O nas
Kontakt

Darude, członek europejskiej muzyki tanecznej, wywołuje burzę swoim nowym albumem „Together”

Laura Kowalczyk

FILE: Finnish producer and DJ Darude

Najnowsza płyta fińskiego DJ-a, producenta i autora tekstów „Together” zawiera potworne letnie hity, które będziesz odtwarzać w tym roku podczas wycieczek. TylkoGliwice Culture rozmawia z europejską legendą EDM…

Europejska elektroniczna muzyka taneczna przeżywa nowy złoty wiek, pod przewodnictwem jednego z pionierów tego gatunku w swoim najnowszym odkryciu.

Fiński DJ Darude – prawdziwe nazwisko Ville Virtanen – powraca ze swoją własną wytwórnią płytową i nowym, ogromnym albumem, pełnym tanecznych bitów, zapadających w pamięć melodii i współpracy przy pisaniu piosenek, która znalazła się na listach przebojów, co czyni go godnym równym, a nawet następcą najwięksi europejscy DJ-e, tacy jak Avicii, David Guetta i Calvin Harris.

Wyjście z kontraktu płytowego, w ramach którego zlecono mu produkcję czterech albumów, dało 48-latkowi impuls, którego potrzebował do założenia nowej wytwórni „Vibing Out”, w której on i jego amerykańska żona – która zajmuje się wieloma sprawami – kierownictwo za kulisami – było w stanie przejąć kontrolę.

„Podpisanie kontraktu z dużą wytwórnią, taką jak HMV czy Warner, może stanowić wyzwanie dla artysty takiego jak ja, który nie jest artystą popowym, a Warner jest w tym bardzo dobry” – Darude mówi TylkoGliwice Culture.

„Nie chciałem iść na kolejne spotkanie A&R i przekonywać kogoś, że to nie jest „Burza piaskowa”, ale i tak jest dobrze”.

Kultowy singiel Darude’a z 1999 roku, który pokrył się platyną, wciąż przyćmiewa jego karierę ćwierć wieku po pierwszym wydaniu i stanowi dla niego punkt odniesienia.

I zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Nowy dramat telewizyjny Donalda Glovera „Mr and Mrs Smith” wykorzystuje piosenkę „Sandstorm” w jednym ze swoich pierwszych odcinków; i można to usłyszeć w wysokobudżetowych hollywoodzkich hitach marketingowych, takich jak Mad Max: Na drodze gniewulub programy telewizyjne takie jak „Queer Eye” lub ESPN.

Utwór został nagrany przez artystów na wszelkie możliwe sposoby, od porywającej wersji symfonicznej w Nowej Zelandii po klasyczne solo na harfie; Grano go na płycie Boomwhackers, na pianinie, na harfie szczękowej, zaaranżowano na średniowieczną lutnię, a nawet przerobiono na elektryczne szczoteczki do zębów, dwa automaty do kart kredytowych i drukarkę.

„Sandstorm” to naprawdę utwór, który zapoczątkował tysiące coverów, ale wygląda na to, że nowy album „Together” przyciągnie zupełnie inną publiczność.

„Myślę, że ewoluowałem, ale jeśli słuchasz teraz od pierwszego albumu do tego, to wciąż jest ta sama energetyczna muzyka taneczna, ten motyw jest obecny. Ale myślę, że nauczyłem się przez te lata, a nauka dodała mi pewności siebie. otwórz horyzonty.”

W przeszłości Darude brał udział w obozach pisania piosenek, nie uczestnicząc zbytnio w tej części procesu, ale w przypadku „Together” przyjął bardzo praktyczne podejście zarówno do pisania, jak i do produkcji.

Wyjątkowym utworem na albumie jest główny singiel „Outlaws”, w którym Darude łączy siły z weteranem fińskiego producenta House Body i nowym wokalistą Oskr, aby stworzyć letnią podróż.

„Świetnie się bawiliśmy tworząc ten utwór o ojcach z dziećmi, którzy nie wychodzą zbyt często i jest to ukłon w stronę tego, co chcieliśmy usłyszeć, automatu perkusyjnego 909, oldschoolowych podstaw muzyki house, dodaliśmy kilka raveyowych uderzeń i ukłon w stronę wspaniałych dni i chcemy stworzyć ten fragment Aviciiego i melodię”.

Darude x Ciało domu x Oskr – Banici

Wokal Oskra również trafił w sedno w „Breathe”, bardziej refleksyjnej, ale wciąż zaraźliwej piosence, w której przedstawia się australijska piosenkarka Bianca, a para powtarza wersety w tę i z powrotem jak w rozmowie.

„Nie tworzyłem świadomie muzyki z list przebojów, ale podoba mi się świetny wokal i muzyka taneczna, więc dlaczego by tego nie połączyć? Jestem przeciętnym słuchaczem, lubię melodyjne i chwytliwe rzeczy, ale nie lubię tego tandetnego, po prostu świetne melodie. Ani za popowe, ani za bardzo EDM” – mówi, opisując „najlepszy moment” na albumie, w którym ponownie spotyka się z Paendą, austriacką uczestniczką Eurowizji 2019, którą Darude poznał, gdy w tym samym roku reprezentował Finlandię na Eurowizji w Tel. Awiw.

Angielski piosenkarz i autor tekstów Git Sedgewick również włożył utwory na album, który jest bardziej różnorodny, niż sądzi większość artystów EDM.

Wciąż w drodze

Jak każdy artysta koncertujący, Darude mocno odczuł pandemię w 2020 roku, ale to właśnie podczas izolacji narodził się pomysł „Together”. Obecnie powrócił w trasę i gra około 50 koncertów rocznie na całym świecie.

„Dla mnie, jako taty i męża, jest to do opanowania. Po więcej niż 50 koncertach robi się chaos. Kiedy nagrywamy album, minął już cały rok, ale jeśli chodzi o trasy koncertowe, wracamy do normalności sprzed pandemii. Jedna rzecz, którą muszę podkreślić, to Teraz czuję się dobrze, bo nie boję się też przywitać z fanami. Przez jakiś czas tego unikałem, byłem trochę nieśmiały w związku z wirusem” – przyznaje.

Mając fanów w dużej mierze poza rodzinną Finlandią, Darude grał na największych festiwalach muzyki elektronicznej na świecie, w tym Tomorrowland w Belgii i australijskim Future Music Festival, i cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie, USA, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Darude, Burza piaskowa (1999)

Zdobyta wiedza

W oficjalnym filmie „Sandstorm”, oglądanym setki milionów razy na YouTube, młody Darude na początku swojej kariery jest obserwatorem, jak ubrani na czarno biegacze ścigają się w stylu parkour po ulicach Helsinek.

Jakie więc lekcje Darude z 2024 r. przekaże Darude z 1999 r.?

„Powiedziałbym mu, żeby się trzymał do końca życia!” – mówi TylkoGliwice Culture w wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym w swoim domu w południowo-zachodniej Finlandii.

„Po raz pierwszy miałem okazję doświadczyć sesji muzycznej, byłem niewinnym świadkiem i przez pierwszy rok lub dwa zajmowałem się takimi rzeczami, jak promocje i występy, zgadzałem się na wszystko. Chcesz udzielić wywiadu? ? Tak. Co dalej? Zrobię to. Nie wiedziałem, czy to potrwa, czy będzie dla mnie dochód i kariera.

Darude prawie nie zwalnia tempa od czasu pierwszego przypływu sukcesu, mając na koncie kilka uznanych albumów i przedsięwzięcie nowej wytwórni płytowej, które pochłania jego czas. Ma nadzieję, że w przyszłości będzie mógł podpisywać kontrakty bezpośrednio z artystami ze swoją wytwórnią „Vibing Out” i być mentorem dla kolejnego pokolenia europejskich wykonawców.

„Mogłem być zadowolony z sukcesu „Burzy piaskowej” i nie dążyć do niczego więcej” – zastanawia się. „Ale w jakiś sposób wiedziałem, że warto skorzystać z tej szansy i skorzystać z niej, a teraz chwalę sobie, że to zrobiłem”.

Nowy album Darude „Together” jest już dostępny.