O nas
Kontakt

Zełenski mówi najwyższemu generałowi Ukrainy, że nadszedł czas, aby armią dowodził ktoś nowy

Laura Kowalczyk

Commander-in-Chief of Ukraine

Oznacza to najpoważniejsze wstrząsy na najwyższych stanowiskach wojskowych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek najwyższemu rangą generałowi kraju, że nadszedł czas, aby ustąpił ze stanowiska, argumentując, że nadszedł czas na „odnowę”.

W oświadczeniu Zełenski napisał, że podczas spotkania powiedział gen. Walerii Załużnemu, że jest „wdzięczny” za jego dwa lata służby i że obaj rozmawiali, „kto mógłby zostać częścią odnowionego kierownictwa Sił Zbrojnych Ukrainy”. „

„Nadszedł czas na taką odnowę” – dodał.

W poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, widać, jak dwóch mężczyzn ściska sobie ręce i uśmiecha się.

Zełenski wyraził nadzieję, że Załużnyj nadal będzie częścią kadry państwowej.

Ukraiński przywódca powiedział także, że mianował płk. Na czele armii stanie gen. Ołeksandr Syrski, dowódca sił lądowych Ukrainy. Syrskij (58 l.) od 2013 r. uczestniczy w wysiłkach armii ukraińskiej na rzecz przyjęcia standardów NATO.

Załużnyj w wiadomości na Telegramie nie ogłosił, że ustąpił, ale zgodził się, że „wszyscy muszą się zmienić i dostosować do nowych realiów” oraz zgodził się, że istnieje „potrzeba zmiany podejścia i strategii” w wojnie.

Oświadczenie to nastąpiło po dniach spekulacji wywołanych doniesieniami lokalnych mediów, że Zełenski zwolni Załużnego, co byłoby najpoważniejszym wstrząsem w kierownictwie wojskowym od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Tymczasem siły ukraińskie twierdziły, że zestrzeliły rosyjski helikopter szturmowy we wschodniej Ukrainie w pobliżu miasta Awdijówka, gdzie żołnierze walczą od ulicy do ulicy, podczas gdy armia rosyjska wzmaga czteromiesięczną kampanię mającą na celu otoczenie broniących się wojsk Kijowa.