O nas
Kontakt

Czy premier Albanii nazwał USA „jednym z trzech złych światów”?

Laura Kowalczyk

US Secretary of State Antony Blinken, left, and Albania

W mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym premier Edi Rama nazywa USA, Związek Radziecki i Izrael trzema „złami” świata.

Premier Edi Rama znany jest ze swojej bezpośredniości, a jego komentarze często stanowią świetny materiał na nagłówki gazet i wpisy w mediach społecznościowych.

Wcześniej nazwał UE „wielkim bałaganem i hańbą” w 2022 r., po tym jak blok zamroził negocjacje akcesyjne Albanii, a kto mógłby zapomnieć jego żartu o domniemanej roli prezydenta Rosji Władimira Putina w śmierci założyciela Wagnera, Jewgienija Prigożyna?

Pojawiły się nowe twierdzenia, że ​​opisał Stany Zjednoczone jako „zło” i „diabła”, jednak jego słowa zostały wyrwane z kontekstu.

Ten post na X rzekomo pokazuje film, w którym Rama omawia trzy największe zło na świecie.

Do czasu przeprowadzenia tej weryfikacji faktów, film wyświetlono ponad 4 miliony razy, a liczba polubień i udostępnień wynosi około 100 000.

Podpis pod filmem wyrywa słowa Ramy z kontekstu

Film zaczyna się od tego, że Rama od razu opisuje „trzy największe diabły”: Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Izrael.

Autorzy postu podkreślają, że nagranie jest szczególnie uderzające, ponieważ Rama wypowiada te komentarze zwracając się do sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Rama kontynuuje, precyzując, że zło to odnosi się w szczególności do „amerykańskiego imperializmu, radzieckiego socjalimperializmu i żydowskiego syjonizmu”.

Premier rzeczywiście powiedział wszystkie te rzeczy, ale wpis na X zawiera przycięty film, który wyrywa jego słowa z kontekstu.

W rzeczywistości wygłosił te komentarze, mówiąc o poglądach Albanii na sprawy światowe w okresie komunistycznej dyktatury, w połowie i pod koniec XX wieku.

Przemówienie zostało wygłoszone podczas konferencji prasowej, którą Rama i Blinken zorganizowali w lutym w Tiranie w Albanii. Można je obejrzeć na oficjalnym kanale Departamentu Stanu USA w serwisie YouTube.

Powyższe uwagi padły pod koniec konferencji prasowej, gdy para odpowiadała dziennikarzom.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken (po lewej) i premier Albanii Edi Rama ściskają sobie dłonie po wspólnej konferencji prasowej w Tiranie w Albanii, w czwartek 15 lutego 2024 r.

Jeden z reporterów zauważa, że ​​Albania uznała Palestynę w 1988 r., po czym pyta Ramę, czy uważa, że ​​rozwiązanie dwupaństwowe między Izraelem a Palestyną jest nadal możliwe przy obecnym rządzie Izraela i w jaki sposób on i USA uważają, że jest to możliwe do osiągnięcia.

Rama wspomina, że ​​gdy Albania była komunistyczną dyktaturą, przywódca kraju Enver Hodża był jednym z „najbliższych przyjaciół i sojuszników” Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Za czasów Hodży Albania najpierw była sojusznikiem Związku Radzieckiego, a następnie otwarcie go odrzuciła na rzecz Chin, twierdząc, że kraj ten nie podziela przekonań marksistowskich.

W tamtym czasie ten bałkański kraj był często nazywany „Koreą Północną Europy” ze względu na swoją surową izolacjonistyczną i kontrowersyjną politykę.

Rama powiedział na konferencji prasowej, że wówczas reżim albański „bardzo zaciekle zwalczał trzy główne siły”, zanim wymienił USA, Związek Radziecki i Izrael.

Następnie opisał, jak Albania przyjęła i chroniła Żydów uciekających przed nazistowskimi Niemcami.

Co ciekawe, Albania była jedynym krajem europejskim, w którym społeczność żydowska po II wojnie światowej była większa niż przed pogromami i Holokaustem.

Rama potwierdził, że nadal uważa, że ​​rozwiązaniem dwupaństwowym jest jedyne wyjście dla Izraela i Palestyny, ale zaznaczył, że będzie to wymagało ogromnej woli politycznej i reform ze strony krajów zaangażowanych w ten proces oraz społeczności międzynarodowej.

Na koniec stwierdza, że ​​wcale nie zazdrości Blinkenowi jego pozycji, przyjmując przyjazny ton, który potwierdza pozytywne stosunki jego kraju ze Stanami Zjednoczonymi — dalekie od postrzegania ich jako „zła” lub „diabła”.