową – po uchyleniu immunitetu związanego z jej działalnością dyplomatyczną przy ONZ w Genewie – oraz na kilku jej podwładnych.

Ten incydent nie jest pierwszym przypadkiem, gdy Gulnara Karimova ma poważne kłopoty z prawem.

W 2020 roku została skazana w byłej republice radzieckiej na nieco ponad 13 lat więzienia za wymuszenia i defraudację – i to już w więzieniu za oszustwa, pranie pieniędzy i rzekome naruszenie warunków aresztu domowego.

Islam Karimow rządził Uzbekistanem żelazną pięścią, a jego rządy przed śmiercią w 2016 r. pozostały w dużej mierze inspirowane sowieckim centralistycznym autorytaryzmem.