Podczas przełomowej wizyty prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w Atenach oba kraje zgodziły się pobudzić handel i stworzyć kanały komunikacji między strażami przybrzeżnymi, aby rozwiązać problem migracji.
Grecja i Turcja zgodziły się w czwartek na odnowienie swoich stosunków i zapoczątkowanie nowej ery więzi między dwoma sojusznikami z NATO, ale historycznymi wrogami.
Podczas przełomowej wizyty prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w Atenach oba kraje zgodziły się pobudzić handel i stworzyć kanały komunikacji między strażami przybrzeżnymi, aby rozwiązać problem migracji.
„Jeśli chodzi o migrację, zauważyliśmy, że w ostatnim okresie nastąpiło znaczne ograniczenie przepływów” – powiedział grecki premier Kyriakos Mitsotakis.
„To efekt systematycznej ochrony granic morskich i lądowych. Dodam też, że jest to efekt znacznie lepszej współpracy policji i straży przybrzeżnej obu naszych krajów. I ta współpraca może być i będzie musi się jeszcze bardziej poprawić.”
Na wspólnej konferencji prasowej z Mitsotakisem Erdogan powiedział, że „nie ma między nimi problemu, którego nie dałoby się rozwiązać”.
„Chcemy uczynić Morze Egejskie morzem pokoju i współpracy. Jako Turcja i Grecja staramy się być przykładem dla całego świata. Mówię szczerze: nie ma między nami problemu, którego nie da się rozwiązać”.
Istotnym porozumieniem osiągniętym podczas rozmów jest wspólna deklaracja przyjaznych stosunków i stosunków dobrosąsiedzkich, którą obie strony przypieczętowały wolę zapewnienia „spokojnych wód” na Morzu Egejskim, utrzymując pokojową atmosferę między Atenami a Ankarą przez ostatnie kilka miesięcy oraz więcej środków budowy zaufania między obiema stronami.
Różnice jednak nadal istnieją – szczególnie w przypadku Cypru. Ankara opowiada się za sprawiedliwym rozwiązaniem „opartym na realiach na wyspie”, co oznacza rozwiązanie dwupaństwowe. Tymczasem Ateny twierdzą, że jedyne rozwiązanie polega na zjednoczeniu wyspy w oparciu o rezolucje ONZ.
Inne umowy obejmują umowy dotyczące handlu, energii, edukacji, rolnictwa, sportu, technologii i turystyki.
Mitsotakis powiedział, że „realistycznym celem” na następne pięć lat jest zwiększenie handlu dwustronnego, który obecnie wynosi ponad 5 miliardów euro, do 10 miliardów euro.
Mitsotakis powiedział także, że został zaproszony do Ankary i że wiosną zamierza odwiedzić Turcję.