O nas
Kontakt

Czy przez te wszystkie lata źle postrzegaliśmy Królewnę Śnieżkę?

Laura Kowalczyk

Have we been getting Snow White wrong all these years?

Czy padłeś ofiarą efektu Mandeli?

Wszyscy słyszeliście o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, prawda?

Sierota, która została pomywaczką przez swoją niegodziwą macochę… Blada piękność, która zagraża złej królowej jako „najpiękniejsza w całym kraju” w pierwszym pełnometrażowym filmie animowanym wyprodukowanym w USA. Znasz tego jednego.

Cóż, w ramach miłej przerwy od wszystkich internetowych hejtów dotyczących remake’u ze zamianą ras, który został przesunięty na rok 2025 z powodu ostrej reakcji i faktu, że House of Mouse nie radzi sobie obecnie zbyt dobrze, może się wydawać, że widzowie źle zrozumiałem klasykę z 1937 roku.

Jaka jest scena, którą najbardziej pamiętasz?

Nie, nie kawałek jabłka. Część, w której Królowa rozmawia ze swoim lustrem, pytając odbijającą powierzchnię, czy nadal jest najgorętsza, i otrzymuje odpowiedź: „Ty, Królowo, jesteś najpiękniejsza na ziemi” – która później zmienia się w „Królewno Śnieżkę, Królowo Śnieżki” , jest najpiękniejszy ze wszystkich.”

Ta część.

Nawiasem mówiąc, czy jesteśmy pewni, że cała ta rozmowa z lustrem nie dotyczyła zazdrosnej matriarchy, która przeszła całkowite załamanie psychiczne i że obiekt nie tylko bezmyślnie zajmował się swoimi sprawami, ujawniając w ten sposób, że Queenie potrzebowała dużej dawki terapii? Daje do myślenia… Ale wróćmy do sceny.

Co mówi królowa?

Jeśli automatycznie pomyślałeś: „Lustro na ścianie, kto jest najpiękniejszy ze wszystkich?”, nie jesteś sam.

Ta kultowa linia jest zakorzeniona w popkulturze i kulturze filmowej. Prawidłowy? Prawidłowy???

Zło.

TikTok zszokował wiele osób w Internecie po tym, jak użytkownik, twórca @wordwaster333, zdał sobie sprawę, że nigdy nie było to „lustrzane lustro”, ale raczej „magiczne lustro”.

Wskazówka: zaskoczenie, zamieszanie i ponowne rozpalenie wszechobecnego strachu, w którym wszyscy żyjemy Matryca -style symulacji i mamy do czynienia z kolejną usterką.

@wordwaster333 Lustro Lustro na ścianie… #mandelaeffect#snowwhite#proof#quamtumleap#paralleldimension#fyp#foryoupage#disney#evilqueen#waltdisneyworld♬ oryginalny dźwięk – wordwaster

Film miał ponad 10 milionów wyświetleń, a ogólna opinia jest taka, że ​​jest to kolejny przykład efektu Mandeli.

Jeśli nie znasz tego terminu, efekt Mandeli to dość fascynujące zjawisko, które odnosi się do ludzi dzielących zbiorową, niedokładną pamięć (wydarzenie, obraz, frazę), która nigdy nie miała miejsca.

Swoją nazwę wzięła w 2009 roku od Fiony Broome (samozwańczej badaczki zjawisk paranormalnych), która nawiązała do fałszywej pamięci tysięcy ludzi, gdy twierdzili, że pamiętają doniesienia prasowe o śmierci Nelsona Mandeli w więzieniu w latach 80. pomimo faktu, że zmarł. w 2013.

Godnymi uwagi przykładami tych fałszywych wspomnień są ludzie, którzy Pan Monopoly zakładają monokl (on tego nie robi); Myszka Miki w szelkach (nie); C-3P0 z Gwiezdnych Wojen jest całkowicie złoty (ma srebrną nogę); nie ma łącznika pomiędzy „Kit” i „Kat”; jest piękny dzień Ten sąsiedztwo (nie „w the sąsiedztwo”); to „Seks w wielkim mieście”, a nie „In”); to nigdy nie było Looney Toones, tylko Looney Tunes; i wiele osób nadal jest przekonanych, że Nowa Zelandia położona jest na północny wschód od Australii, podczas gdy w rzeczywistości jest to południowo-wschodnia część kraju.

To ostatnie mniej dotyczy efektu Mandeli i za mało czasu spędzonego po uszy w Atlasie… Ale dajmy temu spokój.

Konfabulacja, wprowadzające w błąd informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych oraz rola Internetu mogą być wyjaśnieniami. W końcu efekt ten nasilił się w epoce cyfrowej, a przy dzisiejszym szaleńczym tempie konsumowania informacji, fałszywe wspomnienia nie są specjalnie zaskakujące.

Wciąż jednak stawiamy na alternatywne rzeczywistości.

Jeśli jesteś zainteresowany, jeden z naszych ulubionych odcinków X Files, sezon 11, odcinek 4, The Lost Art of the Forehead Sweat, opisuje to zjawisko i satyryzuje je – Trump i jego banda MAGA zostają przy tym pobici. Sprawdź to.

Przez lata zbiorowe błędne pamiętanie wywołało dyskusje na temat rzeczywistości, wiarygodności wspomnień, możliwości istnienia wieloświata i istnienia tajemniczej kliki zmieniającej filary ukochanej popkultury w celu wywołania zbiorowej psychozy.

Teraz wydaje się, że nowa grupa obudziła się i zdała sobie sprawę, że padła ofiarą efektu Mandeli poprzez błędne cytowanie Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludkówponieważ wers filmu zaczyna się od „Magicznego lustra na ścianie”.

Dowód!
Dowód!

Aby być uczciwym, niewielu pamięta dokładnie to zdanie i prawdopodobnie nie pomaga fakt, że Julia Roberts i Lily Collins wystąpiły w 2012 roku w filmie aktorskim opartym na Królewnie Śnieżce zatytułowanym Lustereczko lustereczko

Jednakże, aby uspokoić Ciebie i Twoją paranoję, drogi czytelniku, istnieje możliwość, że niektórzy z nich nie są tutaj prawdziwymi ofiarami Efektu Mandeli.

Widzisz, oryginalna opowieść Braci Grimm używa „Lustrzanego lustra”; tylko animacja Disneya nazywa go „Magicznym lustrem”.

Technicznie rzecz biorąc, nie mylisz się w żadnym przypadku, jeśli chodzi o słynną kwestię królowej. Chyba, że ​​odważysz się przyznać przed sobą i innymi, że nigdy nie czytałeś oryginalnej opowieści Grimm (z nazwy, z natury ponurej) i dlatego nie możesz skorzystać z tej szczególnej luki. W takim razie zostałeś wychowany przez Mandelę!

Aha, i nawiasem mówiąc, Darth Vader mówi „Nie, jestem twoim ojcem”, a nie „Luke, jestem twoim ojcem” w Imperium kontratakuje.

Uszczęśliw filmowych nerdów w swoim życiu.