O nas
Kontakt

EPP wita byłego sojusznika Orbána, Magyara

Laura Kowalczyk

EPP wita byłego sojusznika Orbána, Magyara

Centroprawicowa grupa Europejskiej Partii Ludowej, niegdyś siedziba polityczna Viktora Orbána, wita obecnie głównego pretendenta węgierskiego premiera w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Niemiecki eurodeputowany Manfred Weber, który przewodzi grupie EPP, wyraził chęć współpracy z Péterem Magyarem, mówiąc, że „bardzo by się ucieszył”, gdyby mógł to zrobić.

„Nasze drzwi są otwarte” – Weber powiedział TylkoGliwice w oświadczeniu, dodając, że jest „zadowolony” z zainteresowania Magyara.

Magyar, niegdyś urzędnik Fideszu – były mąż byłej węgierskiej minister sprawiedliwości Judit Varga – jest obecnie znany z przewodzenia dużemu ruchowi antysystemowemu na Węgrzech. Według prognoz zamierza zapewnić swojej partii Szacunek i Wolność około sześciu mandatów w Parlamencie Europejskim i wyraził zainteresowanie dołączeniem do grupy EPP w Parlamencie Europejskim.

W międzyczasie Budapeszt promuje swoje „antywojenne” stanowisko, a rząd węgierski rozpowszechnia dezinformację, twierdząc, że Weber stoi za rzekomym planem powszechnego poboru do wojska w UE. Jest to coś, co EPP określiła bez ogródek jako „wprowadzające w błąd”.