O nas
Kontakt

Czy sztuczne choinki czy prawdziwe są lepsze dla środowiska? Zapytaliśmy ekspertów

Laura Kowalczyk

Czy sztuczne choinki czy prawdziwe są lepsze dla środowiska?  Zapytaliśmy ekspertów

Odpowiedź jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Grudzień w pełni, szykuje się coroczna debata na temat prawdy i fałszerstwa.

Miłośnicy sztucznych choinek być może już wskrzesili swojego starego, rodzinnego ulubieńca, wynosząc zakurzone pudełko ze strychu wraz z rozpoczęciem sezonu świątecznego. Ci, którzy zdecydują się na świeżo ścięte drzewo, być może jeszcze nie wnieśli go do swojego salonu, ale wielu uważa, że ​​nostalgiczny zapach sosny i poczucie tradycji są warte corocznego zamieszania.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z plątaniną przewodów, czy próbujesz przywiązać zbyt dużą jodłę do dachu samochodu, możesz zastanawiać się: „Jaki wpływ ma moja choinka na środowisko?”

Jak w przypadku każdego wyboru przyjaznego dla środowiska, odpowiedź nie jest prosta. To, który z nich powinieneś wybrać, zależy od wielu różnych czynników, od miejsca zakupu drzewka po sposób, w jaki się go pozbędziesz w styczniu.

Jakie drzewo powinieneś kupić, jeśli chcesz ograniczyć emisję dwutlenku węgla w te Święta Bożego Narodzenia?

Istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tego, który rodzaj drzewa jest najbardziej zrównoważony.

Często twierdzi się, że sztuczne drzewo jest w rzeczywistości bardziej ekologiczne, ponieważ CO2 emitowane podczas jego produkcji rozkłada się na przestrzeni lat jego użytkowania. To może być prawda, ale jest to zobowiązanie długoterminowe. Organizacja Carbon Trust twierdzi, że plastikowa sosna musi być używana przez 7 do 20 lat, aby pozostawiła mniejszy ślad niż prawdziwa.

„Jeśli masz już sztuczne drzewko, używaj go dalej – niech posłuży jak najdłużej”

Emi Murphy

Działaczka na rzecz drzew, Friends of the Earth

To dużo czasu, jeśli wziąć pod uwagę, że według badań przeprowadzonych w 2017 roku 14 procent nabywców sztucznych drzewek w Wielkiej Brytanii planuje wyrzucić swoje już po jednym użyciu.

„Jeśli masz już sztuczne drzewko, używaj go dalej – niech posłuży tak długo, jak to możliwe” – mówi Emi Murphy, działaczka na rzecz drzewka Friends of the Earth, „ale rozglądaj się za bardziej przyjaznymi dla środowiska opcjami, gdy ostatecznie dojdzie do wymiany To.”

Jeśli szukasz sztucznego drzewka, Friends of the Earth zaleca, aby zamiast kupować nowe, szukać używanego drzewka w sklepach charytatywnych lub na stronach internetowych.

Jak wybrać ekologiczną, świeżo ściętą choinkę

Jeśli nie jesteś gotowy na takie poświęcenie plastikowej sosnie, lepszym rozwiązaniem może być prawdziwe, świeżo ścięte drzewo.

Upewnij się, że szukasz drzew z certyfikatem FSC, jako gwarancji, że zostały one uprawiane w sposób zrównoważony i odpowiedzialny dla środowiska. Ważne jest również, aby szukać miejsc sprzedaży lokalnie uprawianych drzew, ponieważ ogromna ich liczba jest wysyłana po całej Europie od komercyjnych producentów drzew z Danii i Niemiec.

Organizacja charytatywna Grown in Britain ustaliła, że ​​w 2017 r. nieświadomym Brytyjczykom sprzedano importowane drzewa o wartości 3,3 mln euro – często zdarza się to również na całym kontynencie. Warto rzucić okiem na to, co jest dostępne w Twojej okolicy. Wiele firm, takich jak Hole Farm Trees w Devon w Wielkiej Brytanii, w tym roku dostarczy nawet produkty z małych, zrównoważonych gospodarstw prosto pod Twoje drzwi.

Prawdziwe drzewa należy uprawiać w sposób przyjazny dla środowiska i, jeśli to możliwe, lokalnie.
Prawdziwe drzewa należy uprawiać w sposób przyjazny dla środowiska i, jeśli to możliwe, lokalnie.

Jak wypożyczyć choinkę

Obie te tradycyjne opcje mogą jednak wkrótce stać się przeszłością. Zmiana nastawienia, jaka nastąpiła w ostatnich latach, zaowocowała prawdziwymi innowacjami, ponieważ przedsiębiorstwa starają się przyciągnąć uwagę odpowiedzialnego konsumenta. Wygląda na to, że świąteczne zakupy nie uniknęły tej świadomej zmiany, a nowatorskie rozwiązania, takie jak wynajem choinki w doniczce, zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Jedna z firm, London Christmas Tree Rental, regularnie wyprzeda swoje zapasy na długo przed sezonem świątecznym.

„Po prostu uważałam, że hodowanie tych pięknych drzew tylko po to, by zapewnić nam trzy tygodnie przyjemności, było marnotrawstwem” – mówi TylkoGliwice Green Catherine Loveless, współzałożycielka firmy.

To właśnie ta myśl doprowadziła ją i współzałożyciela Jonathana Mearnsa do odkrycia szkód wyrządzanych przez prawdziwe drzewa, gdy trafiają na wysypisko śmieci.

Aby ograniczyć ilość odpadów i wpływ na środowisko, firma oferuje żywe drzewo dostarczane bezpośrednio pod Twoje drzwi na początku grudnia. Dostarczony w doniczce, można go ozdobić, postawić na honorowym miejscu, a nawet nazwać. Gdy nadejdzie styczeń, skontaktują się z Tobą w celu zorganizowania zbiórki, aby drzewo mogło zostać zabrane z powrotem na farmę i zabezpieczone, aby mogło żyć przez kolejny rok. Jeśli nadasz swojemu drzewu imię, istnieje nawet szansa, że ​​w przyszłym roku otrzymasz z powrotem takie samo.

„Będzie rósł, zmieniał nieco kształt przez cały rok i bardzo nam się podoba pomysł, aby z radością powitać go w swoim domu jak dawno zaginionego przyjaciela” – mówi Loveless.

Wiele drzew po prostu pozostawia się na poboczach dróg, aby je wywieźć na wysypisko.
Wiele drzew po prostu pozostawia się na poboczach dróg, aby je wywieźć na wysypisko.

Jak pozbyć się choinki

Kiedy ten ważny dzień minie, pozbycie się drzewa w sposób przyjazny dla środowiska może spowodować większe obawy o środowisko. Jak wielu z nas, którzy spacerowali po styczniowym cmentarzu choinek, może zaświadczyć, wiele prawdziwych drzew zostaje bezceremonialnie porzuconych na poboczach dróg lub chodnikach. Zakładając, że już porzuciłeś plastikowe dekoracje, po prostu ulegną one naturalnej degradacji, prawda?

Mimo że ścięte prawdziwe drzewa są w całości materiałem roślinnym, nadal należy je odpowiednio poddać recyklingowi. Przeciętne dwumetrowe drzewo pozostawione do rozkładu na wysypisku śmieci uwalnia około 16 kg CO2, wytwarzając jednocześnie metan – gaz, który ma 25 razy większy potencjał globalnego ocieplenia.

Organizacja Carbon Trust twierdzi, że spalenie lub zrębkowanie drzewa może zmniejszyć ślad węglowy nawet o 80 procent, do zaledwie 3,5 kg CO2.

Zamiast porzucać sosnę na chodniku, o wiele lepszym sposobem na pozbycie się drzewa może być rozpalenie małego ogniska. Jeśli nie lubisz zapachu dymu, władze lokalne w wielu krajach oferują program zbiórki drzew, w ramach którego zwiędłe dekoracje świąteczne zostaną rozdrobnione i wykorzystane do przykrycia ścieżek lub kompostowane w celu nakarmienia roślin w miejscach publicznych.

Sztucznych drzewek nie można poddać recyklingowi, ale to nie znaczy, że ich życie musi się skończyć, gdy już ich nie będziesz chciał. Organizacje wolontariackie, kościoły i organizacje charytatywne mogą je przyjąć, jeśli są w dobrym stanie.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to jednak niekorzystne w stosunku do sztucznego drzewa, ponieważ gdyby trafiło na wysypisko, mogłoby przyczynić się do ciągłego problemu zanieczyszczenia planety tworzywami sztucznymi. Organizacja Ocean Conservancy znalazła nawet sztuczne drzewo wyrzucone na plażę podczas Międzynarodowego Sprzątania Wybrzeża w 2018 roku.