O nas
Kontakt

Czego można się spodziewać po Tech&fest 2024, ponieważ najlepsze europejskie technologie zajmują centralne miejsce w Grenoble

Laura Kowalczyk

tech&fest will take place at Grenoble

Ponad 10 000 profesjonalistów i 500 start-upów jest gotowych w Isère zaprezentować najnowsze europejskie osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, energii i przestrzeni kosmicznej.

Technicy, zapiszcie to w swoim planie zajęć.

Francuskie miasto Grenoble, jedno z głównych europejskich ośrodków badań i innowacji, przygotowuje się do zorganizowania swojego pierwszego masowego wydarzenia technologicznego Tech&fest.

Laura Perrard, współzałożycielka wydarzenia, powiedziała TylkoGliwice Next, że festiwal „zaprezentuje i omówi konkretne rozwiązania” niektórych z najpilniejszych problemów związanych z technologią naszych czasów, „a także będzie świętować wiedzę kontynentu w tej dziedzinie”. .

Wydarzenie odbędzie się w centrum AlpExpo w dniach 1–2 lutego i będzie poświęcone sześciu obszarom:

●Branża technologiczna i elektroniczna

● Innowacyjne rozwiązania dla biznesu

● Energia, mobilność i środowisko

● Wyścig kosmiczny

● Jakość życia w miejscu pracy, a rynek pracy przyszłości

● Wypoczynek i sport

Wydarzenie w Alpexpo, miejscu, w którym odbywa się tech&fest
Wydarzenie w Alpexpo, miejscu, w którym odbywa się tech&fest

Głównymi prelegentami są wiceprezes ds. inżynierii materiałowej SpaceX Charles Kuehmann i sekretarz generalny Euro2Moon Bertrand Baratte. Przed rokiem pełnym misji omówią najnowsze osiągnięcia w wyścigu na Marsa i Księżyc.

Jednym z najbardziej ambitnych start-upów podczas wydarzenia będzie Spartan, firma z Marsylii, która opracowała nadmuchiwane siedliska na potrzeby misji kosmicznych i podwodnych.

Jeden z nich nosi nazwę Eurohab i „jest jedyną bazą obozową na Księżycu, która mieści się w średnich lądownikach, takich jak ISA Argonaut” – powiedział założyciel Peter Weiss TylkoGliwice Next.

„Mamy nadzieję, że pomoże to w przeniesieniu na Księżyc pierwszych europejskich astronautów przed 2030 rokiem”.

Eurohab firmy Spartan Space, nadmuchiwane siedlisko dla misji na powierzchni Księżyca lub Marsa
Eurohab firmy Spartan Space, nadmuchiwane siedlisko dla misji na powierzchni Księżyca lub Marsa

Zielona energia będzie także kluczowym tematem w Grenoble.

„Wioska dekarbonizacyjna” zaprezentuje trzydzieści rozwiązań, które pomogą przedsiębiorstwom zmniejszyć swój ślad poprzez innowacyjne opakowania, projektowanie i recykling, a także sztuczną inteligencję.

ROSI Solar, firma z Grenoble, pokaże, jak zminimalizować wpływ paneli słonecznych poprzez ponowne wykorzystanie surowców i odzysk krzemu i srebra o wysokiej czystości, które zwykle są tracone pod koniec cyklu życia paneli słonecznych.

„Poddajemy recyklingowi ponad 95 procent panelu po jego wyrzuceniu, a także materiały użyte w procesie produkcyjnym” – powiedział TylkoGliwice Next dyrektor generalny ROSI, Antoine Chalaux.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat rynek gwałtownie się rozrósł, a mimo to działalność w zakresie recyklingu wciąż nie jest wystarczająco dobra. Większość nowych paneli jest obecnie produkowana w Chinach, Europa musi stać się bardziej samowystarczalna i mamy nadzieję, że nasza praca będzie krokiem w tym kierunku „.

Ogniwa fotowoltaiczne poddane recyklingowi przez ROSI Solar
Ogniwa fotowoltaiczne poddane recyklingowi przez ROSI Solar

Wodór i energia jądrowa również będą gospodarzami ważnych paneli, w tym panelu poświęconego minireaktorom jądrowym, który wyjaśni ich korzyści w zakresie energii, oszczędności paliwa i produkcji.

Tech&Fest będzie otwarty głównie dla profesjonalistów z branży biznesowej i start-upów, którzy również będą mieli szansę przedyskutować i zwiększyć skalę swoich projektów z sześcioma przedsiębiorcami i jednym liderem grupy podczas specjalnych sesji Mastermind.

Jednakże odbędą się również zajęcia otwarte dla ogółu społeczeństwa, w tym randki w sprawie pracy z udziałem takich firm jak HP, SNCF, Air France, Air Liquide i Randstad.