TylkoGliwice Next omówił nowe pojawiające się technologie jako sposób na rozwiązanie narastającego kryzysu klimatycznego z Miguelem Stilwellem, dyrektorem generalnym EDP w Davos w tym roku.
Klimat był, jak zawsze, tematem dyskusji na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) 2023 w Davos, a dyskusje w dużej mierze koncentrowały się na potencjalnym wpływie, jaki nowe pojawiające się technologie mogą mieć na odwrócenie trendu związanego z zagrożeniem dla planety.
Miguel Stilwell, dyrektor generalny EDP, jednego z wiodących na świecie dostawców energii i inwestorów w odnawialne źródła energii, rozmawiał z TylkoGliwice Next na marginesie Davos na temat technologii potrzebnych do rozwiązania kryzysu klimatycznego.
David Walsh, TylkoGliwice Dalej: Kryzys klimatyczny i gwałtownie rosnące ceny energii są ważnymi punktami programu w Davos. Jak EDP pasuje do tego krajobrazu?
Miguel Stilwell, dyrektor generalny EDP: EDP jest globalną firmą zajmującą się energią odnawialną, więc myślę, że ma do odegrania kluczową rolę w trwającej transformacji energetycznej. Myślę, że teraz, wraz z wojną na Ukrainie i tym odnowionym skupieniem się nie tylko na stronie środowiskowej, ale także na kwestii bezpieczeństwa energetycznego, niezależności energetycznej, a także tego, jak obniżyć koszty, myślę, że to faktycznie przyspieszyło teraz. Dlatego jesteśmy graczem w sektorze energii odnawialnej od ponad 20 lat, inwestując w tym okresie w różnych regionach świata. Europa jest oczywiście naszym pierwszym rynkiem. Dlatego nadal inwestujemy, aby mieć pewność, że możemy obniżyć koszty, bezpieczeństwo energetyczne, a także zredukować emisje.
Energia odnawialna jest kluczowym elementem kryzysu klimatycznego i sposobu, w jaki sobie z nim radzimy. Co robi w dziedzinie energii odnawialnej, co jest naprawdę niezwykłe, o czym powinniśmy wiedzieć?
Dlatego od 20 lat jesteśmy jednym z głównych graczy na rynku energii odnawialnej. Inwestujemy w lądową energetykę wiatrową, a także w morską i słoneczną. Wydaje mi się, że w branży pojawiło się kilka różnych innowacji w ciągu ostatnich kilku lat, a my byliśmy w czołówce.
Jeśli chodzi o offshore, mamy duże portfolio zarówno w Europie, tak odległej jak Szkocja, Francja i Polska, ale teraz także w Stanach Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu, w Kalifornii. Tym samym różne technologie offshore stają się coraz bardziej dojrzałymi technologiami. Ale nawet w branży offshore technologia pływająca na morzu również zaczyna nabierać rozpędu. I byliśmy w czołówce energii słonecznej.
Skupiliśmy się również nie tylko na standardowym fotowoltaice, ale także na takich rzeczach, jak pływająca energia słoneczna, na przykład na tamach lub na morzu.Mamy projekt w Singapurze, również rodzaj pływającej energii słonecznej, a następnie wdrażanie tych różnych technologii. Myślę więc, że EDP sprawdziło się i stara się jak najefektywniej wykorzystywać infrastrukturę, łącząc baterie wiatrowe i słoneczne w tym samym punkcie styku. I tak powstały wszystkie te różne innowacje, a my byliśmy w tym w czołówce.
A w Europie też? Niedawno otworzyłeś zaporę Alqueva w Portugalii. Ostatnio w Portugalii wystąpiły problemy z suszą. W jaki sposób przyczynia się to do tej sytuacji, a także do produkcji energii w Portugalii?
Tak więc w zeszłym roku w Portugalii mieliśmy jedną z najgorszych susz ubiegłego stulecia. Na szczęście teraz sytuacja odwróciła się w drugą stronę. Mamy dużo deszczu. Jednak to, co zrobiliśmy, to nie tylko wykorzystanie tam, które mamy w Portugalii, ale także zainstalowanie energii słonecznej na tych, które są zamknięte. ¨
Mówiłem na przykład o pływającej energii słonecznej. Alqueva to największa sztuczna tama w Europie wykorzystująca pływającą energię słoneczną. Łączą to również z wiatrem i wszystkimi podłączonymi do elektrowni wodnej, która już istnieje. Więc umieszczasz trzy różne technologie wstrzykiwane do tego samego punktu połączenia. To tylko przykład.
W związku z kryzysem klimatycznym i odnawialnymi źródłami energii zajmującymi wysokie miejsce w programie WEF, jakie przesłanie niesiecie do Davos? I czy ludzie tutaj słuchają przesłania, które przynosisz?
Myślę, że kluczowym przesłaniem jest to, że transformacja energetyczna jest koniecznością. Musimy to zrobić z właściwych powodów, ze względu na transformację energetyczną, zmianę klimatu, niezależność energetyczną i zmniejszenie kosztów. To jest kluczowa wiadomość. I możliwe, że mamy technologię, mamy kapitał. Musimy to zintensyfikować.
Zależy to od posiadania stabilnych systemów regulacyjnych i odpowiednich sygnałów cenowych oraz upewnienia się, że naprawdę możemy uwolnić pełny potencjał lub potencjał handlowy, łącząc decydentów publicznych i prywatną inicjatywę, aby upewnić się, że możemy to osiągnąć. I naprawdę myślę, że jest to egzystencjalne pytanie, na którym wszyscy musimy się skupić i połączyć wszystkich różnych interesariuszy, aby to osiągnąć.
Jedną z krytyki Davos jest to, że ludzie nie słuchają, a współpraca nie zawsze ma miejsce. Czy widzisz to w przyszłości w przypadku odnawialnych źródeł energii i kryzysu klimatycznego?
Słuchaj, musimy to zrobić i to szybciej. Co więc zostało zrobione? Myślę, że to czasem frustrujące. Wydaje się, że tempo nie było wystarczająco szybkie. Jestem optymistką. Myślę, że tam dotrzemy.
Ale musimy nadal rozpowszechniać przesłanie. Musimy upewnić się, że wszyscy są skoncentrowani na wykonywaniu zadań. Więc to nie tylko retoryka, to nie tylko słowa, ale to, że faktycznie realizujemy to w terenie za pomocą konkretnych projektów, urzeczywistniając to, dostarczając czystszą energię po przystępnych cenach dla wszystkich konsumentów.