O nas
Kontakt

Strefa euro ledwo uniknęła recesji, ale perspektywy pozostają ponure

Laura Kowalczyk

Empty tables in a deserted square in Cologne, Germany. March 18, 2021.

Francja i Niemcy pozostają w trudnej sytuacji, nawet jeśli Hiszpania i Włochy przekraczają oczekiwania gospodarcze.

Według opublikowanych we wtorek danych o produkcie krajowym brutto (PKB) gospodarka strefy euro znalazła się w stagnacji w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku.

Ta stagnacja wzrosła o 0,1% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i oznacza kwartalny spadek o 0,1%.

Nowe dane dotyczące PKB uwzględniają produkcję towarów i usług w krajach stosujących euro, co oznacza, że ​​można je wykorzystać do pomiaru kondycji gospodarczej bloku.

Ogólnie obraz nie jest różowy, choć nieznacznie przekracza prognozy analityków mówiące o spadku o 0,1% w czwartym kwartale.

Pomimo lekkich zwycięstw w Hiszpanii i Włoszech, największe gospodarki strefy euro, Niemcy i Francja, spadły.

Wysokie stopy procentowe, słaby popyt zagraniczny i napięcia geopolityczne to jedne z głównych czynników hamujących rozwój strefy euro, co będzie wywierać zwiększoną presję na Europejski Bank Centralny (EBC) w celu obniżenia kosztów finansowania kredytu.

Niemcy „chorym człowiekiem”

Największa gospodarka Europy skurczyła się w ostatnim kwartale 2023 r. o 0,3%, po dwóch kolejnych kwartałach stagnacji wzrostu, przez co roczny wskaźnik kurczenia się wyniósł 0,3%.

Spowolnienie wynika ze słabego popytu zagranicznego na niemieckie produkty, połączonego ze słabymi wydatkami krajowych konsumentów.

„W 2023 r. Niemcy były «chorym człowiekiem» w dosłownym tego słowa znaczeniu – fala chorób miała znacznie większy wpływ na ich wyniki gospodarcze niż w innych krajach” – stwierdzili ekonomiści Claus Michelsen i Simon Junker w opublikowanym w zeszłym roku raporcie tydzień. .

„Prawdą pozostaje, że niemiecka gospodarka stoi przed poważnymi problemami strukturalnymi i poważnymi wyzwaniami w ramach międzynarodowej konkurencji” – dodali.

Podobnie jak w innych krajach strefy euro, wysokie koszty finansowania zewnętrznego obciążają niemieckie finanse, ale kraj ten zmaga się również z dużą liczbą absencji w pracy z powodu problemów finansowych, zdrowotnych i serii strajków na kolei.

Ponadto Niemcy szczególnie odczuły także wzrost cen energii wywołany inwazją Rosji na Ukrainę.

Wynika to po części z dużej zależności narodu od rosyjskiej potęgi, a także z zależności niemieckiej gospodarki od przemysłu ciężkiego.

Francja w stagnacji

Podobnie jak miało to miejsce w okresie od lipca do września, PKB Francji przez ostatnie trzy miesiące 2023 r. nie zmienił się.

Wzrost za cały rok wyniósł rozczarowujące 0,9%, w porównaniu z 6,4% w 2021 r. i 2,5% w 2022 r.

Presja inflacyjna jest wyraźnie odczuwalna, ale są powody do spokojnego świętowania.

„Widzimy szklankę do połowy pustą lub do połowy pełną” – powiedział Jean-Luc Tavernier, dyrektor generalny krajowej agencji statystycznej INSEE.

W rozmowie z France Inter we wtorek powiedział: „po dość znaczącym spowolnieniu w 2023 r., radzimy sobie z tym bez recesji”.

Konsumpcja towarów w gospodarstwach domowych we Francji spadła w ostatnim kwartale roku o -0,1%, mimo że konsumpcja usług w gospodarstwach domowych wzrosła o 0,3%.

Zaufanie konsumentów wykazuje oznaki poprawy, chociaż jest poniżej swojej długoterminowej średniej.

Małe zwycięstwa w niektórych częściach Europy

Szukając przebłysków nadziei wśród pesymistycznych danych, analitycy cytują Włochy i Hiszpanię.

Włoski PKB wzrósł w czwartym kwartale o 0,2% pomimo słabego popytu wewnętrznego, przekraczając oczekiwania na poziomie 0%.

Liczba ta wzrosła o 0,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, dzięki impulsowi, jaki zapewnił sektor przemysłu i usług.

Hiszpańska gospodarka również przekroczyła oczekiwania dotyczące kwartalnego wzrostu o 0,2%, przy wzroście PKB o 0,6% w czwartym kwartale.

Tłumaczy się to głównie wzrostem konsumpcji gospodarstw domowych, choć ekonomistów w dalszym ciągu niepokoi zaskakujący wzrost inflacji, która w styczniu wyniosła 3,5% w porównaniu do roku poprzedniego.