O nas
Kontakt

Dlaczego możesz nie potrzebować dyplomu, aby mieć lepiej płatną pracę

Laura Kowalczyk

Companies are recognising the value of real-world experience

Suzie Coen

Dawno minęły czasy, gdy dyplom uniwersytecki był złotym biletem do możliwości kariery. Obecnie w zarządach i działach HR na całym świecie wyłania się nowy paradygmat, który kwestionuje długo utrzymującą się dominację kwalifikacji akademickich.

Firmy dostrzegają wartość rzeczywistego doświadczenia, certyfikatów i ewidentnie nabytych umiejętności, dzięki czemu umiejętności stają się nową walutą szans na zatrudnienie.

Jak wynika z raportu TestGorilla The State of Skills-Based Hiring, w którym wzięło udział 3000 pracowników i pracodawców na całym świecie, prawie trzy czwarte (73 procent) firm wykorzystuje obecnie oceny oparte na umiejętnościach w całym procesie rekrutacji. To wzrost o 26 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W Stanach Zjednoczonych wzrost liczby pracowników w oparciu o umiejętności następuje po tym, jak stopnie naukowe spadły z listy priorytetów pracodawców. Google, Microsoft, IBM i Apple wyeliminowały swoje długo utrzymywane wymagania dotyczące stopni naukowych, aby usunąć bariery wejścia i rekrutować bardziej zróżnicowane talenty.

Zatrudnianie ze względu na umiejętności

Tymczasem rekruterzy na całym świecie pięciokrotnie częściej szukają nowych pracowników według umiejętności, a nie wyższego wykształcenia.

Co napędza tę wstrząsającą zmianę w europejskim krajobrazie talentów? Europejski rynek pracy stoi obecnie w obliczu podwójnego ciosu: rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów i kurczącej się puli łatwo dostępnych talentów.

Firmy mają trudności ze znalezieniem i zatrudnieniem potrzebnych pracowników, podczas gdy obecni pracownicy również zmierzają do drzwi. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego pracodawcy będą musieli ponownie przemyśleć swoje ograniczone skupienie się na wykorzystywaniu osiągnięć edukacyjnych i wcześniejszych doświadczeń jako wskaźników zastępujących potrzebne im umiejętności.

Przejście w kierunku zatrudniania opartego na umiejętnościach to coś więcej niż tylko trend; to zasadnicza zmiana w sposobie, w jaki definiujemy i cenimy kompetencje siły roboczej.

Zatrudnianie oparte na umiejętnościach otwiera drzwi do szerszej puli, zapewniając firmom wykorzystanie pełnego potencjału siły roboczej. Udowodniono, że stosowanie tego podejścia do zatrudniania pozwala firmom szybciej znajdować odpowiednie talenty, zmniejszać koszty rekrutacji oraz budować bardziej zróżnicowane i zaangażowane zespoły.

To dobra wiadomość dla wielu europejskich pracowników, ponieważ stronniczość w procesie rekrutacji stała się poważnym problemem w obliczu zwiększonej imigracji w całej Europie.

Jednocześnie jednak zatrudnianie oparte na umiejętnościach często może być kojarzone wyłącznie z umiejętnościami technicznymi, a nie z umiejętnościami miękkimi i dopasowaniem kulturowym, które są równie ważnymi cechami potencjalnego kandydata.

Zatrudnianie na podstawie stopnia naukowego pozostaje aktualne, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak prawo, zdrowie i inne zawody, które wymagają solidnych podstaw teoretycznych lub specjalistycznego szkolenia. W branżach takich jak finanse czy biznes firmy mogą faworyzować kandydatów z odpowiednim wykształceniem, ale większość z nich kładzie obecnie również duży nacisk na praktyczne doświadczenie i umiejętności, takie jak modelowanie finansowe czy analiza danych.

Zatrudnianie oparte na umiejętnościach sprawdza się w większych branżach (takich jak technologia), gdzie szybki postęp technologiczny i zmieniające się role zawodowe sprawiają, że konkretne, aktualne umiejętności są ważniejsze niż szerokie wykształcenie akademickie.

Jeśli chcesz zachować konkurencyjność na zmieniającym się rynku pracy, warto szukać możliwości w organizacjach, które są liderami w zatrudnianiu opartym na umiejętnościach. Twój pierwszy przystanek? Przejdź do Portalu ofert pracy TylkoGliwice, gdzie możesz przeglądać wybrane wolne stanowiska, z których wiele nie zawiera wzmianki o stopniach naukowych ani wymaganiach edukacyjnych.

Oto trzy oferty pracy oparte na umiejętnościach, które warto teraz sprawdzić.

W Paryżu firma OpenText, światowy lider w zarządzaniu informacjami, poszukuje specjalisty ds. rozwoju konta, który będzie czuł się komfortowo w obsłudze połączeń telefonicznych, wysyłania e-maili na zimno oraz angażowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i wideo. Niezbędne jest, abyś posiadał podstawową wiedzę na temat generowania leadów B2B i rozwoju biznesu, a także potrzebujesz silnych umiejętności interpersonalnych i skutecznej komunikacji w języku francuskim i angielskim, a także umiejętności zrozumienia wyzwań biznesowych potencjalnego klienta.

Adidas ma ofertę pracy z siedzibą w Amsterdamie na stanowisko Menedżera ds. wprowadzenia produktu na rynek i danych w ramach eCom w UE. Jest to szeroko zakrojona rola, w ramach której będziesz wspierać zarządzanie wszystkimi istotnymi premierami produktów oraz procesami i treściami danych dla Adidas, takimi jak wzbogacanie, premiery na nowy sezon, premiery kampanii marki, kampanie horyzontalne oraz raportowanie i automatyzacja. Ponadto będziesz wspierać standaryzację i automatyzację oraz będziesz kluczowym punktem kontaktowym w UE w zakresie wprowadzania i definiowania ulepszeń treści produktów. Wymagane jest wykształcenie z zakresu administracji biznesowej, ekonomii, technologii informatycznych lub podobnej dyscypliny, a także trzy lub więcej lat doświadczenia w handlu elektronicznym.

W Monachium Grupa Hoffman, światowy producent profesjonalnych narzędzi i wyposażenia fabryk, prowadzi rekrutację na stanowisko Starszego Analityka BI. Dołączysz do zespołu odpowiedzialnego za rozwiązania business intelligence w zarządzaniu produktami i operacjach. Idealny pracownik będzie miał rozległe doświadczenie we wszystkich obszarach analizy danych (wydobywanie i ekstrakcja, a także wiedzę dotyczącą narzędzi do wizualizacji), a także dobrą komunikację i umiejętności pracy w zespole. Grupa Hoffmann oferuje w standardzie doskonałe świadczenia pracownicze, w tym elastyczny czas pracy, szkolenia międzydziałowe i programy sponsorskie, a także stałą ofertę kształcenia ustawicznego w własnej akademii.

Już dziś odkryj setki innych możliwości na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice