Poprawa równowagi płci w najszybciej rozwijającym się przemyśle morskim w UE ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia poszanowania podstawowego prawa człowieka, jakim jest równość płci, w europejskiej walce z zagrażającymi życiu zmianami klimatycznymi, piszą Helena Rodrigues i Larissa Milo-Dale.
W kwietniu 2023 r. podczas corocznej imprezy WindEurope w Kopenhadze wejście do sali wypełnionej mężczyznami w granatowych garniturach zdawało się potwierdzać stan sytuacji w sektorach „znanych” z niskiej różnorodności płci.
Choć nie jest to bynajmniej nowa anegdota, takie historie coraz mocniej dźwięczą nam w uszach po tylu dziesięcioleciach świadomości problemu i stoją w sprzeczności z inicjatywami takimi jak unijna strategia na rzecz równości płci.
Nie możemy powstrzymać się od zastanawiania się, parafrazując Beyoncé, gdzie są dziewczyny, „które rządzą światem?”
Sektor energii odnawialnej rozwija się, a kobiety są technicznie przygotowane, aby wnieść swój wkład. Badania pokazują, że firmy, w których co najmniej 30% kobiet jest zatrudnionych na wysokich stanowiskach, konsekwentnie osiągają lepsze wyniki na wszystkich poziomach.
Kobiety stanowią obecnie połowę wszystkich absolwentów uniwersytetów w UE, co wskazuje na ich potencjał jako katalizatorów zmian na poziomach decyzyjnych. Jednak dane dotyczące różnorodności płci w dalszym ciągu wskazują, że kobiety są odosobnione.
Wiemy, kto tak naprawdę rządzi światem
Obecnie różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w przemyśle energetycznym UE wynosi prawie 20%. Co więcej, w niektórych podsektorach kobiety zajmują jedynie do 20% stanowisk kierowniczych; w paliwach kopalnych – tylko do 15%.
Na szczeblu decyzyjnym UE w Radzie Europejskiej zasiadają zaledwie cztery kobiety. W Parlamencie Europejskim mniej niż 10% prac legislacyjnych w zakresie klimatu i energii jest prowadzonych przez kobiety, mimo że kobiety stanowią 40% posłów do Parlamentu Europejskiego.
Kobiety są aktywnie pomijane w dyskursach, które decydują o ich bezpośredniej i długoterminowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Obejmuje to brak sprawiedliwego głosu w sprawie koszyków energetycznych dostępnych w ich społecznościach, a tym samym ceny energii i tego, jak wpływa ona na cenę żywności.
W związku z tym kobiety są również nieobecne przy podejmowaniu decyzji dotyczących poprawy ich możliwości zatrudnienia w sektorze energii i polityki.
Podobnie, biorąc pod uwagę, że zmiany klimatyczne wywierają większy wpływ na kobiety niż mężczyźni, posiadanie równego głosu na arenie decyzyjnej w celu ograniczenia emisji związanych z energią jest niezbędne dla ich długoterminowego dobrostanu.
Parytet płci na rzecz neutralności węglowej
Morska energetyka wiatrowa szybko staje się kluczowym graczem w europejskiej niebieskiej gospodarce. Państwa członkowskie UE zobowiązały się osiągnąć co najmniej 116 GW do 2030 r., co oznacza wzrost o 625% w porównaniu z poziomem z 2022 r.
I nie ma czasu na marnowanie czasu: właśnie tego lata Niemcy ogłosiły wyniki swojej największej jak dotąd aukcji, na którą przeznaczono 12,6 miliarda euro na 7 GW nowych projektów.
Jednak przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii niekoniecznie oznacza bardziej zróżnicowaną i równą przyszłość dla wszystkich.
Wiele firm zajmujących się obecnie inwestycjami w morską energię wiatrową ma doświadczenie w branży ropy i gazu (BP i TotalEnergys wygrały niemiecką aukcję), sektorze historycznie zdominowanym przez mężczyzn.
Natomiast cele wyznaczone przez branżę w zakresie poprawy różnorodności są żałośnie niewystarczające: 30% kobiet na wszystkich szczeblach kierowniczych do 2025 r. to daleko od równości.
Podczas orędzia o stanie UE na rok 2023 przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła zaangażowanie Komisji w realizację unijnej strategii na rzecz równości płci i ogłosiła opracowanie „europejskiego pakietu dotyczącego energii wiatrowej”.
Stanowią to doskonałe możliwości dla decydentów, deweloperów projektów morskich farm wiatrowych i społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić uwzględniające aspekt płci inwestycje w nowe technologie i szkolenia w zakresie umiejętności, dzięki którym więcej kobiet wejdzie do branży.
Budowanie wiatru zmian
Jeśli nasi przywódcy mają wywiązać się ze swoich obietnic dotyczących transformacji energetycznej, nadszedł czas, aby głęboko rzucić wyzwanie normom społecznym i kulturowym, które wpływają na nasze postrzeganie – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – roli, jaką mogą odgrywać kobiety.
Dopóki kluczowe zainteresowane strony nie będą obecne przy stole decyzyjnym, działania klimatyczne radykalnie nie będą rzeczywiście zrównoważone.
UE i jej państwa członkowskie powinny radykalnie zwiększyć wysiłki na rzecz promowania wejścia większej liczby kobiet do sektora energii odnawialnej poprzez zwiększenie ich zaangażowania w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).
Ponadto udział zainteresowanych stron zrównoważony pod względem płci powinien być prawnie wymagany we wszystkich konsultacjach dotyczących projektów dotyczących energii odnawialnej, a także w opracowywaniu wspólnotowych programów rekompensat mających na celu łagodzenie wszelkich negatywnych skutków nowych inwestycji.
Równość płci musi być również mocno osadzona na wszystkich forach UE zajmujących się polityką dotyczącą energii odnawialnej.
Jednak, jak widzieliśmy, dowód leży w liczbach i potrzebujemy innej historii niż ta, którą opowiadano dotychczas.
Aby monitorować postępy w kierunku równości płci we wszystkich podsektorach energii, potrzebne są wspólne ramy gromadzenia danych dotyczących płci.
Wiedza zdobyta na podstawie tych zbiorów danych będzie również wspierać UE we wzmacnianiu pozycji kobiet, aby mogły aktywnie i skutecznie uczestniczyć w transformacji na neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Najwyższy czas rozróżnić UE
Proaktywne podnoszenie roli i profilu kobiet w globalnej walce z kryzysem klimatycznym wyróżniłoby UE, zapewniając pozytywny przykład do naśladowania dla krajów na całym świecie.
Ostatecznie jednak przejście na czysty system energii oparty na odnawialnych źródłach energii powinno po prostu potwierdzić wartości społeczne, których pragniemy dla naszego społeczeństwa, w tym podstawowe prawo człowieka do równości płci.
Morska energetyka wiatrowa to bez wątpienia kierunek rozwoju UE, w którym kobiety muszą być jego równą częścią.