O nas
Kontakt

Czy tradycyjna rumuńska sukienka mogłaby dumnie prezentować się na wybiegach Louis Vuitton?

Laura Kowalczyk

Women wearing Romanian traditional blouses, known in Romanian as an

Rumuńska bluzka jest kluczową częścią tradycyjnego stroju ludowego i tożsamości narodu, a rząd chce, aby Louis Vuitton ją prezentował.

Minister kultury Rumunii zapowiada, że ​​poprosi francuski luksusowy dom mody Louis Vuitton o potwierdzenie, że tradycyjna rumuńska bluzka jest bezpośrednio inspirowana elementami jednej z kolekcji na 2024 rok.

„Poprosimy, aby Louis Vuitton uznał dziedzictwo i wartość kulturową tradycyjnego modelu bluzki ze wstążkami” – napisała Raluca Turcan na Facebooku pod koniec poniedziałku, dodając, że jest to szansa na międzynarodowe uznanie „nieocenionej wartości” rumuńskiej tradycji.

Bluzka znana jest w języku rumuńskim jako „ie” (wymawiane „E-eh”) i zazwyczaj ma misterne hafty i frędzle i jest powszechnie uznawana za symbol bogatej kultury ludowej kraju. W 2022 roku odzież o określonym stylu haftu została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kobiety noszące tradycyjne rumuńskie bluzki, znane w języku rumuńskim jako an

Louis Vuitton nie odpowiedział natychmiast na pytania przesłane przez Associated Press.

Rzekomo inspirowane ubrania znajdowały się w kolekcji Nicolasa Ghesquiere’a Resort 2024 dla Louis Vuitton, gdzie wiele pozycji kosztowało tysiące euro.

Kampanię na rzecz Louis Vuitton mającą na celu „przypisanie uznania” rumuńskiemu dziedzictwu rozpoczęła w niedzielę internetowa społeczność La Blouse Roumaine, która od dawna nalega, aby domy mody nagradzały kolekcje wykorzystujące tradycyjną odzież.

Kobiety noszące tradycyjne rumuńskie bluzki, znane w języku rumuńskim jako an

„Musimy chronić nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe. Naszym kulturowym prawem jest wyrażanie naszej tożsamości poprzez te ubrania, poprzez te tradycyjne stroje” – powiedziała Andreea Diana Tanasescu, założycielka La Blouse Roumaine. „Są częścią rumuńskiej historii”.

To oburzenie nie jest pierwszym tego typu w Rumunii. W 2017 roku amerykańska projektantka Tory Burch zmieniła opis jednego ze swoich projektów – tradycyjnego płaszcza w rumuńskim stylu – po tym, jak jej marka rozgniewała tysiące Rumunów za reklamowanie go jako odzieży inspirowanej Afryką. Burch stwierdziła, że ​​„przegapili nawiązanie do pięknego rumuńskiego płaszcza, który stał się inspiracją dla jednego z projektów”.